طلا بعد از یک دوره افول، در حال افزایش قیمت است. آیا طلا توانسته خود را از جهنمی که در حال سقوط بدان بود، نجات دهد؟
به گزارش روزنامۀ اقتصادی لزاکو، طلا با از دست دادن یک سوم ارزش خود بین اکتبر 2012 و ژوئن 2013، از 5 ژوئیه سال جاری در حال افزایش قیمت است و تا کنون 12.3% افزایش ارزش داشته است.
صبح دوشنبه، قیمت طلا به بالاترین سطح خود یعنی 1.384.55 دلار در هر انس رسید؛ با این عدد، طلا توانست خود را به رقم پیش از سقوطش (در پایان ماه ژوئن) برساند؛ زمانی که در آن طلا به پائین‌ترین سطح در طول 3 سال اخیر رسیده بود. (1.180.50 دلار در هر انس)
در مقابل نوساناتِ طلا، نقره که وضعیت بهتری داشت، نیز شاهد افزایش قابل توجه ارزش بوده و در روز جمعه به بالاترین رقم از می گذشته یعنی 23.62 دلار در هر انس رسید.
به نظر کارشناسان یکی از دلایل افزایش قیمت طلا، بالا رفتن تقاضا از سوی اقتصادهای نوظهور به خصوص آسیایی‌ها است؛ این افزایش خرید شامل انواع و اقسام فلزات گرانبها اعم از شمش، جواهرات و ... بوده است که در سال جاری به دلیل قیمت مناسب تقریباً دو برابر شده است.
از سویی فلز زرد به عنوان منبع ارزشی قابل اعتماد، بازار خوبی یافته است؛ آنهم در حالیکه سیاست‌های جدید پولی بانک مرکزی آمریکا مبنی بر کاهش حمایت از بازارهای مالی در میان سرمایه‌گذاران نگرانی‌های زیادی را ایجاد کرده و آنها را به جابجایی سرمایه‌‌هایشان در کشورهای نوظهور ترغیب کرده است. مثلاً در هند بی ثباتی و سقوط روپیه در مقابل دلار از آغاز سال جاری و همچنین کاهش رشد اقتصادی، سرمایه‌گذاران را با بی اعتمادی به کاهش سرمایه‌های خود از این کشور و همچنین بالا بردن اقبال طلا ترغیب کرده است.
طبق پیش بینی کارشناسان موسسۀ جی‌پی مورگان، روند صعودی قیمت طلا در هفته‌های آینده افزایش خواهد یافت. از سویی اعتصابات معدن‌چیان در آفریقای جنوبی و آشوب‌ها در مصر نیز می‌تواند سبب کاهش تولید طلا شود. این در حالیست که گزارش منتشر شده از سوی شورای جهانی طلا در روز پنجشنبه نیز افزایش تقاضا را برای طلا پیش بینی کرده است.
گفتنی است در این موقع از سال بین ماه اوت و سپتامبر- به دلیل جشن‌ها و مناسبت‌های مذهبی و افزایش خرید، قیمت طلا افزایش می‌یابد. بدین ترتیب طبق اظهارات جفری کریستین، یکی از مدیران موسسۀ سی‌پی‌ام گروپ(CPM Group) پیش بینی می‌شود که قیمت طلا تا پایان سال جاری به 1.420 دلار در هر انس برسد.
منبع: خبرآنلاین
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.