life

وقتی خوابیم می آید و بی صدا جان می گیرد. هوا که سرد می شود کار و بار گاز مرگ، سکه می شود. گازی که بی رنگ و بی بو است و از سوختن ناقص مواد سوختی تولید می شود. به گزارش خبرنگار جی پلاس، سازمان پزشکی قانونی در سال گذشته اعلام کرد که ۸۲۸ نفر بر اثر گازگرفتگی در کشور جان خود را از دست داده اند که از این تعداد ۵۸۸ نفر مرد و ۲۴۰ نفر آنها زن بوده اند. بر اساس همین آمار، در سال گذشته استان های تهران با ۱۶۹، اصفهان با ۸۱ و خراسان رضوی با ۷۴ فوتی بیشترین و استان های هرمزگان با دو، ایلام با سه و چهارمحال و بختیاری با چهار فوتی کمترین آمار را در مرگ ناشی از مسمومیت با گاز داشته اند. ضمن آنکه استان بوشهر هیچ مورد مرگ ناشی از مسمومیت نداشته است. شاید بتوان گفت که تمام وسایل گازسوز یک قاتل بالقوه هستند. هر لحظه امکان دارد که در خطر آنها قرار بگیریم، پس باید بدانیم که چگونه با آن رو به رو شویم. آنچه باید در برخورد با شرایط گازگرفتگی بدانیم و به آن عمل کنیم این است که هوشیار باشیم، چون حادثه‌ ناگهان رخ می ‌دهد. با توجه به فصل سرما و استفاده بیشتر از وسایل گرمایی گازسوز، باید از علائم شایع گازگرفتگی مطلع باشیم و در صورت مشاهده این علائم، اقدامات اولیه را انجام دهیم. علائم گاز گرفتگی علائم گازگرفتگی به میزان مونواکسیدکربن موجود در فضای حادثه بستگی دارد. در ابتدا، علائم به صورت خفیف ظاهر می شوند. باید بدانیم که علائم گازگرفتگی، خود را شبیه به یک آنفلوانزا نشان می‌دهند. علائم مسمومیت حاد با این گاز شامل سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ، بیهوشی، تشنج و اغماست. در بیماران مبتلا به ناراحتی‌های قلبی ممکن است تشدید بیماری، یک علامت هشداردهنده باشد. از سایر علائم مسمومیت می توان به سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و گاه تنگی مردمک ها اشاره کرد. اگر فردی در اثر ابتلا به مسمومیت با گاز مونواکسیدکربن جان خود را از دست ندهد، ممکن است دچار نواقص عصبی و روانی پیشرفته نظیر فلج عضوی یا اختلال قوای مغزی‌ شود. چگونه از مسمومیت با این گاز پیشگیری کنیم؟ هر وسیله گرمازای سوختنی که به نحوی با سوخت های فسیلی (نفت، گاز و ذغال سنگ) کار کند به صورت بالقوه می تواند سبب تولید گاز مونواکسیدکربن شود. از بخاری های مستعمل و فرسوده بدون دودکش یا دارای دودکش نامناسب و غیر استاندارد استفاده نکنید. به علاوه،‌ استفاده از بخاری های بدون دودکش به هیچ وجه از تولید گاز مونواکسید کربن جلوگیری نمی کند. توصیه های آتش نشانان در این باره را باید جدی گرفت:

 • هرگز در فضای بسته و محدود که تهویه کافی و مناسب ندارد (نظیر اتاق، گاراژ و...) آتش روشن نکنید!
 • هرگز در فضای بسته گاراژ موتور اتومبیل را روشن نگذارید.
 • قبل از راه اندازی وسایل گرمایشی، از سلامت مسیر دودکش ساختمان و بدون ترَک و نشتی ندادن آن اطمینان حاصل کنید و از اتصال مناسب و صحیح لوله بخاری و آبگرمکن به دودکش دیواری اطمینان حاصل کنید.
 • تمام دودکش ها باید وسیله انتهایی ضد باد (کلاهک) مناسب داشته باشد.
 • در محیط های شغلی و منازل که در آنها از کوره و مشعل استفاده می شود، از سلامت دستگاه و سیستم تخلیه دود اطمینان حاصل کنید.
 • هر وسیله گازسوز باید دارای یک دودکش مستقل و منتهی به فضای بیرون باشد و لذا به کارگیری آبگرمکن های دیواری در فضاهای بسته یا مکان های فاقد جریان هوامجاز نیست.
 • شیب لوله های افقی در داخل واحدها باید مثبت و رو به بالا و ارتفاع عمودی لوله در بیرون حداقل سه برابر طول افقی آن باشد.
 • توجه به داغ بودن دودکش پس از روشن کردن وسیله گرمایشی به اطمینان شما از تخلیه گاز کمک خواهد کرد. اگر لوله دودکش بخاری شما سرد است دلیل آن خارج نشدن محصولات احتراق و گازهای سمی از دودکش است. در این صورت، باید ضمن رفع نقص، به طور موقت با بازکردن قسمتی از در یا پنجره تهویه در محیط ایجاد کنید.
 • ضمن ایجاد تهویه مناسب در آشپزخانه و حمام منزل، از نصب آبگرمکن در حمام و نیز روشن کردن شعله‌های اجاق گاز در آشپزخانه برای گرم نگه داشتن محیط داخل خانه خودداری نمایید.
 • اگر فضای منزل خود را با شوفاژ و سیستم حرارت مرکزی گرم می کنید، درزبندی و بستن منافذ درها و پنجره ها برای جلوگیری از اتلاف حرارت مشکل ساز نیست. اما در صورتی که از بخاری های گازسوز برای گرمایش محیط استفاده می کنید، حتماً مختصری تهویه از طریق در یا پنجره در فضا ایجاد کنید و از درزبندی و بستن کامل منافذ خودداری کنید.
 • رانندگان وسایل نقلیه سنگین، از روشن کردن گاز پیک نیکی در اتاق وسیله نقلیه خود هنگام استراحت و خواب به جد خودداری کنند.
امسال نیز موج نوسانی سرما زودتر از همیشه در آبان ماه شروع شد و بسیاری از مردم بخاری های خود را از همان روزها روشن کرده اند. گرم شدن و سرد شدن، این روزها بسیاری را به روشن و خاموش کردن بخاری ها و سیستم های تهویه سوق داده است و این کار خطر توجه نکردن به امنیت شهروندان را کاهش می دهد. به هر حال با توجه به توصیه های سازمان هایی چون آتش نشانی امید است تا امسال شاهد آمار تلفات و آسیب دیدگان کمتری در کشور باشیم.
کدخبر: 333822
ارسال نظر

موضوعات داغ