«ابومازن» خود را برای شرکت در انتخابات رئیس کمیته اجرایی معرفی نخواهد کرد و به احتمال زیاد برای هیچ پست دیگری نیز کاندید نخواهد شد.

صرف نظر از اظهارات تمامی احزاب، چه توسط کسانی که در داخل و یا خارج از سازمان آزادیبخش فلسطین، «ابومازن» (محمود عباس) با توجه به نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات برای گزینش رئیس کمیته اجرایی، تصمیم گرفته است سازمان آزادیبخش فلسطین را به قدرت کامل خود بازگرداند.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی جماران، «ناصر لحام» دبیر خبرگزاری معآ فلسطین در یادداشت کوتاهی در سایت میدل ایست آی نوشت: «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین صحنه را برای جانشین رئیس سازمان آزادیبخش فلسطین آماده می کند، در حالی که اطمینان دارد اوضاع آن طور که او می خواهد، می ماند.

در پرتوی کنفرانس مادرید در سال 1991 که با هدف احیای روند سازش میان فلسطینی ها و اسرائیلی ها و بر اساس اصل زمین برای صلح برگزار شد، «یاسر عرفات» رئیس وقت سازمان آزادیبخش فلسطین انتقال قدرت از سازمان آزادی بخش فلسطین را به سمت سازمان ملی فلسطین آغاز کرد.

در آن زمان، چندین موسسه و مراکز جدید قدرت مانند یک پارلمان و دولت ایجاد شد و سفارت خانه ها به مراکز تحت فرمان وزارت امور خارجه منتقل شدند. علاوه بر این، چندین مرکز مالی، اداری و سیاسی به حاشیه رانده شدند.

سازمان آزادیبخش فلسطین با حداقل منابع کار می کرد و حضورش تنها به یک دفتر شیشه ای در سمت جنوب شرقی المقاطعه (مقر تشکیلات خودگردان فلسطین در رام الله) محدود می شد.

رژیم صهیونیستی به طور کلی و کابینه «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر این رژیم به طور خاص، اقتدار تشکیلات خودگردان را سرکوب و نقش نهادهای امنیتی را محدود می کرد، در حالی که وزارتخانه های تشکیلات را در مناطق دسته بندی شده موسوم به «A» محاصره کرده بود و در زمان مورد نظر خود آنها را مورد حمله قرار داد.

اما اوضاع بدتر از این هم بود تا زمانی که به جایی رسید که کارت تردد « ابومازن» (محمود عباس) در وب سایت های رسانه های اجتماعی منتشر می شد. در این کارت نام کامل "محمود رضا عباس" و محل سکونت نخست وی پس از تاسیس تشکیلات خودگردان در غزه ذکر و آمده است که وی مجاز است تنها در کرانه باختری و نوار غزه اسکان داشته باشد و می‌تواند به سرزمین های اشغالی به جز شهر ایلات تردد کند اما اجازه رانندگی در سرزمین های اشغالی را ندارد. سفرای تشکیلات خودگردان از سفر به خارج از کشور منع شده بودند و نمایندگان مجلس بازداشت می شدند.

تقریبا تمام ویژگی های قدرت تشکیلات خودگردان در کنار حملات در جبهه اقتصادی، با یک دیوار در اطراف کرانه باختری و دیوار دیگری در اطراف قدس، مورد حمله قرار گرفتند. در نتیجه یک سازمان آزادیبخش فلسطین ضعیف و یک تشکیلات خودگردان ضعیف شکل گرفت.

صرف نظر از اظهارات تمامی احزاب، چه توسط کسانی که در داخل و یا خارج از سازمان آزادیبخش فلسطین، عباس با توجه به نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات برای گزینش رئیس کمیته اجرایی، تصمیم گرفته است سازمان آزادیبخش فلسطین را به قدرت کامل خود بازگرداند؛ زیرا تشکیلات خودگردان به لطف اشغال زنده می ماند، در حالی که سازمان آزادیبخش فلسطین تنها نماینده قانونی فلسطینیان است و توزیع نهادهای آن در سراسر جهان، اعمال محدودیت ها و یا کنترل بر عملکرد آن را از سوی اسرائیل را غیر ممکن کرده است.

ابومازن خود را برای انتخابات رئیس کمیته اجرایی معرفی نخواهد کرد و به احتمال زیاد برای هیچ پست دیگری کاندید نخواهد شد. من باور دارم که او خیلی با انگیزه است و قبل از ترک پست اش، قدرت را به سازمان آزادیبخش فلسطین واگذار خواهد کرد.

زمانی که ما از او در این مورد پرسیدیم، او لبخندی زد و گفت: «خوب است که یک رئیس جمهور سلف در فلسطین [منظورش خودش بود] داشته باشیم.» او در حال حاضر جو را برای آماده سازی رهبران عرب و پادشاهان برای درک این واقعیت فراهم می کند.

آخرین نکته در مورد وجود سایر جناح های قوی و این است که چه کسی جایگزین ابومازن خواهد شد: من فکر می کنم که او نزدیک تر آوردن دوستان خود در شورای مرکزی سازمان آزادیبخش فلسطین از جمله «مروان برغوثی» را به محافل تصمیم گیری آغاز کرده است.

به منظور تضمین اینکه جناح های دیگر تشکیلات خودگردان و فتح (بزرگترین جناح ساف) را تحت کنترل نخواهند گرفت، او پیام ها و سیگنال هایی را فرستاده که تنها برغوثی فاکتورهای لازم را دارا است.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.