صدها هزار نفر از پناه جویان به منبع اصلی اختلافات در داخل اتحادیه اروپا تبدیل شده اند و بسیاری در پی ریشه این بحران هستند.

بحران کنونی پناه جویان در اروپا، به چهار ضعف عمده در اتحادیه اروپا تاکید دارد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی جماران، «پیوتره اسکندروف» در گزارشی در پایگاه «بنیاد فرهنگ استراتژیک» روسیه نوشت: صدها هزار نفر از پناه جویان به منبع اصلی اختلاف داخل اتحادیه اروپا تبدیل شده اند. مجارستان از اتریش و آلمان به خاطر تشویق پناهندگان به بازگشت به کشورهای خود از طریق مجارستان و تبدیل این کشور به یک شاهراه جابجایی مهاجران، به شدت انتقاد کرده است.

ابراز احساسات در اسکاندیناوی به حد اعلای خود رسیده است. سوئد و دانمارک در آستانه رویارویی هستند. به نظر می رسد که سوئد آماده پذیرش پناهندگان و مهاجران باشد، اما هم زمان تلاش می کند تا آنها را از عبور از مرز سوئد - دانمارک بازدارد. استکهلم می گوید کپنهاگ حاضر است همسایگان شمالی خود را قربانی کند. مذاکرات دو جانبه و بستن مرزها این مشکل را حل نمی کند. اروپایی ها هیئت هایی را به کمیسیون اروپا و نهادهای دیگر اتحادیه اروپا اعزام کرده اند. آنها خود موجب بروز این مشکل شده اند. ریشه مشکل خود آنها هستند. این یک مدل در اتحادیه اروپا است که برخی کشورها به طور کامل از فرایند تصمیم گیری در خصوص برخی از مسائل حذف می شوند. اگر موضوع مربوط به حفاظت از منافع ملی پیش کشیده شود، این مدل باید بررسی شود و یا دولت ها نظم موجود را بشکنند.

امروز خطرات در اتحادیه اروپا افزایش یافته است. به گفته کارشناسان، انتظار می رود تنها حدود 800 هزار نفر در سال جاری به آلمان تقاضای پناهندگی ارائه دهند. انتظار می رود تقاضای نیمی از آنها پذیرفته شود. همان کارشناسان معتقدند که آلمانی ها به عواقب کارشان آن طور که باید و شاید نمی اندیشند. مقامات آلمانی بر این عقیده اند که این کشور برای حفظ استانداردهای زندگی کنونی باید مهاجران بیشتری را بپذیرند. در غیر این صورت، اقتصاد آلمان با 10 میلیون کمبود نیروی کار تا سال 2030 روبرو خواهد شد.

این تخمین ها به خوبی اثبات شده اند و این دقیقا همان چیزی است که ممکن است اوضاع را وخیم تر کند. هنجارها و قوانین مختلفی که توسط اتحادیه اروپا تصویب شده اند، تضاد با یکدیگر را آغاز کرده اند. از یک طرف، بروکسل و برخی از اعضای دیگر اتحادیه اروپا درخواست تجدید نظر در توافق دوبلین را داده اند - توافقی که می گوید کشوری که پناه جویان برای اولین بار در اتحادیه اروپا وارد آن شوند، مسئولیت کامل آنها را باید برعهده بگیرد. از طرف دیگر، سیستم سهمیه بندی اعمال شده توسط اتحادیه اروپا باعث می شود تمام این کشورها ملزم به پذیرش مهاجران / پناه جویان باشند.

این برخورد طیف گسترده ای از فرصت ها را برای اعضای پیشرو در اتحادیه اروپا (عمدتا آلمان، فرانسه و اتریش) مهیا می کند تا این وضعیت را دست کاری کنند. آنها می توانند مردمی را که مناسب نیازهای اقتصادی شان هستند که شناسایی کرده و دیگر مهاجران را که خواسته هایشان را برآورده نمی کنند، به مجارستان، کرواسی، جمهوری چک و یونان بفرستند.

دولت های اروپایی در حال حاضر چانه زدن بر سر توزیع سهمیه را آغاز کرده اند. به عنوان مثال، اسپانیا طرح سهمیه بندی کمیسیون اتحادیه اروپا را رد کرده و گفته است که تنها 2749 (رقمی تعجب آور) از 5849 پناهندگانی را که در خواست پذیرش آنها را داشته، قبول می کند.

مشکل پناهندگان ائتلاف حاکم آلمان را تجزیه کرده است. به گفته مقامات شهری مونیخ، در آخر هفته گذشته 40 هزار مهاجر وارد این شهر شده اند که زنگ خطری جدی برای این کشور محسوب می شود. این شهر میزبان حدود دو سوم از پناهندگانی است که به آلمان می آیند. حوادث دراماتیکی که در نزدیکی ایستگاه اصلی قطار در این شهر رخ داد، فعالان محلی را حیرت زده کرد.

«گونتر اوتینگر» کمیسر اروپا در امور انرژی تنها کاری که کرد این بود که اصلاحات مربوط به قانون اساسی جمهوری فدرال آلمان برای سرعت بخشیدن به اتخاذ تصمیمات در مورد وضعیت پناهندگان را ارائه کرد. این کمیساری پیشنهاد داد تا هر چه سریع تر مهاجرانی که از کشورهای امن آمده اند، به کشورهایشان باز گردند. اما اکثر پناهندگان و مهاجران از کشورهای «نا امن» در نتیجه سیاست های اجرا شده توسط ایالات متحده و متحدان آن در ناتو به این کشورها مهاجرت کرده اند. این ریشه مشکل است. اکثریت اعضای ناتو اعضای اتحادیه اروپا نیز هستند.

بحران کنونی پناه جویان در اروپا، به چهار ضعف عمده در اتحادیه اروپا تاکید دارد:

اولا، اتحادیه اروپا قادر به اجرای یک سیاست خارجی مستقل بدون دخالت آمریکا نیست. حوادث در شمال آفریقا، خاورمیانه، اوکراین و روسیه این حقیقت را آشکار می کند.

دوما، بروکسل نمی تواند پیش بینی های قابل اعتماد و اقدامات پیشگیرانه ای داشته باشد.

سوما، اتحادیه اروپا دارای مکانیزم کارآمد و قوانین دقیقی نیست تا بتواند به طور موثر هجوم پناه جویان و مهاجران را مدیریت کند. قوانین و مکانیزم موجود موثر نیستند و اغلب در تضاد با یکدیگر هستند.

چهارما، تضادهایی بین اعضای اتحادیه اروپا، سازمان های مرکزی و دولت های ملی، و همچنین دولت های مستقل در این اتحادیه وجود دارد.

مشکل به اندازه کافی بزرگ است تا بتوان اتحادیه اروپا را زیر سوال برد. در 14-13 سپتامبر، آلمان، اتریش، جمهوری چک و اسلواکی کنترل های مرزی را دوباره برقرار کردند. آنها به طور موقت از سیستم شنگن خارج شده اند. بلژیک و لهستان نیز ممکن است همین راه را دنبال کنند. گام بعدی آنها چیست؟

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.