کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی قصد دارند حمله زمینی خود به یمن را تسریع کنند اما نمی دانند چه چیزی در انتظار آنهاست.

کشته شدن ده ها نظامی اماراتی و عربستانی در حمله موشکی ارتش یمن و انصار الله باعث شد رهبران سعودی و اماراتی برای حمله زمینی به یمن تعجیل کنند؛حمله ای که هرگز نتیجه آن از قبل مشخص نیست و تلفات انسانی و مادی زیادی در انتظار آنهاست.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی جماران،روزنامه رای الیوم در سرمقاله خود نوشت:جنگ علیه یمن که با کمک نیروها و جنگنده های ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی در جریان است در حال انتقال به مرحله دوم است که بسیار خطرناک است.کشورهای ائتلاف عربی تصمیم گرفته اند که لشکرهای نظامی خود را برای حمله زمینی به منظور اشغال شهرها و استان هایی که در کنترل نیروهای ارتش و انصار الله است به ویژه صنعا پایتخت یمن آماده می کنند.

فرماندهی ائتلاف عربی روز دوشنبه اعلام کرد که یک لشکر نیروی زمینی عربستان از طریق گذرگاه مرزی «الودیعه»وارد اراضی یمن شده و به سمت استان«مأرب»رفته است و لشکرهایی عربی از قطر،کویت،مصر،اردن،سودان و مراکش در راه بندرهای یمنی هستند تا به همتاهای سعودی و اماراتی که در مأرب،عدن و دیگر شهرها مستقر شده اند، ملحق شوند.

کشورهای شرکت کننده در ائتلاف در طول شش ماه گذشته و به طور مشخص از زمان آغاز عملیات «توفان قاطعیت»اصرار داشتند که از هر گونه مشارکت در حمله زمینی در جنگ یمن اجتناب کنند و بیشتر آنها به استثنای عربستان و امارات مشارکت خود را به حضور برخی از جنگنده هایشان مختصر کردند.امارات مشارکت بیشتری در توفان داشت به طوری که 30 هواپیما و قطر در حدود 10 هواپیمای خود را در تجاوز به یمن شرکت دادند.

به موازات اعزام نیروهای زمینی،عربستان سعودی تصمیم گرفت که پایگاه هوایی«الدواسر»را که پیشرفته ترین سیستم های کنترل در جهان را دارد و می تواند مساحتی بیش از 100 کیلومتر مربع را پوشش دهد،برای شرکت در تجاوز به یمن باز کند.

چندین دلیل اصلی منجر به انتقال از جنگ هوایی به جنگ زمینی شده است که می توان در این چند دلیل خلاصه کرد:

نخست:شوک بزرگی که در پی شلیک موشکی از نوع«توشکا» توسط انصار الله و ارتش به پارگان نیروهای ائتلاف در منطقه«الصافر»در استان مأرب و اصابت آن به انبار تسلیحات و مهمات، به وجود آمد.در این حمله موشکی بیش از 92 نظامی از جمله 45 اماراتی،10 عربستانی،5بحرینی و بقیه نیروهای وابسته به «عبدربه منصور هادی»رئیس جمهوری فراری یمن، کشته شدند.کشته شدن این تعداد از نظامیان ائتلاف عربی آن هم با یک موشک خشم رهبران عربستان و امارات را برانگیخت و باعث شد آنها برای انجام جنگ زمینی به منظور یکسره کردن کار جنگ در یمن برای جلوگیری از وقوع هر گونه تلفاتی مانند این تلفات تعجیل کنند.

دوم:شکست حملات هوایی در ایجاد تغییرات مورد نظر ائتلاف در واقعیت جنگ و وادار کردن ارتش و انصار الله به تسلیم شدن و تن دادن به شروط عربستان سعودی و اجرای کامل قطعنامه شماره 2216شورای امنیت و تخلیه شهرها و تحویل سلاح و بازگشت عبدربه هادی به یمن.

سوم:افزایش انتقاد های بین المللی،آمریکا و اروپا از کشورهای ائتلاف و به طور ویژه عربستان سعودی به علت افزایش تلفات در صفوف غیرنظامیان در بمباران هوایی و رسیدن شمار کشته شدگان غیرنظامی به نزدیک به 10 هزار نفر و زخمی ها به ده ها هزار نفر.همچنین انتقاد جامعه بین المللی از وخامت اوضاع معیشتی بیش از 25 میلیون یمنی به علت محاصره زمینی،دریایی و هوایی که عربستان و هم پیمانانش علیه یمن تحمیل کرده اند.

حاکم شدن حالت نگرانی افکار عمومی عربستان سعودی از طولانی شدن مدت زمان جنگ و افزایش تلفات انسانی و مادی این کشور چه بسا علت تسریع اعزام نیروهای زمینی و کمک گرفتن از نیروهای عربی برای وانمود کردن به اینکه کشورهای عربی با عربستان همبستگی دارند و وانمود کردن به اینکه عربستان خودش به تنهایی وارد این جنگ نشده است.

انتقال به مرحله جنگ زمینی ماجراجویی پر خطر است زیرا احتمال وقوع تلفات انسانی سنگین به علت سخت بودن جغرافیای یمن و تغییر وابستگی و هواداری قبایل یمنی،مهارت نداشتن نیروهای کشورهای عربی و نیز کشورها ی حوزه خلیج فارس برای ورود به جنگ چریکی در مناطق کوهستانی، بسیار زیاد است.اما زیاد بودن این نیروها و مدرن بودن سلاح هایی که در اختیار دارند و ابتدایی بودن سلاح های طرف مقابل آنها شاید برخی نقاط ضعف نیروهای عربی را پوشش دهد.

بسیار دشوار است که تصویری که جنگ در هفته ها یا ماه های آینده داشته باشد،حدس زد اما بی تردید بسیار خونین تر خواهد شد به ویژه پس از احتمال انتقال جنگ به صنعا که به علت طبیعت دیموگرافی متنوع و مختلط شهر بسیار سخت و سنگین خواهد بود.همچنین جنگ صنعا به دلیل طبیعت کوهستانی و سنگر گرفتن نیروهای انصار الله و نیروهای ارتش در این شهر و آمادگی آنها برای این جنگ بسیار سخت و دشوار خواهد بود.

نیروهای ائتلاف عربی ممکن است مارب و تعز و چه بسا خود صنعا را اشغال کنند اما جنگ با پیروزی های نظامی به پایان نمی رسد بلکه با راه حل های سیاسی به پایان می رسد و این قاعده و اصل نظامی را باید یادآوری کنیم که زمین همیشه در کنار صاحبانش می جنگد.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.