شهادت ایشان براى من بسیار سنگین بود اما آنچه مطلب را آسان مى‏کند آن است که در راه خدا بود. شهادت او بر همه مسلمین مبارک باشد. او مى‏بایست شهید مى‏شد؛ براى او مردن در رختخواب کوچک بود .

اشاره: صبح روز چهارم شهریور 1358، حاج مهدی عراقی به همراه فرزند خود، حسام، به ضرب گلوله گروه فرقان از پای درآمد و به شهادت رسید. شهید عراقی انقلابی مسلمان پیرو خط امام بود و از اعضای گروه فدائیان اسلام. در طراحی و اجرای اعدام انقلابی چند تن از سرکردگان رژیم پهلوی شرکت داشت. راه اندازی شاخه نظامی هیات های موتلفه اسلامی، فعالیت جدی در راه اندازی قیام عاشورای 42، تحمل 14 سال حبس و خدمت به امام در نوفل لوشاتو از جمله فعالیت های وی در دوران مبارزه است. شهید عراقی پس از انقلاب به عنوان سرپرست زندان قصر فعالیت کرد و پس از آن نیز با دعوت آیت الله بهشتی به عضویت در شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی درآمد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، به مناسبت سالروز شهادت شهید عراقی، متن سخنان امام خمینی (س) در دیدار خانواده وی با رهبر کبیر انقلاب منتشر می شود.

بسم اللَّه الرحمن الرحیم

من ایشان را حدود بیست سال است که مى‏شناسم. مهدى عراقى یک نفر نبود، او به تنهایى بیست نفر بود. حاج مهدى عراقى براى من برادر و فرزند خوب و عزیز من بود. شهادت ایشان براى من بسیار سنگین بود اما آنچه مطلب را آسان مى‏کند آن است که در راه خدا بود. شهادت او بر همه مسلمین مبارک باشد. او مى‏بایست شهید مى‏شد؛ براى او مردن در رختخواب کوچک بود.
[برادر شهید: ما خوشبختیم که هدیه‏اى به پیشگاه حضرت ولىّ عصر و نایب آن حضرت، امام خمینى، تقدیم داشتیم.].
این هدیه‏اى است براى خدا.
[فرزند کوچک شهید عراقى: پدر من در مقابل دو شخصیت سر تعظیم فرود آورد: اول مرحوم نواب صفوى و دوم امام خمینى. و من خوشحالم که اگر دو نفر را از دست دادیم، قلب میلیون ها انسان را متوجه به خود دیده و دل آنان را در دست داریم.]
شما خدا را دارید که فوق هر نیرویى است.

4 شهریور 1358/3 شوال 1399

منبع: صحیفه امام، ج‏9، ص: 351

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.