life

در آخرین روزهای ماه گذشته میلادی، رقابت مقدماتی کاندیداهای دور پنجاه و هشتم انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا در سال 2016 آغاز شده و با آغاز مناظره های درون حزبی از اوایل هفته جاری ، بسیاری از این افراد، سعی در جلب‌نظر و جمع‌آوری آرای بیشتر هم حزبی‌هایشان دارند.

به گزارش جی پلاس، اکنون ۲۳ نامزد (۱۷ نامزد از حزب جمهوریخواه و ۶ نامزد از حزب دموکرات ـ در دور مقدماتی این انتخابات مبارزه می کنند تا درصورت احراز رای اکثریت طرفداران حزبشان در تمام ایالت های آمریکا، بتوانند نامزد نهایی حزب در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باشند. اگر از شعارهای تبلیغاتی و سیاسی این انتخابات بگذریم، این رویداد، کارزاری میان تاجران و ثروتمندان و عرصه ای برای سرمایه گذاری امروز و برداشت در فرداست. با گذشت تنها چند هفته از بالا گرفتن این رقابت ها، نگاهی به سرمایه کمپین های مختلف تبلیغاتی نشان می دهد، هر کدام از کاندیداها توانسته اند مبالغ قابل توجهی برای هزینه های تبلیغاتی خود کسب کنند و در طول زمان بر آن بیفزایند. در گزارشی که پیش رو دارید، بودجه تبلیغاتی ۱۵ نامزد شاخص انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با برخی جزئیات از قبیل مبلغ و هویت کمک کنندگان بررسی شده است. مقام نخست بیشترین بودجه به جب بوش و مقام دوم به هیلاری کلینتون اختصاص دارد، اما مقام سوم باز هم در اختیار یک جمهوریخواه است. لذا هم تعدد نامزدها و هم بودجه های هنگفت تدارک دیده شده، نشان می دهد جمهوریخواهان برای به دست آوردن کرسی ریاست جمهوری بسیار امیدوارند. در نهایت درمی یابیم این انتخابات ظاهرا نمونه را چه کسانی و با صرف چه مبالغ میلیاردی هدایت می کنند: تاجران میلیاردری که پس از پیروزی نامزد مورد نظرشان باید سرمایه گذاری انجام شده در انتخابات را به چندین برابر با سود و دیرکرد پس بگیرند.

جب بوش (مقام اول بودجه ای)

براساس اطلاعات موجود، جب بوش کاندیدای جمهوریخواه و برادر جورج بوش، رئیس جمهور سابق ایالات متحده، کمپین تبلیغاتی خود را برای رقابت ریاست جمهوری سال آینده آمریکا با مبلغ ۱۱٫۴۳ میلیون دلار (معادل ۳۷ میلیارد تومان) آغاز کرده، اما ظرف دو هفته اخیر این کاندیدا با استفاده از روابط و شعارهای تبلیغاتی خود توانسته است، نظر گروه ها و افرادی خاص را به برنامه های آینده اش (در صورت پیروزی در انتخابات) جلب کند و مبلغ ۱۰۳٫۱۷ میلیون دلار (۳۳۰ میلیارد تومان) دیگر به کل مبلغ تبلیغاتی کمپین انتخاباتی خود بیفزاید و معادل ۱۱۴٫۶۰ میلیون دلار (۳۶۷ میلیارد تومان) نیز برای تبلیغاتش در اختیار داشته باشد.

هیلاری کلینتون (مقام دوم بودجه ای)

کاندیدای شاخص حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نامش به عنوان همسر بیل کلینتون و همچنین وزیر خارجه دولت اول اوباما برای همگان آشناست. هیلاری کمپین تبلیغاتی خود در انتخابات سال ۲۰۱۶ میلادی ایالات متحده را با رقمی معادل ۴۷٫۵۵ میلیون دلار (۱۵۲٫۱۶ میلیارد تومان) شروع کرده که در طول سفرهای ایالتی و البته برنامه های تبلیغاتی خود توانسته است مبلغ ۱۷٫۰۹ میلیون دلار دیگر از طریق هوادارانش به دست آورد و مبلغ کل کمپین خود را به ۶۴ میلیون دلار (معادل ۲۰۶ میلیارد تومان) رساند.

تد کروز (مقام سوم بودجه ای)

این کاندیدای حزب جمهوریخواه انتخاب ریاست جمهوری آمریکا کمپین تبلیغاتی خود را با رقمی معادل ۱۴٫۳۵ میلیون دلار (۴۶ میلیارد تومان) آغاز کرد و طی فعالیت تبلیغاتی خود که شامل سفرهای استانی و برگزاری مراسم مختلف در بخش های گوناگون آمریکا بوده، توانست به این مبلغ ۳۷٫۳۳ میلیون دلار (۱۱۹٫۵ میلیارد تومان) دیگر بیفزاید که به این ترتیب، جمع کل دارایی تبلیغاتی وی برای انتخابات سال ۲۰۱۶ میلادی، رقمی معادل ۵۲٫۱۸ میلیون دلار (۱۶۵ میلیارد تومان) تعیین شده است.

مارکو روبیو (مقام چهارم بودجه ای)

دیکر کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده میلادی آمریکا از حزب جمهوریخواه ـ که کمپین تبلیغاتی خود را با ۱۲ / ۱۲ میلیون دلار (۳۹ میلیارد تومان) آغاز کرده و طی مراسم مختلفی که در این زمینه داشته، توانسته از حامیان خود ۱۶٫۰۶ میلیون دلار (۵۲ میلیارد تومان) دیگر برای تبلیغات خود جمع آوری کند ـ مجموعه دارایی تبلیغاتی خود را به ۲۸٫۸ میلیون دلار (۹۲٫۱۶ میلیارد تومان) رسانده است.

اسکات والکر

این نامزد حزب جمهوریخواه ایالات متحده، کمپین تبلیغاتی اش را با ۲۶٫۲ میلیون دلار (۸۳٫۹ میلیارد تومان) آغاز کرد، اما این نامزد، مبلغ یادشده را تماما از محل کمپین تبلیغاتی و طرفدارانش به دست آورده است.

ریک پری

یکی دیگر از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا، ریک پری جمهوریخواه است که کمپین تبلیغاتی خود را با رقمی معادل ۱٫۱۴ میلیون دلار (۳٫۶۴ میلیارد تومان) آغاز کرده و اکنون پس از برگزاری سفرهای استانی و همچنین برنامه های تبلیغاتی توانسته به مبلغ فوق، ۱۲٫۸۲ میلیون دلار (۴۱ میلیارد تومان) دیگر نیز بیفزاید که در مجموع ۱۳٫۹۵ میلیون دلار (۴۴٫۶۴ میلیارد تومان) در اختیار دارد.

جان کاسیچ

دیگر کاندیدای جمهوریخواهان در انتخابات سال ۲۰۱۶ ایالات متحده آمریکا جان کاسیچ است که وی مبلغ ۱۱٫۷۳ میلیون دلار (۳۷٫۵۳ میلیارد تومان) برای این رقابت ها تدارک دیده بود، اما برای رسیدن به نقطه کنونی براساس اطلاعات موجود ۸۲۰هزار دلار (۲٫۰۶۲ میلیارد تومان) هزینه کرده و هنوز مبلغ ۱۰٫۹۱ میلیون دلار (۳۴٫۹۱ میلیارد تومان) دیگر در اختیار دارد تا بتواند نظر طرفداران خود را تامین و گروه بیشتری را به خود جلب کند.

مایکل هوکابی

هوکابی جمهوریخواه، کل مبلغ تبلیغاتی خود را با ۲ میلیون دلار (۶٫۴ میلیارد تومان) آغاز کرد و با توجه به تبلیغات گسترده ای که انجام داد، توانست ۳٫۶۰ میلیون دلار (۱۱٫۵۲ میلیارد تومان) دیگر به دارایی تبلیغاتی خود بیفزاید و توان مالی خود را به ۵٫۶۱ میلیون دلار (۱۸ میلیارد تومان) افزایش داد.

برنی سندرز

این سناتوردموکرات آمریکایی که نماینده منطقه ورمونت ایالات متحده آمریکاست، به عنوان کاندیدای مستقل با بودجه ای معادل ۱۵٫۲۵ میلیون دلار (۴۸٫۸ میلیارد تومان) وارد کارزار رقابتی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شده است.

راند پاول

پاول از دیگر کاندیداهای ریاست جمهوری از حزب جمهوریخواه آمریکاست که برای این رقابت ها مبلغی معادل ۶٫۹۳ میلیون دلار (۲۲٫۱۷۶ میلیارد تومان) در اختیار داشته است. وی در طول کمپین تبلیغاتی خود توانست مبلغ ۶٫۱۹ میلیون دلار (۱۹٫۹ میلیارد تومان) دیگر نیز از طریق طرفدارانش به دست آورد که جمع این مبالغ به ۱۳ / ۱۳ میلیون دلار (۴۲ میلیارد تومان) رسیده است.

کریس کریستی

کریس کریستی، دیگر کاندیدای جمهوریخواه ریاست جمهوری ایالات متحده در ابتدای راه مبلغ ۱۱ میلیون دلار (۳۵٫۲ میلیارد تومان) برای کمپین خود تهیه کرده بود که تاکنون مبلغ ۲۷۰هزاردلار (۸۶۴  میلیون تومان) برای جلب نظر هوادارانش هزینه کرده است.

کارلی فیورینا

کارلی فیورینای جمهوریخواه، رئیس سابق شرکت اچ پی (تولیدکننده لوازم اداری رایانه ای) به عنوان تنها کاندیدای زن جمهوریخواهان، رقابت های انتخاباتی خود را با مبلغ ۱٫۷۰ میلیون دلار (۵٫۴۴ میلیارد تومان) آغاز کرد، اما با توجه به شعارهای تبلیغاتی و همچنین اعلام برنامه های خود برای آینده توانست ۳٫۴۶ میلیون دلار (۱۱ میلیارد تومان) دیگر نیز برای خود از طریق طرفدارانش به دست آورد که جمع توان مالی وی را به ۵٫۱۶ میلیون دلار (۱۶٫۵۱۲ میلیارد تومان) رساند.

برن کارسون

این کاندیدای آمریکایی جمهوریخواه برای رقابت های انتخاباتی سال ۲۰۱۶ میلادی خود مبلغی معادل ۱۵٫۲۵ میلیون دلار (حدود ۴۸ میلیارد تومان) در اختیار داشت که از این مبلغ تاکنون مبلغ ۳٫۰۹ میلیون دلار(۱۰ میلیارد تومان) هزینه کرده و براساس اطلاعاتی که در اختیار است، برای ادامه راه ۱۲٫۱۶ میلیون دلار (۳۹ میلیارد تومان) در اختیار دارد.

لیندزی گراهام

این کاندیدای جمهوریخواه آمریکایی با رقمی معادل ۳٫۷۱ میلیون دلار (۱۱٫۸۷۲ میلیارد تومان) کمپین تبلیغاتی خود را برای رسیدن به کاخ سفید آمریکا آغاز کرد که در میانه راه توانست ۲٫۹۰ میلیون دلار (۹٫۲۸ میلیارد تومان) دیگر از سوی هواداران خود به دست آورد که در مجموع، کل توان مالی وی به ۶٫۶۱ میلیون دلار (۲۱٫۱۵۲ میلیارد تومان) رسیده است.

بابی جیندال

شروع کارزار تبلیغاتی این کاندیدای جمهوریخواه ریاست جمهوری آمریکا با ۵۸۰ هزار دلار بوده در حالی که تبلیغات او توانست ۶ / ۳ میلیون دلار دیگر برایش به ارمغان بیاورد تا جایی که حساب تبلیغاتی وی ۴٫۲۶ میلیون دلار (۱۲٫۸ میلیارد تومان ) ذخیره کرد، اما او تاکنون ۱٫۱۷ میلیون دلار از این دارایی را هزینه کرده و مانده حسابش تقریبا ۳٫۰۹ میلیون دلار تعیین شده است.

منبع: جام جم آنلاین

کدخبر: 401577
ارسال نظر

موضوعات داغ