لوازم خانگی در بازار فروش رو به بالایی را تجربه کرد. به گزارش «جماران» در بازار امروز تهران (جمهوری) افزایش فروش لوازم خانگی باعث تعجب برخی از فروشندگان شد.

به گفته علی حقیقی این روزها روند افزایش فروش را در این بازار شاهد هستیم. این فعال بازار دلیل این امر را ترخیص کالاهای دپویی در گمرک دانست و گفت: با اینکه قیمت دلار نسبت روزهای گذشته تغییرات آنچنانی نداشته اما شاهد افزایش فروش و کاهش نسبی محصولات هستیم. دلیل اصلی آن را یم‌توان افزایش کالا در بازار دانست. وی در خصوص برنامه‌های دولت یازدهم و تصمیمات جدید وزیر اقتصاد اظهار داشت : برنامه‌های دکتر روحانی از همان ابتدا مورد توجه قرار گرفت و توانست پیروز انتخابات شود. از طرف دیگر کابینه معرفی شده توسط رییس جمهور باعث دلگرمی فعالان بازارهای مختلف شد به این دلیل که هر کدام از این افراد در گذشته یک سمت مهمی داشتند که اکنون می‌توانند بسیار به کمک مردم برسند.

برنامه دولت دهم چه بود؟

حقیقی ادامه داد: البته با توجه به تجربه‌های پیشین بازار باید گفت که این شلوغی موقتی است. همیشه زمانی که قیمت یک کالا رو به افزایش است مردم تمایل بیشتری به خرید کالا نشان می‌دهند و شاید این نوسان قیمت در برنامه دولت دهم قرار داشت که یکباره بازار از دیت دولت رها شد و شاهد بروز مشکلات جبران ناپذیری شدیم. وی درباره وضعیت بازار در دولت گذشت بیان کرد، بسیاری از فعالان بازار در دولت پیشین از این حوزه خداحافظی کردند و برخی دیگر هم به دلیل تامین نکردن مسائل مالی و عدم توانایی پرداخت چک‌های دست مردم به زندان افتادند. از این موارد زیاد مشاهده شد که فروشنده کالایی را با قیمت 100 هزار تومان می‌خرید و روز بعد قیمت دلار سقوط می‌کرد و فروشنده مجبور به فروش کالا با قیمت 90 هزار تومان بود. خوشبینانه این حالت این بود که بتواند با همان قیمتی که خریداری کرده کالای خود را به فروش برساند. حقیقی در مورد آمارهای بیان شده در خصوص افزایش رشد اقتصادی توسط محمود احمدی‌نژاد رییس جمهور پیشین ایران گفت: بد نبود یک بار آقای احمدی‌نژاد وضعیت سود فروشگاه‌ها را از نزدیک می‌دید. البته ایشان یا در سفر استانی بوند یا در خارج از کشور که در بیشتر خبرگزاری‌ها خواندم که یک سال از 8 سال ریاست جمهوری وی در خارج از کشور گذشت.

حقیقی گفت: در هر حال باید با شرایط کنار آمد اما برعکس این آمارها ما شاهد افزایش بیکاری بودیم تا رشد اقتصادی. اما برنامه‌های آقای طیب‌نیا یک تکان اساسی به بازار داده است و اعتماد از دست رفته مردم کم‌کم رو به بازگشت است. این فعال بازار گفت: اخلاق ما ایرانی‌ها برعکس همه‌جای دنیا است. در همه کشورهای پیشرفته زمانی که کالایی گران می‌شود مردم از خرید آن کالا دست می‌کشنمد تا شرایط به حالت تعادل بازگردد اما در اینجاش شاهد خریدهای بی‌رویه هستیم و خریدهایی انجام می‌شود که خانواده‌ها نیازی به آن ندارند. مهمترین این خریدها هنوز هم در بازار طلا و ارز مشاهده می‌شود. خب یک خانواده مگر چقدر به طلا و ارز نیاز پیدا می‌کند. ادامه این روند تبعاتی چون کاهش موجودی ارز و کمبود طلا در بازار را به دنبال دارد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.