دولت اوباما حرکت قاطعانه خود را برای اجرایی کردن برجام با انتصاب یک مقام برای نظارت بر اجرای این توافق و آغاز روند لغو تحریم های اقتصادی علیه ایران آغاز کرد.

تلاش های دولت آمریکا برای تعیین یک کار گروه در جهت به اجرا درآوردن توافق پس از 60 روز دوره ی بررسی توافق در کنگره، آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی جماران، روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» در گزارشی به قلم «فلیشیا شوارتز» نوشت: در حالی که در روز پنجشنبه کنگره نتوانست مانع توافق هسته ای ایران شود، دولت اوباما حرکت قاطعانه خود را برای اجرایی کردن برجام با انتصاب یک مقام برای نظارت بر اجرای این توافق و آغاز روند لغو تحریم های اقتصادی علیه ایران آغاز کرد.

کنگره یک دوره 60 روزه برای رد توافق هسته ای ایران که در ماه ژوئیه بین ایران، آمریکا و پنج قدرت جهانی دیگر امضا شده بود، فرصت داشت. با به پایان رسیدن این موعد، مقامات آمریکایی 18 اکتبر را به عنوان «روز تصویب» برای توافق هسته ای تعیین کردند؛ روزی که شرایط توافق اجرایی شده و هر دو طرف مطابقت با آن را آغاز می کنند.

آمریکا در روز 18 اکتبر خواستار لغو تمامی قوانین و اساسنامه های مربوط به تحریم ها و محدودیت هایی خواهد شد که آمریکا به عنوان بخشی از توافق نامه قول آن را داده بود. همچنین اتحادیه اروپا گام های مشابهی را برای لغو تحریم های اعمال شده علیه ایران بر می دارد.

با این حال به گفته مقامات ارشد دولت اوباما، اقدامات مربوطه تا تاریخی نامشخص که به عنوان «روز اجرایی» عنوان شده، عملی نخواهد شد. مقامات آمریکایی گفتند: تا روز اجرایی شدن توافق، ایران باید همه اقدامات لازم برای محدود کردن برنامه هسته ای خود را بر اساس آنچه توافق شده، صورت دهد.

یک مقام ارشد آمریکایی به خبرنگاران گفت: «آنها برای آماده شدن، گام های بسیاری را باید بردارند. برای آنها بسیار مهم بود که ما هم به خوبی آماده باشیم.»

به گفته این مقام، با این حال بیشتر اقدامات باید از سوی ایران صورت گیرد.

ایران باید گام های لازم را بردارد که از آن جمله خارج کردن بیشتر ذخایر اورانیوم به بیرون از کشور و ایجاد تغییراتی در تأسیسات غنی سازی در نطنز و اراک را می توان نام برد. بازرسان هسته ای سازمان ملل متحد نیز باید اقداماتی را برای تایید اقدامات ایران - از جمله نصب سخت افزار در برخی از سایت ها - انجام دهند.

یکی دیگر از مقام های ارشد دولت اوباما گفت: «اقدامات فیزیکی بسیاری باید انجام شود. ما انتظار داریم در یک ماه پس از 18 اکتبر، اقدامات قابل توجهی را شاهد باشیم.»

مقامات آمریکایی اعلام کرده اند که احتمالا یک ماه میان روز تصویب و روز اجرایی شدن توافق فاصله خواهد افتاد. ایران باید به بازرسان سازمان ملل متحد در خصوص پایبندی خود به تعهداتش اطمینان دهد.

ایران همچنین باید برخی نگرانی ها را در مورد برنامه هسته ای پیشین خود برطرف سازد. آژانس بین المللی انرژی اتمی در اوایل این هفته بازرسانی را به ایران اعزام کرد تا تحقیقات خود را آغاز کنند و مطالعات خود را تا 15 اکتبر به پایان برسانند. پس از آن، «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی باید تا 15 دسامبر یافته های خود را در یک گزارش به شورای حکام آژانس ارائه کند.

مجلس ایران نیز هنوز باید به برجام رای دهد.


انتصاب «استیون مول»

به عنوان بخشی از روند تصویب و اجرایی شدن برجام، «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا در روز پنج شنبه «استیون مول» سفیر سابق آمریکا در لهستان را به عنوان هماهنگ کننده آمریکا در توافق هسته ای ایران تعیین کرد. «مول» پیشتر و در زمانی که در وزارت امور خارجه بود، بر روی روند اجرایی شدن تحریم های ایران کار می کرد.

وزارت خزانه داری آمریکا پیش بینی کرده است که تا سال 2020 تولید ناخالص داخلی ایران به رقمی که پیش از تشدید تحریم ها در سال 2012 بود، باز نگردد.

یک مقام ارشد دولت اوباما گفت: «اساسا در روز اجرایی شدن توافق، تحریم هایی که بتوان با آنها انجام کسب و کار در ایران را از سر گرفت لغو خواهند شد ... اما احیاء اقتصاد آنها از حفره ای که به واسطه تحریم ها ایجاد شده بود، مدتی زمان خواهد برد.»

این مقام گفت: با این حال، چند ماه بعد انعقاد قراردادهای بسیاری با ایران مجاز خواهد شد. اگر یک کشور بخواهد خرید نفت از ایران را آغاز کند، دیگر خواهد توانست به راحتی این کار را انجام دهد. اما ممکن است ایران هنوز قادر به پاسخگویی به تقاضای بین المللی نباشد.»

منتقدان توافق هسته ای ایران در کنگره تهدید کرده اند که اقداماتی را برای تصویب تحریم های جدیدی علیه ایران به بهانه رفتارهای بی ثبات کننده این کشور در خاورمیانه صورت دهند؛ حتی اگر این تحریم ها ربطی به برنامه هسته ای این کشور نداشته باشد. یک مقام دیگر ارشد آمریکایی گفت که دولت اوباما امیدوار است که با کنگره در خصوص افزایش کمک های امنیتی به متحدان خود در تل آویو و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس همکاری داشته باشد.»

«کری» در بیانیه خود در زمان انتصاب «مول» گفت: دولت اوباما همچنان با متحدان خود در منطقه در خصوص تعمیق همکاری های امنیتی و مقابله با رفتارهای بی ثبات کننده ایران، تعامل خواهد داشت. این نگرانی و دیگر نگرانی های مرتبط با ایران در بالاترین سطح از وزارت خارجه و دولت ایالات متحده ادامه خواهد داشت.»

کری گفت که انتصاب «مول» بخشی از تلاش های آمریکا برای تعیین یک کار گروه برای به اجرا درآوردن توافق پس از 60 روز دوره بررسی توافق در کنگره بود.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.