سید محمود صادقی

1. شخصیت ممتاز و چهره بی بدیل معمار کبیر انقلاب اسلامی ایران، خورشیدی است پر فروغ که ازاین پس چشم تاریخ تا قرن‌ها، حیران درخشش تلألؤ زیبای آن خواهد ماند. انسانی بزرگ که افزون بر رهبری یک انقلاب الهی- مردمی، توانست نظامی حکومتی را بر اساس مبانی اندیشگی خود ترسیم و سپس تأسیس کند؛ به گونه‌ای که فرایند عظیم جهان مدرن را نیز به چالش کشد. هیمنه و عظمت این کار سترگ البته از شخصیت علمی امام خمینی نکاست و خمینی بزرگ زعامت انقلاب اسلامی و تأسیس جمهوری را در یک سامانه منسجم فقهی، فلسفی و عرفانی، محقق ساخت.

نگاهی به روند وقوع انقلابات مختلف در جهان معاصر، این حقیقت را نمایان می سازد که انقلابیون، پیش و بیش از آن‌که به تأسیس یک نظام تازه بیندیشند، سرنگونی و بر اندازی حکومت حاکم را طلب می‌کنند و این مسئله شکوه و عظمت حرکت متفکرانه امام خمینی(س) در روند فراگیر نهضت را نمایان تر می‌سازد.

2. بی شک پیروزی نهضت اسلامی ملت بزرگ ایران به قیادت و زعامت امام خمینی(س)، مرهون عوامل مختلفی است؛ شاید نتوان عوامل مؤثر در این پیروزی را در یک جدول مراتبی جای داد. با این همه، نگاهی گذرا به مهم ترین این عوامل، خالی از لطف نیست: درجه و رتبه نخست از آن رهبری بی بدیل امام خمینی و همراهی و همدلی امت، و اتحاد و وحدت کلمه در سایه پرچم توحید است. مردمی که در طول سال‌های مبارزه، همگام با امام و مقتدای خویش، قله های قاف نهضت را فتح کردند و در گردنه‌های صعب امام خود را تنها نگذاردند و تا به امروز نیز، لحظه ای آثار خستگی و ملال را در چهره خود راه ندادند.

نهضت اسلامی افزون بر همراهی، همدلی و هم رأیی امام و امت، مرهون تلاش پی گیر و کوشش مستمر یاران همدل و همنوایی است که در تمام سال‌های عسرت، جرعه جرعه رنج زندان و تبعید، و شکنجه و تهمت و افترا را به جان خریدند و غبار غربت از چهره ملکوتی امام نهضت بر گرفتند. یارانی باوفا و همدل که در همه سالهای غیبت تبعید، چراغ مبارزه را در جای جای میهن اسلامی روشن داشتند و در نهایت نیز با صبر و بردباری، زنجیر بندگی و بردگی از پای امت بر گرفتند.

3. بررسی و تحلیل نهضت اسلامی مردم ایران گویای این حقیقت است که زعامت و امامت امت بدون تلاش و کوشش یاران همدل، بی ثمر می‌ماند؛ یارانی که آگاهانه، فداکارانه و با تحمل مشکلات فراوان، همه امکانات مادی و معنوی خود را در اختیار امام نهضت نهادند تا نهال نهضت جان بگیرد و زنده و پویا راه بپوید.

ستارگانی درخشان که شعاع نور خورشید پر فروغ نهضت، مجال دیدن چهره استوار ایشان را به همگان نداد و تنها آگاهان و عالمان به اسرار نهضت، نام و یاد و خدمات بی دریغ ایشان را در خاطر دارند؛ چهره‌هایی راسخ که حیات و ممات خویش را در مبارزه می‌دیدند؛ مبارزه می‌نوشیدند؛ مبارزه می‌پوشیدند و مبارزه ...!

4. آیت‌الله محمد رضا توسلی از جمله چهره‌های بارز همراه امام است که عاشقانه و عارفانه در کنار امام قرار گرفت و از آغاز راه، همراه امام بود و تا پایان حیات، در مسیر دفاع از آرمان ها و ارزش‌های ماندگار به یادگار مانده از او کوشید.

آیت‌الله توسلی در جامه فقیهی بیدار و سیاستمداری دلیر و روشن بین، گنجینه‌ای از اسرار امام و انقلاب بود و به پشتوانه سالها همراهی و همدلی با امام و مقتدای امت، مقابله با تحریف و استحاله راه امام را در تمام سال‌های پس از رحلت امام وظیفه اصلی خود می‌دانست و اغراق نیست که او را شهید راه مقابله با تحریف خط امام بنامیم.

بازخوانی حیات پر فروغ این همراه همیشگی امام و تأمل در پایبندی وی به اصول و ارزش‌های به یادگار مانده از امام، نشانگر اوج ایمان آن فقید سعید به امام و آرمان‌های اوست. امید است که مرگ با شکوه وی، همچون زندگی مجاهدانه‌اش، منشأ هوشیاری و بیداری عاشقان و دلدادگان امام باشد. یادش گرامی!

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.