جنابعالى که به حمد اللَّه به حُسن سابقه موصوف و در علم و عمل شایسته هستید به امامت جمعه تهران منصوب مى‏باشید. از خداوند متعال، توفیق جنابعالى را در ارشاد و هدایت مردم خواستارم.

پنجم مردادماه سال ۱۳۵۸ اولین نماز جمعه تهران به امامت آیت‌الله طالقانی اقامه شد، اما عمر آن مجاهد نستوه در فاصله‌ای کوتاه و در ۱۹ شهریور همان سال به پایان رسید. دومین امام جمعه تهران نیز آیت‌الله منتظری بود که در فاصله کوتاهی بعد از انتصاب به قم رفت و از امامت جمعه تهران استعفا کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جماران، امام خمینی در روز 24 دی ماه همان سال طی حکمی خطاب به آیت‌الله خامنه‌ای، ایشان را به سمت امامت جمعه تهران منصوب کردند. متن حکم امام بدین شرح بود:

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

خدمت جناب مستطاب سید الاعلام و حجت‌الاسلام آقاى حاج سید على خامنه‌اى دامت افاضاته‏

چون حضور جناب مستطاب حجت الاسلام و المسلمین آقاى منتظرى -‌دامت افاضاته- در حوزه مقدسه قم لازم بود و ایشان انصراف خودشان را از امامت جمعه تهران اعلام نمودند، جنابعالى که بحمد اللَّه به حُسن سابقه موصوف و در علم و عمل شایسته هستید به امامت جمعه تهران منصوب مى‌باشید. از خداوند متعال، توفیق جنابعالى را در ارشاد و هدایت مردم خواستارم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه.

روح اللَّه الموسوی الخمینى‏»

(صحیفه امام، ج‏12، ص‌ 116)

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.