با توجه به چالش های پیش روی رژیم کنونی ریاض و افزایش موج انتقادات، سقوط رژیم سعودی اجتناب ناپذیر و حتمی است.

خطرات سیاسی و اقتصادی از هر سو حکومت آل سعود را در محاصره خود قرار داده است.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی جماران، پایگاه تحلیلی «میدل ایست آی» در یادداشتی به قلم «نفیذ احمد» نوشت: در نامه منتشر شده در میان شاهزادگان سعودی که نویسنده آن، نوه ارشد ملک عبدالعزیز بن سعود است، ملک سلمان به خاطر ایجاد مشکلات بی سابقه ای که ادامه بقای سلطنت را در معرض خطر قرار داده است، سرزنش شده است.

در این نامه هشدار داده شده است: «ما نمی توانیم از خطرات سیاسی و اقتصادی موجود در کشور جلوگیری به عمل آوریم مگر اینکه در طرق تصمیم گیری های خود و حتی شخص پادشاه تغییراتی به وجود آوریم.»

کودتایی در داخل حکومت سلطنتی عربستان در حال شکل گیری است و ناظران مطلع فکر می کنند که تجزیه و تحلیل این نامه نشان می دهد که عربستان سعودی درگیر مخمصه ای وخیم شده است.

مانند بسیاری از کشورهای منطقه، عربستان سعودی است در آستانه مواجهه با یک طوفان کامل از چالش های به هم پیوسته است.

مخمصه طلای سیاه

بزرگترین چالش در زمینه نفت است. البته، منبع اصلی درآمد عربستان سعودی صادرات نفت است. در چند سال گذشته، این پادشاهی با حفظ تولید خود در سطح بالا، رقابت تولید کنندگان نفت در سراسر جهان را تضعیف کرد و قیمت نفت را پایین نگه داشت تا از این راه کسب درآمد کند. غافل از اینکه آسیب آن به خود این پادشاهی وارد خواهد شد.

با توجه به اینکه بهای هر بشکه نفت خام به کمتر از 50 دلار رسیده است، مشکلات مالی عربستان سعودی شروع به آشکار شدن کرده اند به طور مثال شاخص بورس سعودی در 12 ماه گذشته، بیش از 30 درصد کاهش داشته است.

دگرگونی از ثروتمندی به ژنده پوشی

بدین ترتیب درآمد دولتی عربستان که 80 درصد آن از فروش نفت تامین می شود، در نهایت کاهش می یابد.

عربستان سعودی بزرگترین مصرف کننده انرژی در منطقه است و تقاضای داخلی این کشور با تجه به افزایش جمعیت با 7.5 درصد افزایش در طول پنج سال گذشته مواجه شده است.

پیش بینی شده است که کل جمعیت عربستان از 29 میلیون نفر امروز به 37 میلیون نفر تا سال 2030 برسد. با توجه به چنین گسترش جمعیتی، در دهه آینده به احتمال زیاد صادرات نفت این کشور محدودتر خواهد شد.

انرژی های تجدید پذیر یکی از راه هایی است که عربستان سعودی در تلاش است تا در آن سرمایه گذاری کند تا از وابستگی داخلی خود به نفت بکاهد.

اما در اوایل سال جاری، با توجه به فشار مالی عربستان تاخیر هشت ساله در برنامه 109 میلیارد دلاری تولید برق از انرژی خورشیدی این کشور اعلام شد.

درآمد دولت عربستان به دلیل استراتژی کوته بینانه عربستان برای تضعیف رقابت تولید کنندگان نفتی کاهش یافته است. همانطور که قبلا گزارش شد، عربستان سعودی سطح تولید خود را همچنان بالا حفظ کرده است تا قیمت جهانی نفت را پایین نگاه دارد.

وزارت خزانه داری سعودی نیز از انقباض سود نفتی آسیب های جدی متحمل شده است.

برای جبران این چشم انداز، رویکرد شاه سلمان سرعت بخشیدن به استقراض بوده است. چه اتفاقی می افتد اگر در چند سال آینده ذخایر مالی خالی شوند، بدهی افزایش یابد، در حالی که درآمد نفت همچنان پایین باقی می ماند؟

در چنین موقعیت هایی نخستین رویکرد دولت ها قطع یارانه های دولتی و در نتیجه افزایش موشکی قیمت ها به ویژه قیمت مواد غذایی و در نتیجه افزایش نارضایتی های عمومی خواهد بود.

تا به امروز ثروت نفتی عربستان سعودی و ادامه اعطای یارانه ها نقش عمده ای در دفع خطر ناآرامی های مدنی ایفا کرده است.

نقاط فشار

با کاهش درآمد ها و خالی شدن ذخیره کشور، ظرفیت پادشاهی برای نگه داشتن درپوش بر روی مخالفت های داخلی با مشکل مواجه خواهد شد در نتیجه اتفاقی که در برخی از کشورهای منطقه در خصوص اعتراضات مردمی شکل گرفت، در عربستان نیز دیده خواهد شد.

حدود یک چهارم از جمعیت عربستان سعودی در فقر زندگی می کند. حدود 12 درصد از جمعیت این کشور که 30 درصد از آنها جوانان هستند، بیکارند.

تغییر آب و هوایی مشکلات اقتصادی این کشور را به ویژه در رابطه با آب و غذا تشدید کرده است.

عربستان سعودی مانند بسیاری از کشورها در منطقه در حال حاضر با افزایش شدید دمای هوا و کاهش میزان بارندگی ها مواجه است. عربستان به ویژه در مقابل تغییرات آب و هوایی آسیب پذیر است.

آخر راه

در عراق، سوریه، یمن و مصر، ناآرامی ها و جنگ های تمام عیار تاثیر ویرانگری در این کشورها برجا گذاشته است.

با این حال دولت عربستان تصمیم گرفته است که به جای گرفتن درس عبرت، جنگ را به منطقه صادر کند تا هژمونی ژئوپلیتیکی خود را گسترش دهد.

متاسفانه، این اقدامات علامتی از توهم اساسی است که تمام این رژیم ها در مواجهه با بحران های پیش رو دارند.

در واقع چنین وضعیتی بدین معناست که عربستان سعودی در آستانه شکست دولتی طی چند سال آتی است.

اندک اعضای خانواده سلطنتی که فکر می کنند می توانند پادشاهی خود را از مرگ اجتناب ناپذیر نجات دهند، در اشتباه هستند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.