«جرمی کوربین» یک فعال حقوق بشر کهنه کار است که به توانایی ایران در برقراری صلح در خاورمیانه ایمان دارد.

رهبر کنونی حزب کارگر که در ماه ژانویه سال گذشته در راس یک هیأت پارلمانی به تهران سفر کرده بود، در این کشور به عنوان یک رهبر با «رویکرد مختلف» دیده می شود.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی جماران، روزنامه «دیلی تلگراف» چاپ لندن امروز در مقاله ای به قلم «دیوید بلر» نوشت: رهبر جدید حزب کارگر انگلیس به علت به لرزه درآوردن حکومت طبقه اشراف این کشور و قدردانی از کمک های ایران به برقراری صلح خاورمیانه در تهران مورد استقبال قرار گرفته است.

«سید سلمان صفوی» رئیس مرکز بین المللی مطالعات صلح در لندن گفت: «کوربین» یک «فعال حقوق بشر کهنه کار» است که به توانایی ایران در برقراری صلح در خاورمیانه ایمان دارد.

سید سلمان صفوی، موضع کوربین را مورد ستایش قرار داد.

ایرانیان به بیشتر سیاستمداران انگلیس به چشم توطئه گرانی می نگرند که به دستور «صهیونیست ها» و «سرمایه داران» به دنبال دسیسه چینی علیه ایران هستند. اما کوربین به عنوان «یک استثنای بزرگ» دیده می شود.

رهبر کنونی حزب کارگر که در ماه ژانویه سال گذشته در راس یک هیأت پارلمانی به تهران سفر کرده بود، به عنوان یک رهبر با «رویکرد مختلف» دیده می شود که مهم ترین ارکان تبعیض طبقاتی در بریتانیا (حکومت طبقه اشراف) در این کشور را به لرزه درآورده است.

آقای صفوی به کوربین ادای احترام فراوانی کرد. وی در مطلبی نوشت: «مبانی اندیشه سیاسی جرمی کوربین براساس دموکراسی، عدالت و صلح است.»

در ادامه این یادداشت آمده است: «کوربین با ناتو مخالف است و خواستار خروج انگلیس از ناتو و خلع سلاح هسته ای است. کوربین یک فعال کهنه کار صلح، فعال حقوق بشر، محیط زیست و فعال خلع سلاح هسته ای است و علیه آپارتاید و جنگ مبارزه می کند.»

آقای صفوی عطف به دیدگاه کوربین در خصوص سیاست خارجی، از وی به خاطر گوشزد کردن چند باره ی اشتباهات سیاست انگلیس در امور سوریه و از جمله اشاره وی به تلاش های ایران برای حل بحران سوریه تقدیر کرد.

آقای صفوی با اشاره به یاد کردن کوربین از حزب الله و حماس به عنوان «دوستان» افزود: «کوربین معتقد است که غرب قابلیت های ایران را برای برقراری صلح در منطقه نادیده گرفته است. کوربین معتقد است که برای اطمینان یافتن از برقراری امنیت در خاورمیانه، حضور حزب الله، حماس و ایران در گفت و گوها و تبادل نظرها ضروری است.»

آقای صفوی قطعا به چشم انداز اقدامات سیاسی کوربین خوش بین است. او معتقد است که حملات صورت گرفته به رهبر حزب کارگر منعکس کننده ی «افزایش محبوبیت کوربین» است که در حال تغییر چشم انداز سیاسی بریتانیا است.

آقای صفوی افزود: «بدون شک افکار کوربین یک چالش جدی برای دولت فعلی و نهادهای رسمی قدرت در انگلیس به دنبال خواهد داشت.» او پیش بینی کرد که کوربین قادر خواهد بود با «توسل به افکار عمومی» و «آوردن مردم به خیابان ها» مانع تصویب لوایحی شود که از منافع سرمایه داران بزرگ در انگلیس محافظت می کند.

وی افزود: «این منصفانه است که بگوییم انتخاب یکی از چهره های سوسیالیستی و ضد جنگ در بریتانیا نشانه ای از ظرفیت های برجسته از دموکراسی در جامعه انگلیس است.»

کوربین به عنوان فردی به تصویر کشیده شده است که «طبقه اشرافی حاکم»، اربابان و سرمایه داران را نگران کرده است.

«جرمی کوربین» جمعه هفته گذشته به عنوان رهبر حزب کارگر انگلیس انتخاب شد. وی توانست به واسطه سیاست های ضد ریاضتی و ضد جنگ خود حمایت طیف گسترده ای از اعضای حزب کارگر را جلب کند.

شدیدترین حمله به «جرمی کوربین» روز شنبه (یک روز پس از انتخاب وی) توسط «دیوید کامرون» نخست وزیر و «مایکل فالون» وزیر دفاع انگلیس صورت گرفت که او را تهدیدی برای امنیت ملی و اقتصادی انگلیس خواندند. در دهه های اخیر چنین حملات گسترده ای علیه یک چهره سیاسی منتخب، تاکنون بی سابقه بوده است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.