jamee

ابتکار:

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سازمانی که در سال 84 تحویل دادم با آنچه که در سال 92 تحویل گرفتم بسیار متفاوت است و شاهد پسرفت‌هایی در سالهای گذشته در عرصه مدیریت این سازمان هستیم.

به گزارش جی پلاس، معصومه ابتکار در دیدار با کارکنان اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه اظهار کرد: وقتی در سال ۹۲ با حکم رییس جمهوری، مسوولیت سازمان حفاظت محیط زیست کشور را بر عهده گرفتم شاهد تحلیل رفتن توان سازمان در بسیاری عرصه‌ها از جمله تجهیزات، توانمندی نیروهای انسانی، معیشت کارکنان و محیط بانان و.. بودم و در برخی زمینه‌ها حتی پسرفت هم داشتیم. وی با یادآوری این نکته که توجه به مسایل زیست محیطی از جمله وعده‌های روحانی در مبارزات انتخاباتی شان بود، افزود: با اینکه دولت در آغاز راه با تورم۴۰ درصدی و فقر اعتبارات مواجه بود اما سازمان حفاظت محیط زیست کشور از همان آغاز کار دولت تدبیر و امید مورد توجه ویژه رییس جمهوری بود اما مشکلاتی مانند گسترش بی‌رویه دستگاه‌های دولتی موازی در دولت قبلی و تنگناهای اعتباری باعث ایجاد مشکلاتی برای ما در آغاز مسیر بود ولی همچنان تلاش کردیم تا بر این مشکلات فایق آییم. ابتکار گفت: در ۱۸ ماه گذشته رسیدگی به وضع معیشتی کارکنان و محیط بانان از دغدغه‌های اصلی ما بوده و برای نخستین بار در سطح ملی موفق شدیم در سال گذشته ۴۵۰ تن از محیط بانان شاغل را تبدیل وضعیت کنیم و تلاش می‌کنیم تا امتیاز سختی کار محیط بانان را در سال ۹۴ به عدد سه هزار برسانیم و آنان را از این مزیت بهره مند کنیم. وی همچنین از تامین تجهیزات برای حوزه پایش در این سازمان در سال گذشته خبر داد و گفت: بخش پایش و سنجش آلاینده ها از مجموعه‌های مهم و کلیدی سازمان محیط زیست بشمار می‌آید. رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در پایان بر لزوم تعامل و همراهی سازمانهای مردم نهاد و ارگانهای دولتی همسو برای صیانت و پاسداشت محیط زیست و پویا شدن این سازمان تاکید کرد.

از ۳۱ شهر استان کرمانشاه، تنها هفت شهر دارای سیستم تصفیه فاضلاب هستند

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه نیز در این دیدار گفت: هم اکنون از میان ۳۱ شهر استان تنها هفت شهر دارای سیستم تصفیه فاضلاب هستند و فاضلاب سایر شهرها بطور مستقیم وارد محیط زیست می شود. غلامحسین کاظمی اظهار کرد: منابع آبی استان کرمانشاه نیز به دلیل ورود فاضلاب و پسماند پتروشیمی‌های بیستون و کرمانشاه، کارخانه قند، کشتارگاه های دام و طیور و... در معرض آلودگی قرار دارند. وی افزود: البته ۲۰ واحد صنعتی سبز هم داریم ولی در مقابل واحدهایی آلاینده از جمله کارخانه سیمان واقع در مسیر کرمانشاه به بیستون هم داریم که با توجه به قدیمی بودن سیستم فیلترینگ آن و آلوده سازی جو اطراف، خواستار هیبریدی کردن این سامانه شده‌ایم و اخطارهایی نیز به این واحد تولیدی داده‌ایم. وی همچنین بر لزوم ایجاد سیستم پسماند در بیمارستانهای استان تاکید کرد و گفت: هم اینک بیمارستانهای بیستون، امام علی و امام حسین (ع) دارای سیستم پسماند بیمارستانی هستند و سایر بیمارستانهای استان از داشتن چنین سیستمی بی بهره اند. کمبود نیروی انسانی، تجهیزات، وجود عشایر مسلح، پایین بودن حقوق و مزایای پرسنل و محیط بانان، وجود دام مازاد در عرصه‌های چراگاهی و نیز وجود ۱۴ پادگان و مرکز نظامی در حوزه منطقه بیستون از عمده مشکلاتی بود که مدیرکل حفاظت محیط زیست کرمانشاه به آنها اشاره کرد و خواستار مساعدت خانم ابتکار برای رفع این مشکلات شد.

مشکلات و خواسته های محیط بانان کرمانشاهی

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه نیز وضعیت بد معیشتی، حقوقی و رفاهی کارکنان و محیط بانان کرمانشاهی را یادآور شد و این مشکلات را عاملی برای بی‌انگیزگی آنان برشمرد. بهادر چراغی اظهار کرد: یکی از مشکلات محیط بانان این است که نسبت به سایر کارکنان این اداره کل دارای جایگاه و شان اجتماعی نیستند و این معضل بخصوص در مواقع بحرانی در طرز رفتار مسوولان با محیط بانان کاملا مشهود است. وی نبود احساس امنیت محیط بانان در عرصه‌های زیست محیطی استان را با توجه به حجم بالای سلاح‌های مجاز و غیرمجاز از دیگر مشکلات محیط بانان استان کرمانشاه عنوان کرد و گفت: علاوه بر این مشکل، در سالهای گذشته افرادی که توان جسمی مناسبی ندارند بعنوان محیط بان استخدام شده‌اند که حضورشان در عرصه‌ها باعث آشفتگی جسمی و روحی آنان شده است. چراغی همچنین تناسب نداشتن دستورالعمل‌های خدمتی محیط بانان در مقایسه با سایر نیروهای نظامی را از دیگر مشکلات آنها برشمرد و افزود: ما مانند نیروهای نظامی و انتظامی از مزایایی چون حق سختی کار، حق شیفت و... بهره مند نیستیم. چراغی به کمبود نیروی محیط بان اشاره کرد و گفت: به همین دلیل برخی شکارچیان، عرصه‌های زیست محیطی را محل تاخت و تاز خود قرار داده‌اند و نسبت به این عرصه‌ها برای خود حق مالکیت قائل هستند. نماینده محیط بانان کرمانشاهی همچنین خواسته‌هایی چون برقراری حق بیمه تکمیلی، رفع مشکل مسکن، قرار گرفتن شغل محیط بانی در زمره مشاغل سخت، پیگیری وضعیت استخدامی و تبدیل وضعیت محیط بانان، بازنگری در مجازات‌های شکار غیرمجاز و اعطای تسهیلات ارزان قیمت به کارکنان و محیط بانان را از جمله خواسته‌های محیط بانان از رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور عنوان کرد. به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه، این استان دارای ۱۷ رودخانه دائمی، ۱۰۰ دهنه چشمه، ۸۰ سراب و ۲ حوزه آبریز داخلی و خارجی، ۴۷ گونه پستاندار، ۲۶۰ نوع پرنده، ۳۳ نوع ماهی، ۳۵ گونه خزندگان و یک هزار و ۲۰۰ گونه گیاهی با ۸۰۰ هزار هکتار سطح جنگلی است. منبع: ایسنا
کدخبر: 340090
ارسال نظر

موضوعات داغ