در مقطع فعلی خطر تهدید کننده کشور و جهان، جریانات تروریستی نیست خطر اصلی رفتار ناصحیح حکومتها و دولتها است. دولتها اگر نتوانند با رفتار صحیح و صادقانه اعتماد مردم را جلب کنند، به خودی خود به اضمحلال می رسند . اگر دولتها با مردم صادق باشند گروه های تروریستی مثل عبدالمالک ریگی نمی توانند کاری از پیش ببرند.

موسوی لاری در سالروز عملیات غرور آفرین مرصاد (5 مرداد) می گوید منافقین به غلط فکر می کردند پذیرش قطعنامه توسط امام محبوبیت ایشان را در جامعه کاهش داده و دیگر مردم از او پیروی نخواهند کرد.

حجت الاسلام والمسلمین عبدالواحد موسوی لاری در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، به تشریح دلایل و عوامل حمله نظامی منافقین به ایران و وقوع عملیات مرصاد پرداخت و گفت: شرایط سیاسی کشور، یورش مجدد نیروهای نظامی رژیم بعثی به ایران و اوضاع نابسامان اقتصادی که مردم با آن مواجه بودند، منافقین را به این فکر واهی انداخته بود که الان بهترین فرصت برای حمله به ایران است.

وی به حمایت های بی دریغ صدام از منافقین اشاره کرد و گفت: آنها امکانات فراوانی را به خاطر جاسوسی و اخلال در جریان مبارزه مردم ایران و عراق از سوی رژیم بعثی بدست آورده بودند و تشویقی های صدام آنها را به موشک، تانک و امکانات زرهی مجهز کرده بود.

موسوی لاری ادامه داد: منافقین تصور می کردند با نیروهای منظم نظامی و با عنایت به شرایط داخلی کشورمان، بخش هایی از خاک ایران را تصرف کنند و به این طریق به ایران ضربه بزنند، غافل از اینکه محاسبات آنها اشتباه بود.

این عضو مجمع روحانیون مبارز افزود: منافقین نه امام را می شناختند و نه مردم ایران را و نه شرایط بین المللی را. آنها نمی دانستند که در برابر یک عده قلیل منافق که در حصار دیوار آهنین تشکیلاتی گرفتار بودند، مجموعه ای گسترده از نیروهای مبارز و شجاع مردمی قرار دارند.

موسوی لاری با بیان اینکه از خودگذشتگی نیروهای مخلص و تداوم اطاعت مردم از رهبری نظام باعث شکست منافقین شد، گفت: تدبیر و مدیریت امام در تمام صحنه های دفاع مقدس و انقلاب اسلامی و همچنین در عملیات مرصاد نقش تعیین کننده ای داشت.

لاری به پذیرش قطعنامه 598 اشاره کرد و اظهار داشت: قطعنامه الزاماتی را برای طرفین ایران و عراق به وجود می آورد و تلقی منافقین این بود که فضای بعد از قطعنامه فضای فروپاشی نظام است. آنها تلقی می کردند که که مردم ایران و جامعه جهانی به خصوص سران کشورهای بزرگ با آنها دراین حرکت همراه می شوند؛ در حالی که آنها در جهالت کامل بودند.

وی افزود: آنها نمی دانستند که حتی کشورهایی هم که دشمنی سنگینی با ملت ایران داشتند، سیاست های خود را فدای تشکیلات نادرست و غیرانسانی منافقین نمی کنند. برداشت آنها از معادلات اقتصادی و سیاسی دنیا غلط بود.

موسوی لاری دیگر تفکر اشتباه آنها را تلقی نادرست درباره امام و رهبری حکیمانه ایشان عنوان کرد و گفت: این شاید در دنیا برای اولین بار اتفاق می افتاد و یا کم نظیر بود که رهبر یک نظام توافقنامه ای را تایید کند که تا چند ماه قبل اصلا به مفاد این توافقنامه گرایش نداشت اما وقتی شرایط نظامی به سمتی پیش رفت که به دلایل سیاسی و اقتصادی، نظام ناگزیر به پذیرش قطعنامه شد، منافقین به غلط فکر کردند این اقدام ایشان، محبوبیت امام را در جامعه کاهش داد و دیگر مردم از او پیروی نخواهند کرد.

وی افزود: آنها پذیرش قطعنامه را فرصت حمله به ایران دانستند درحالی که شجاعت و صلابت امام در رویارویی با واقعیت و درک متقابل مردم و امام نمی توانست از محبوبیت امام بکاهد.

موسوی لاری ادامه داد: میزان عشق و علاقه مردم بعد از عملیات مرصاد به امام نه تنها کاهش پیدا نکرد که افزایش هم یافت؛ آنها بعد از شکست در عملیات مرصاد هنوز این تصور غلط را قبول نمی کردند.

وی در ادامه به تشریح پیامدهای عملیات مرصاد پرداخت و گفت: تشکیلاتی که سالیان دراز شکل گرفته بود و برای مدتی مزاحمت های زیادی برای نظام ایجاد می کرد، خودش با پای خودش به دام نیروهای جمهوری اسلامی افتاد و متلاشی شد. عملیات مرصاد در نهایت اوج خودش به معنی از بین رفتن تشکیلات مخوف سازمانی بود که با تبلیغات آنچنانی خود را یک سازمان شکست ناپذیر جلوه می داد.

وی افزود: با عملیات مرصاد ایران یک غده سرطانی را سرکوب کرد. مقبولیت رهبران سازمان از بین رفت و رهبری منافقین دچار تزلزل شد. عده ای که تا پیش از این از کادر رهبری این سازمان اطاعت می کردند دیگر از دستورات آنها سرپیچی می کردند.

موسوی لاری به تاثیر عملیات مرصاد در داخل رژیم عراق اشاره کرد و گفت: با عملیات مرصاد رژیم عراق بازوی تروریستی و تبلیغاتی خود را از دست داد. سازمانی که هر لحظه عراق می توانست به عنوان یک اهرم از آن استفاده کند، از بین رفت. عراق در عملیات مرصاد خسارت مادی و معنوی دید و ناکارآمدی این اهرم پوسیده را پذیرفت.

عضو مجمع روحانیون مبارز در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار جماران به اتمام تاریخ مصرف تشکیلات چریکی و تروریستی اشاره کرد و گفت: بعد از فروپاشی شوروی سابق و به وجود آمدن جمهوری های مستقل و رنگ باختن ایدئولوژی های مارکسیستی، سامان یابی سازمان های تروریستی در قرن حاضر بی معنا شده است و عصر رفتارهای خشونت آمیز به سر آمده است.

وی افزود: بزرگترین تشکیلات تروریستی در حال حاضر گروه القاعده است که با مشکلات فراوانی در عراق و افغانستان و دیگر کشورها روبروست و در آستانه فروپاشی است.

موسوی لاری با بیان اینکه دیگر عصر فعالیت های مسلحانه و خشونت آمیز و تشکیلات چریکی به پایان رسیده است، اظهار داشت: در مقطع فعلی خطر تهدید کننده کشور و جهان، جریانات تروریستی نیست؛ خطر اصلی رفتار ناصحیح حکومت ها و دولت هاست. دولت ها اگر نتوانند با رفتار صحیح و صادقانه اعتماد مردم را جلب کنند، به خودی خود به اضمحلال می رسند. اگر دولت ها با مردم صادق باشند گروه های تروریستی مثل عبدالمالک ریگی نمی توانند کاری از پیش ببرند.

وزیر کشور پیشین جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه دولت باید با تاسی از اندیشه های امام با مردم صادق باشد، گفت: دولت ها نباید دروغ بگویند. دروغ ریشه اعتماد را می سوزاند و باعث از هم پاشیدن پایه های مشروعیت دولت می شود.

موسوی لاری با بیان اینکه باید با مردم و مخالفین با احترام و کرامت برخورد کرد، اظهار داشت: در خصوص حقوق مخالفین در جامعه اسلامی باید به رفتارها و الگوهای پیامبر (ص) و امام علی (ع) در دوران صدر اسلام و امام خمینی (س) در دهه اول انقلاب تاسی کرد.

وی گفت: سفارش امام علی (ع) مدام به کارگزاران حکومتی خود از جمله به مالک اشتر همواره باید مورد توجه کارگزاران حکومتی نظام جمهوری اسلامی قرار گیرد.

موسوی لاری در پایان گفت: امام خمینی (س) در برخورد با مخالفین نظام با سعه صدر برخورد می کرد؛ رقبای من در دوره اول انتخابات مجلس در شهرستان لار از مجاهدین خلق و ملی مذهبی ها بودند. امام هیچ وقت در برخورد با مخالفان از نظارت استصوابی استفاده نکرد، انها در جامعه حضور داشتند و تا زمانی که گلوله بر مردم نگشودند از حقوق اجتماعی سیاسی خود بهره مند بودند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.