نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: همزمان با نبرد کنگره بر سر هزینه ها، احتمال تعطیلی مجدد دولت آمریکا وجود دارد.

قانون گذاران آمریکایی تنها 12 روز کاری فرصت دارند تا تصمیماتی را اتخاذ کنند تا مانع تعطیلی دولت شوند.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی جماران، «جنیفر استینهاور» در تحلیلی در روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» نوشت: ‌در حالی که در روز سه شنبه فعالیت کنگره از سر گرفته می شود، قانون گذاران 12 روز کاری فرصت دارند تا تصمیماتی را اتخاذ کنند تا دولت تعطیل نشود. در این فرصت کم، طرح های زیادی برای بررسی وجود دارد که می توان به توافق هسته ای ایران و بحث هزینه های دولت اشاره کرد.

اعضای کنگره در ماه اوت با دو چالش به تعطیلات رفتند: یکی اختلاف بر سر توافق هسته ای ایران بود که جمهوری خواهان کنگره و تعدادی از دموکرات های مخالفت، این هفته قرار است در هر دو مجلس با یکدیگر به بحث و جدل بپردازند. دموکرات ها، که 36 رای در سنا در جهت حمایت از توافق در اختیار دارند، سعی می کنند تا پنج رای دیگر را برای جلوگیری از رای گیری درباره قطعنامه رد توافق در مجلس سنا بدست آورند. دموکرات ها در حال حاضر رای کافی برای حفظ حق وتوی اوباما در اختیار دارند که این بدان معنا است که در هر صورت توافق با ایران اجرایی خواهد شد.

دعوای دیگر در کنگره، جدل مالی است. کنگره باید به یک توافق گسترده ی جدیدی دست یابد تا مخارج قانونی تحمیلی را حذف کند - یکی از اولویت های اوباما - و یا به احتمال بیشتر، یک برنامه کوتاه مدت را به عنوان یک قطعنامه پیوسته اجرایی کند تا لااقل چراغ ساختمان های دولتی برای بقیه سال روشن بماند. قوانین بودجه فدرال فعلی در تاریخ اول اکتبر به پایان می رسد.

سناتور «میچ مک کانل» از ایالت کنتاکی به عنوان رهبر اکثریت در مصاحبه هفته گذشته و با اشاره به چنین قطعنامه احتمالی گفت: ما برای مدتی تلاش خواهیم کرد با این کار از تعطیلی دولت ممانعت به عمل آوریم و امیدواریم مذاکره در خصوص آن به زودی آغاز شود.

برخی از جمهوری خواهان محافظه کار که با این راهکار آشنا هستند، تهدید کرده اند که با هر گونه لایحه بودجه این چنینی مخالفت خواهند کرد.

رئیس جمهور آمریکا به نمایندگان کنگره این کشور هشدار داده است که اگر بودجه ای را به تصویب برسانند که موجب آسیب به ارتش و اقتصاد آمریکا شود، وی لایحه آن بودجه را وتو خواهد کرد.

«باراک اوباما» در نطق هفتگی خود گفت: موعد تصویب بودجه آمریکا توسط کنگره، آخر سپتامبر است و اگر اعضای کنگره این بودجه را به تصویب نرسانند، دولت را برای دومین بار طی دو سال گذشته بر اثر نبود بودجه به تعطیلی خواهند کشاند.

وی افزود، تعطیلی دولت آمریکا، به مردم این کشور ضربه خواهد زد.

هشدار اوباما به کنگره در واقع ادامه همان کشمکش دیرینه بین دولت آمریکا و کنگره بر سر مبلغ بودجه فدرال و نحوه تخصیص آن است.

اختلاف بین درخواست های کنگره و موارد درخواستی از سوی کاخ سفید گاه به چنان درجه ای رسیده که باعث ایجاد بن بست و نهایتا عدم تصویب بودجه و در نتیجه تعطیلی دولت آمریکا شده است.

اساسا در عرصه سیاسی آمریکا، تعطیلی دولت وضعیتی است که در آن دولت فدرال ارائه همه خدمات جز خدمات حیاتی را متوقف می‌کند.

تا پایان سال همچنین کنگره باید راهی را برای تامین مالی سیستم بزرگراه کشور بیابد، در خصوص برخی اقدامات مالیاتی وارد عمل شود و به سوالات مربوط به هزینه های گسترده تر پاسخگو باشد.

با این حال، در حال حاضر بسیاری از افراد فقط می خواهند که دولت آمریکا با ملاحظات بیشتری تنها به کار خود ادامه دهد و تعطیل نشود. «چارلی دنت» نماینده جمهوری خواه از ایالت پنسیلوانیا گفت: «من بسیار نگران هستم. من فکر نمی کنم نیاز به تکرار سریال سال 2013 باشد. این امر می تواند یک اشتباه تاکتیکی و استراتژیکی باشد.»

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.