پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران -تهران

گزارش جماران از تاخیر 2 ساله در راه اندازی پایگاه اطلاع رسانی قراردادها؛

از تصویب آیین نامه پایگاه اطلاعات قرارداد های کشور بیش از دو سال می گذرد، آیین نامه ای که به منظور شفاف سازی در قرار دادها برای جلوگیری از فساد، در اواخر دولت پیش تصویب گشت و بنا شد تا معاونت برنامه و بودجه این دولت که به سازمان مدیریت و برنامه ریزی تغییر پیدا کرد، آن را به طور جد و سریع پیگیری کند تا طبق مصوبه یک سال بعد از تاریخ تصویب آیین نامه، پایگاه اطلاع رسانی قرارداد ها راه اندازی شود، اما این پایگاه با وجود وعده های سخنگوی دولت هنوز شروع به کار نکرده است، در حالی که با وجود رفع تحریم ها و احتمال افزایش داد و ستدها به ویژه در سطوح بین المللی، نیاز به این پایگاه بیش از پیش در کشور احساس می شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و اطلاع رسانی جماران، هیئت وزیران دولت دهم، در جلسه مورخ ۲۹/۲/۱۳۹۲ بنا به پیشنهاد معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و به استناد بند (ب) ماده (۳) قانون ارتقاء سلامت نظام اداری و مقابله با فساد ـ مصوب ۱۳۹۰ ـ ، آیین نامه اجرایی پایگاه اطلاعات قراردادهای کشور را تصویب کردند و قرار شد تا یک سال پس از تصویب این آیین نامه، پایگاه اطلاع رسانی قرارداد هاراه اندازی و مشغول به کار شود.

این آیین نامه بدین منظور تصویب شد تا با انتشار دادن قراردادهای کشور به ویژه قرارداد های دولتی با شفاف سازی اطلاعات، مانعی از وقوع فساد شود. پیش فرض از تشکیل چنین پایگاهی این است که انتشار متن قرارداد و جزییات آنها امکان فساد در قرار دادها را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد، چرا که همه جزئیات آنها برای عموم قابل دسترسی است و می توان چنینی قرارداد هایی را مورد بررسی قرار داد.

با وجود تاکید دولت یازدهم بر ضرورت مبارزه با فساد و به طبع آن راه اندازی این پایگاه، در طول 2 سال گذشته کمتر اقدامی از سوی دولت یازدهم مبنی بر پیگیری این موضوع دیده شد. خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری در طول یک سال گذشته بارها با مسئولان و کارشناسان مختلف درباره این پایگاه صحبت کرده و درباره وضعیت و زمان راه اندازی این پایگاه از افرادی مثل محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری سوال کرده است. موارد زیر نمونه هایی از پیگیری های جماران از پایگاه اطلاع رسانی قرارداد ها است.

نوبخت: پایگاه اطلاع رسانی قرارداد ها تا چند ماه آیند تکمیل می شود

تاریخ 10 شهریور 93: معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور درباره اینکه چرا این پایگاه راه اندازی نمی شود به خبرنگار جماران گفت: : کارهای مقدماتی در زمینه پایگاه اطلاعات قراردادها توسط معاون سابق نظارت راهبردی انجام شده است. معاونت جدید نظارت راهبردی، آقای غلامرضا شافعی نیز اجرای قوانین در پایگاه اطلاعات قراردادها را تا چند ماه آینده تکمیل کرده و مستندات مناقصات و قراردادهای دولتی در آن انتشار پیدا می‌کند.

با توجه اهمیت اجرایی شدن قوانین مربوط به شفافیت اطلاعات همچون قانون «ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد» و «آیین نامه مستندسازی و اطلاع‌رسانی مناقصات و مزایدات»، ما به دنبال اجرای مفاد این قوانین در پایگاه اطلاعات قراردادها هستیم و تکالیف قانونی معاونت در حوزه‌های مختلف در جهت شفاف‌سازی را رعایت می‌کنیم.

پورمحمدی: تاخیر در اجرای پایگاه اطلاع رسانی قراردادهای دولت تخلف است

تاریخ 12 آذر 93: مصطفی پور محمدی به عنوان دبیر برگزاری همایش ملی ارتقا سلامت اداری و مبارزه با فساد، در پاسخ به این پرسش خبرنگار جماران که بیش از یک سال از تصویب آیین نامه پایگاه اطلاع رسانی قرارداد های دولت می گذرد در حالی که طبق قانون سلامت اداری و مبارزه با فساد بعد از یک سال از تصویب، این آیین نامه باید به اجرا در می آمد اما تا کنون چنین اتفاقی نیافتاده است دلیل آن را چه می دانید؟ گفت: تعلل و تخلف. این سوال پیام خوبی است برای کسانی که مسئولند مبنی بر اینکه دیگر نگذارند این تخلف ادامه پیدا کند.

پورمحمدی درباره مفاد این حکم گفت: این حکم صریح قانونی است که باید تمام قرارداد های دولتی، مناقصه ها، مزایده ها و تمام خرید های دولتی خارج از مزایده و مناقصه، در یک پایگاه اطلاع رسانی شود. تا بدین وسیله رقابت آزاد و سالم در کشور برقرار شود.

وی ادامه داد: این جزء مفاد اصلی سلامت مالی است، که خوشبختانه با همراهی آیین نامه گردش آزاد اطلاعات دولت که چندی پیش تصویب شد، یکدیگر را تکمیل خواهند کرد. این دو قانون اگر به درستی اجرا شوند گوشه پنهانی را برای فعالیت دستگاه های اداری باقی نخواهد گذاشت.

وی با تاکید بر اینکه دولت یازدهم به صورت جدی پیگیر راه‌اندازی این پایگاه است گفت: نرم‌افزار‌ها آماده شده و کارهای ابلاغ در مرحله انجام است.

نوبخت: خودتان از آقای شافعی سوال کنید

تاریخ 17 آذر 93: این بار وقتی سخنگوی دولت با سوال خبرنگار ما راجع به پایگاه اطلاع رسانی قرارداد ها مواجه شد، از ما خواست تا با غلامرضا شافعی، معاون نظارت سازمان مدیریت و برنامه ریزی که منصوب شده تا این پایگاه را به مرحله اجرا برساند ارتباط برقرار کنیم هر چند تلاش های ما برای مصاحبه با وی به گرفتن اطلاعات و پیشرفت های کار آن هم به صورت مکتوب خلاصه شد، اما در آنجا هم به این موضوع اشاره ای نشده بود که این آیین نامه چه وقت قرار است به مرحله اجرا برسد.

تاخیر در راه اندازی پایگاه مشکل ساز می شود

هنوز هم بعد از گذشت بیش از دو سال مشخص نیست که این پایگاه قرار است چه زمانی و به چه صورتی شروع به کار نمایند. این در حالی است که از موفقیت های دولت یازدهم مبارزه با فساد بوده است و تا کنون چند مورد تخلف به ویژه فساد های صورت گرفته در دو دولت قبل را کشف و به مراجع مربوطه اطلاع رسانی کرده است.

بنابراین از آنجایی که این دولت تا کنون در زمینه مبارزه با فساد حرکت کرده است تاخیر بیش از این در راه اندازی این پایگاه جایز نیست؛ چرا که با لغو تحریم ها، باز شدن درهای اقتصادی کشور و از سر گرفتن روابط بین المللی، میزان معاملات و خرید و فروش ها چه در سطح بین المللی و چه در سطح ملی افزایش خواهد داشت و همان طور که عده ای به بهانه تحریم توانستند سوء استفاده های زیادی انجام دهند و امثال زنجانی ها در عرصه های مختلف و وبوِزه عرصه اقتصادی کشور قدرت گرفتند، این امکان درباره شرایط جدید ممکن است پس از رفع تحریم ها ایجاد شود که قطعا شفاف سازی اطلاعات جلوی چنین اقداماتی را خواهد گرفت. بنابراین به منظور جلوگیری از چنین موضوعاتی، نیاز است که قرارداد های منعقد شده شفاف سازی شوند و بهترین وسیله برای ایجاد این شفاف سازی راه اندازی هر چه سریع تر پایگاه اطلاع رسانی قراردا دهای کشور است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.