life

مصرف مواد مخدر تهدیدی جدی برای جامعه است و همه آحاد جامعه و خانواده‌ها در معرض آسیب‌ها و عوارض ناشی از آن هستند، بنابراین کمتر خانواده‌ای می‌تواند ادعا کند که از خطرات و آسیب‌های اعتیاد مصون است، به طوریکه مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری معتقد است: یکی از مهم ترین مشکلات عصر حاضر در حوزه اعتیاد نوزادهایی است که در زمان تولد به مواد مخدر اعتیاد دارند.

به گزارش جی پلاس، مشکل اقتصادی، عدم رضایت عاطفی و جنسی نیز از دلایل عمده ای است که موجب افزایش آمار معتادان متاهل نسبت به معتادین مجرد در کشور شده است. پس همه افراد و خانواده‌ها باید این تهدید را جدی بگیرند و برای مقابله با آن برنامه‌ریزی‌های لازم را داشته باشند. دکتر حمید صرامی مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری در همین راستا در گفت‌وگویی با اشاره به اینکه یک نوجوان یا جوان انتظارهایی از ارکان مختلف کشور دارد، گفت: اختلال در عملکرد رکن های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی موجب بروز احساس ناکامی و بی اخلاقی اجتماعی، بی هویتی و گرایش به سمت اعتیاد می شود. وی با تشریح وضعیت اعتیاد در جمعیت عمومی، مدارس، دانشگاه ها و محیط های صنعتی کشور و با اشاره به اینکه ۱۰۴۲ کارگاه تولید شیشه در سال ۸۴ تا ۹۳ منهدم شده است، یادآور شد: ماهیت سیستم مواد مخدر یک سیستم پویا، فعال، خلاق،‌ بدون احساس خستگی، پایان ناپذیر و با زیر ساختی قوی است اما فعالیت هایی که جهت پیشگیری و کاهش اعتیاد از سوی دستگاه های متولی انجام می شود متاسفانه پایان پذیر و کوتاه مدت است. مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین مشکلات عصر حاضر در حوزه اعتیاد نوزادهایی است که در زمان تولد به مواد مخدر اعتیاد دارند، تصریح کرد: مشکل اقتصادی، عدم رضایت عاطفی و جنسی از دلایل عمده ای است که موجب افزایش آمار معتادان متاهل نسبت به معتادین مجرد در کشور شده است. صرامی با تاکید به اینکه بیشتر قاچاقچیان مواد مخدر علت اصلی گرایش خود را به سمت جرم، کسب سود و پول بازگو می کنند، اظهار کرد: با نگاه تک بعدی نمی توان با مصرف مواد مخدر مبارزه کرد، بنابراین اقدام هایی که جهت پیشگیری از اعتیاد انجام می شود؛ باید همه جانبه و در ابعاد جامعه شناختی، روان شناختی ، روان پزشکی و مذهبی باشد. این آسیب شناس اجتماعی خاطرنشان کرد: بر اساس پژوهش‌های صورت گرفته در سال ۱۳۸۶ میزان مصرف مواد مخدر در مردان ۹۵ درصد و زنان ۵ درصد بوده است، ولی در سال ۱۳۹۰ میزان مصرف مواد مخدر در بین زنان به بیش از ۹ درصد رسیده است که این به معنی افزایش مصرف مواد در میان زنان کشور است.

درمان جایگزین با متادون باعث کاهش ابتلا به ایدز می شود

محمد مومنی، موسس و رییس هیات مدیره یکی از مراکز کاهش آسیب کشور نیز با اشاره به اینکه بسیاری از کشورها دارای مراکز ترک اجباری بوده اند که به نوعی شبیه زندان بود و همین عامل موجب بازگشت دوباره فرد به اعتیاد می شد، گفت: درمان جایگزین با متادون راهی است که بدون جداکردن فرد از اجتماع به کنترل مصرف مواد در وی می‌پردازد و مزایایی را دارد. وی با تاکید به اینکه شواهد روشنی وجود دارد که کسانی که تحت درمان جایگزین با متادون هستند کمتر به ایدز دچار می‌شوند، بیان کرد: در اینصورت امکان تزریق و استفاده از سرنگ مشترک کاهش پیدا می کند. مومنی اضافه کرد: متادون یک ماده مخدر صنعتی است و در چارچوب برنامه‌های کاهش آسیب موجب بهتر شدن وضعیت سلامت و پیشگیری از عوارض در مصرف‌کنندگان مواد می‌شود. وی تصریح کرد: تا زمانی که به علل گرایش بیمار به اعتیاد توجه نشود، درمان جسمی و روانی فقط برای مدتی نتیجه‏ بخش است و فرد معتاد دوباره گرفتار مواد اعتیاد آور می‏ شود. اعتیاد به مواد مخدر یکی از مهمترین مشکلات اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی است که عوارض ناشی از آن تهدیدی جدی برای جامعه بشری محسوب و موجب رکود اجتماعی در زمینه ‏های مختلف می شود. این موسس مرکز کاهش آسیب با اشاره به اینکه اعتیاد یک بیماری اجتماعی است که عوارض جسمی و روانی را به همراه دارد، اظهارکرد: درمان با متادون ایمن است و موجب کاهش مرگ‌های ناشی از اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی در جامعه می شود. منبع: ایسنا
کدخبر: 344810
ارسال نظر

موضوعات داغ