سید حسین سلیمی در مورد اقتصاد مقاومتی گفت: اتفاقی که چند سال گذشته در کشور ما رخ داده این بوده است که ما توانستیم با وجود همه تحریم ها، کمیودها، کاهش قیمت نفت و کاهش میزان فروش نفت، روی پای خودمان بایستیم و اقتصادمان را جلو ببریم.

سید حسین سلیمی رئیس انجمن سرمایه گذاران خارجی اتاق بازرگانی ایران در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران تنها راه نجات از وضع موجود را ادامه دادن سیاست های اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و بقای استقلال و پیشرفت اقتصادی کشور را در همین مسیر دانست و افزود: البته وضعیت فعلی کشور مطلوب نیست ولی با کمبودها ساختیم و در زمان های نیاز با تغییراتی در ساختار اقتصادی مثل ساماندهی مبادلات با کشورهای دیگر توانستیم شرایط را مدیریت کنیم. تنظیم همه این فعالیت ها در الگوی اقتصاد مقاومتی میسر شد. به هر حال به فعالیت های خودمان ادامه می دهیم و ان شاء‌ الله با رفع تحریم ها همه مشکلات کشور رو به بهبود می رود.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در پاسخ به این پرسش در مورد ارتباط اقتصاد مقاومتی با فرهنگ اقتصادی مردم، گفت: ما در گذشته عادت نداشتیم که با فرهنگ مقاومتی زندگی کنیم ولی در سال های گذشته شرایطی مثل جنگ تحمیلی به نوعی ما را مجبور کرد ملاحظات اقتصادی پیدا کرده و کمبودها را تحمل کنیم. این شرایط راه را برای مصونیت اقتصادی ما باز کرد. بعد از آن هم تحریم ها پیش آمد و باز هم ما توانستیم این تحریم ها را که می شود آن را نیز تحمیل جنگی نرم به مردم ایران تعبیر کرد سپری کردیم و خوشبختانه هنوز در مسیر رشد اقتصادی قرار داریم. البته طی 2 تا 3 سال قبل شاخص رشد اقتصادی ما منفی ولی سال های پیش از آن مثبت بوده است.

وی ادامه داد: با برنامه هایی که دولت تدبیر و امید و رئیس جمهور کشورمان پیاده کردند قطعا ما به رشد مثبت اقتصادی باز می گردیم و ان شاء الله طبق پیش بینی های به عمل آمده سال آینده ما رشد حدود 4 درصد را به دست می آوریم.

سلیمی ضمن بیان اینکه اقتصادی که با تحریم مواجه باشد فرمول های خاص خودش را دارد، تصریح کرد: متأسفانه در زمان هایی که بحران و تحریم وجود دارد، تئوری های علمی خیلی جوابگو نیست و باید در این زمینه به جای تئوری های علمی بیشتر مدیریت بحران را به کار گرفت. به طور مثال، سیستم بانکی کشور ما جزو تحریم های کشورهای غربی علیه ما است که این تحریم کل شبکه انتقال پول ما با خارج را با مشکل رو به رو می کند و اینکه ما بتوانیم از این اقتصاد خودمان را نجات دهیم کار مشکلی است. هیچ علمی نمی تواند در این زمینه کارآیی لازم را داشته باشد ولی باید با تمهیدات و سیاست هایی خاص بتوانیم این شرایط را سپری کنیم و اقتصادمان را روی پا نگه داریم. الحمد لله در این چند سال که بانک های ما تحریم و مراودات بین بانکی ما تعطیل بودند با وجود همه مشکلات ما توانستیم در حدود 50 میلیارد دلار واردات و حدود 40 میلیارد دلار صادرات داشته باشیم؛ اما همان طور که اشاره کردم با فرمول ها و سیاست های خاص خودش این کار را انجام دادیم.

وی با تأکید بر لزوم صرفه جویی در بنگاه های صنعتی و اقتصادی و بهینه سازی فعالیت ها ادامه داد: اگر این الگو در همه اقتصاد ما پیاده شود، که دارد می شود، خود به خود به راه هایی که می توانیم در آنها ثبات اقتصادی کشور را به بقا برسانیم می رسیم. در زمان تحریم ها با بهبود وضعیت و بهینه سازی صنعت و انواع و اقسام صرفه جویی هایی که در صنعت ممکن است می توانیم قیمت های تمام شده را پایین بیاوریم و کالاها را با قیمت کمتری به دست مصرف کننده نهایی برسانیم. همه اینها مقاومتی است؛ ولی واقعیت این است که از این طریق تا مدت کوتاهی می توانیم ادامه راه دهیم و ان شاء الله اگر تحریم ها لغو شود می توانیم به طور کامل از این شرایط عبور کنیم.

عضو هیأت مدیره انجمن مدیران صنایع خاطر نشان کرد: در صورت لغو تحریم ها ما خودمان را با اقتصاد مقاومتی عادت دادیم و توانستیم معایب خودمان در صنعت و سایر سیستم ها را برطرف کنیم و وقتی دریچه های امید بر روی اقتصاد ما باز شود می توانیم به شکوفایی اقتصادی دست پیدا کنیم و خیلی سریع رشد را به کشور باز گردانیم.

وی همه کارهای انجام شده را برای افزایش رفاه مردم دانست و گفت: وقتی تحریم ها لغو شود تولید ناخالص ملی بالا می رود و تورم را کاهش می دهد و تورم که کاهش پیدا کرد، قیمت تمام شده کالا برای مصرف کننده پایین می آید و از این طریق رونق اقتصادی در کشور به وجود می آید.

سلیمی در پاسخ به پرسشی در مورد کارکرد اقتصاد مقاومتی بعد از لغو تحریم ها نیز گفت: در این شرایط ما اقتصاد مقاومتی را یاد گرفتیم اما مدل اجرای آن تغییر می کند. یعنی ما در اقتصاد مقاومتی یاد گرفتیم بقا داشته باشیم و با حداکثر توان روی پای خودمان ایستادیم و تولید را بهینه سازی کردیم. وقتی گشایشی به وجود بیاید به خاطر اینکه ما به شرایط سخت عادت کردیم این عادت به کمک ما می آید تا بتوانیم همان تولید را با قیمت تمام شده کمتر و بازار متنوع ارائه دهیم.

وی اقتصاد و فرهنگ را مرتبط با هم دانست و تأکید کرد: وقتی هر کاری از طریق فرهنگ اشاعه داده شود بقا دارد. اگر کارها به صورت فرهنگ در جامعه رشد کند و جای خودش را بگیرد قطعا تغییر پیدا نمی کند و روند فرهنگی که ساخته شده ادامه خواهد داشت ولی اگر موقتی و به صورت شعار باشد بعد از مدتی که دریچه ها باز شد فراموش می شود.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در پایان گفت: اگر الگوی اقتصاد مقاومتی را نداشتیم و از آن درس نمی گرفتیم قطعا اقتصاد ما الآن در حالت بسیار بدتری قرار داشت ولی به دلیل اینکه دست اندرکاران اقتصاد خودشان را به این شرایط وفق دادند توانستیم اقتصاد کشور را به جلو ببریم. البته با رشد منفی و یا رشد کم مواجه شدیم ولی توقف نداشتیم.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.