انقلاب اسلامی ایران، متولد لحظه ها است. بازخوانی این لحظه های می تواند، در تحلیل چرایی و چگونگی انقلاب بسیار موثر باشد. تلاش داریم تا پایان بهمن ماه روزشماری از رویدادهای انقلاب اسلامی در دی و بهمن 1357 را منتشر کنیم .

29 دی ماه 1357

ü "جلال‌ الدین تهرانی" رئیس شورای سلطنت خواستار ملاقات با "امام خمینی" (س) شد. امام برای این دیدار دو شرط استعفای او از ریاست شورای سلطنت و اعلام غیرقانونی بودن این شورا را مطرح کردند. وی هر دو شرط را پذیرفت.

ü به مناسبت اربعین شهادت "امام حسین"(ع) سراسر ایران شاهد راهپیمایی‌های عظیم و آرام مردم در حمایت از" امام خمینی "(س) بود.

ü ارتشبد" قره‌ باغی"، رئیس ستاد ارتش اعلام کرد: در فرماندهی ستاد، اثار بی ‌ایمانی، بلاتکلیفی و عدم علاقه به کارهای روزمره به وضوح مشهود است و فرار روزافزون افسران و سربازان و افزایش آمار غائبین نشانه این امر است.

ü بازار تهران در اعتراض به انتشار مقاله توهین ‌آمیز علیه "امام خمینی" (س) در روزنامه اطلاعات، تعطیل شد.

ü دولت آمریکا با تمدید موافقتنامه مربوط به خدمت مأموران نظامی امریکا در ایران، به مدت یک سال از اول فروردین 1357 موافقت کرد.

ü دولت عراق پس از پنج ماه ممانعت از انتشار فتوای " امام خمینی"(س) راجع به لزوم پرداخت زکات و صدقات به مبارزین فلسطینی، سرانجام اجازه داد این فتوا در نشریه حزب دمکرات منتشر شود.

ü دادگاه فوق ‌العاده زمان جنگ در مهاباد، "قاضی محمد"، "صدر قاضی" و "سیف قاضی" رهبران فرقه دمکرات کردستان را به اعدام محکوم کرد.

ü دولت ایران در اعتراض به دخالت های شوروی در امور داخلی ایران، به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت کرد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.