jamee

مدیر پروژه ملی حفاظت از یوزپلنگ ایرانی گفت: صرف نظر از تعداد یوزپلنگ‌های ایرانی، باید از آن‌ها حفاظت کرد؛ چراکه جمعیت یوزپلنگ آسیایی کوچک است و ممکن است هر لحظه اتفاقی برای آنها پیش آید.

جی پلاس، هومن جوکار در نشستی خبری به مناسبت روز یوزپلنگ آسیایی، در خصوص چالش اندازه‌گیری جمعیت یوزپلنگ گفت: از ابتدای این پروژه امکانات مطالعه بر روی گوشتخواران را وارد کشور کرده‌ایم و قبل از آن از روش‌هایی مانند ردپا برای تخمین جمعیت استفاده می‌کردیم.

وی افزود: تکنولوژی که از سال ۲۰۰۲ وارد شده، اطلاعاتی در مورد پراکندگی یوزها در اختیار ما قرار داده است ولی دقت این مطالعات و تکنولوژی‌ها برای اندازه گیری جمعیت یوزها کافی نیست و ما به هیچ عنوان مجهز به روشی مشخص برای اندازه‌گیری جمعیت یوزها نیستیم. امسال پروتکلی را با مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی امضا کرده‌ایم تا به نتیجه برسیم که بهترین راه استفاده از دوربین تله‌ای چیست؟

مدیر پروژه ملی حفاظت از یوزپلنگ ایرانی گفت: در حال حاضر از روش جدید ژنتیکی یعنی برداشت مدفوع یوز از زیستگاه آنها استفاده می‌کنیم که خویشاوندی آنها با یکدیگر از این روش مشخص می‌شود.

جوکار با بیان اینکه دوربین‌های طلایی در مکان‌هایی نصب می‌شوند که یوزپلنگ‌های نر از خود نشانه‌ای به جا می‌گذارند، گفت: یوزپلنگ‌های ماده به دلیل مکان نصب این دوربین‌ها کمتر در دوربین قابل مشاهده هستند.

جوکار گفت: در هشت سال اول این پروژه وقتی تمام حاصل دوربین‌ها را رصد کردیم، فقط چهار یوز در یک منطقه ساکن بودند که مدام در حال مهاجرت و جابجایی بودند.

وی افزود: همچنین در طی دو ماه ۸۰ دوربین در منطقه توران نصب کردیم که هیچ تصویری از یوزپلنگ در آن ثبت نشد، ولی با تصویر یک دوربین عادی یک یوز مادر و چهار توله ثبت شده است.

مدیر پروژه ملی حفاظت از یوزپلنگ ایرانی با بیان اینکه جمعیت یوزها در منطقه میاندشت افزایش یافته است، گفت: در استان‌های جنوبی به ویژه در منطقه یزد تعداد یوزها کاهش یافته است.

وی گفت: دستور ساخت ذخیره‌گاه جدید میانی برای حفاظت از یوزها، دو ماه پیش توسط رئیس سازمان حفاظت محیط زیست صادر شده و بودجه این ذخیره‌گاه بسیار سنگین است.

جوکار در ادامه گفت: در حوزه حفاظت از یوزپلنگ ایرانی، اقدام بر عهده محیط زیست است و اطلاعات توسط NGOها کسب و سنجیده شده و توسط اداره محیط زیست تمهیدات آن پیگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه با وزارت راه در خصوص احداث زیرگذر و نصب فنس برای حفاظت از یوزپلنگ در جاده‌ها صحبت کرده‌ایم، گفت: بودجه این کار نیز تصویب شده است.

مدیر پروژه ملی حفاظت از یوزپلنگ ایرانی ادامه داد: دو جاده خطرناک ساوند و گلستان را برای حفاظت از یوزها داریم که محل بعدی ما برای ایمن سازی منطقه ساوند است.

جوکار با بیان اینکه شش یوزپلنگ آسیایی در محور عباس‌آباد در طی سه سال گذشته کشته شده‌اند، گفت: فقط پنج یوزپلنگ طی دو تصادف در این محور کشته شده‌اند و این به دلیل رفتار وابستگی یوزپلنگان است. همچنین در تصادف آخر در این محور که یک یوزپلنگ در جاده تلف شد، نیروهای خود را به منطقه فرستاده و اجازه ندادیم که یوزپلنگ‌های دیگر به آن منطقه بروند.

وی با بیان اینکه نقطه ضعف ما منطقه میاندشت و توران است، گفت: در این مناطق هنوز شروع به مطالعه نکرده‌ایم.

جوکار گفت: زیستگاهی برای یوزپلنگ به وسعت توران در کرمان وجود دارد که به دلیل ناامنی منطقه نتوانسته‌ایم دوربینی در این منطقه نصب کنیم و اطلاعات این ایستگاه را به دست آوریم.

مدیر پروژه ملی حفاظت از یوزپلنگ ایرانی بیان کرد: یکی از بزرگ‌ترین معضلات ما برای حفاظت از یوزپلنگ، دام‌ها و سگ گله است و باید امکان انتقال دام‌ها به مکانی دیگر و همچنین آغلی دیگر برای دام‌ها فراهم شود.

وی گفت: مطالعات ما نشان می‌دهد که زیرگذر و نصب فنس بهترین راه حفاظت در محور عباس آباد است که وزارت راه هم نتیجه تحقیقات ما را پذیرفته و بودجه آن هم مصوب شده است و به زودی پروژه ایمن‌سازی این منطقه آغاز خواهد شد.

منبع: ایسنا

کدخبر: 366525
ارسال نظر

موضوعات داغ