هنوز دو روز بیشتر از اعمال تحریم‌ها از سوی آمریکا علیه ایران نگذشته اما در همین مدت کوتاه شاهد تغییرات در خصوص قیمت‌ها هستیم. صنعت خودرو مورد اصلی تحریم غرب است و هیچ کشوری اجازه ندارد در این حوزه با کشور ایران همکاری کند. همین امر موجب شده تا قیمت‌ خودروهای صفر کیلومتر و دست دوم بیش از 2 میلیون تومان افزایش بیابد. این در حالی است که این روند صعودی در بین خودروهای گران قیمت بیشتر به چشم می‌آید. از طرفی بازار طلا و ارز هم از این ماجرا عقب نماندند و آن‌ها هم گرانی را پیش گرفتند. طلا در مقایسه با روز گذشته بیش از 20 هزار تومان در هر گرم اختلاف قیمت پیدا کرد.

ترمز ارزانی کشیده شد

در روزهای بعد از انتخابات شاهد کاهش چشمگیر قیمت کالاها بودیم و اما اکنون شرایط به حالت قبل بازگشته است. گرانی کالاها که به یک شوخی در بین گفتار روزمره مردم تبدیل شده است این روزها بیش از گذشته از زبان کارشناسان اقتصادی و تحلیل‌گران شنیده می‌شود. وجود چنین مشکلاتی تا حد زیادی کار رییس دولت یازدهم را سخت‌تر می‌کند.

نقش دولت در گرانی

آمارهای منتشر شده از سوی دیوان محاسبات کشور نشان می‌دهد که سهم تولید از هدفمندی یارانه‌ها 3 درصد است نه 30 درصد. این در حالی است که در قانون هدفمندی یارانه‌ها تاکید شده بود که دولت ملزم است 30 درصد از درآمد هدفمندی یارانه‌ها، که از افزایش قیمت حامل‌های انرژی و دیگر منابع به دست می‌آید را به بنگاه‌های تولیدی، آن هم به صورت مستقیم اختصاص دهد. همین موضوع باعث شده تا تعطیلی بسیاری از بنگاه‌های تولیدی بزرگ و کوچک را شاهد باشیم. زمانی که یک بنگاه تولیدی با افزایش هزینه تولید و کمبود نقدینگی روبه‌رو می‌شود اولین فکری که به ذهن صاحبان آن می‌رسد این است که تا حل شدن مشکلات دست به تعدیل نیرو بزند. از همین‌رو عدم پرداخت مناسب سهم بخش تولید از درآمد هدفمندی یارانه‌ها موجب شد که بسیاری از کارگران و صاحبان شغل بیکار شوند و وضعیت اشتغال به وضعیت پیچیده‌تری گرفتار شود. تداوم این وضعیت نه تنها به بیکاری عده زیادی از کارگران انجامید، بلکه موجب شد که واحدهای تولیدی بسیاری تصمیم به تعطیلی بگیرند، زیرا توجیه اقتصادی بنگاه‌های تولیدی از موضوعیت افتاده بود. جالب اینجاست که دولت ادعا می‌کرد که سهم تولید تمام و کمال پرداخت شده، اما تصریح نمی‌کرد که این پرداخت به چه صورتی انجام گرفته است.

خودرو گران می‌شود، سیاست‌های غلط دولت دهم

بازار خودرو باز هم مورد بحث داغ رسانه‌های داخلی و خارجی شده است. این موضوع تا حد زیادی خریداران و فروشندگان را نسبت به معامله این کالا مردد کرده است. کارشناسان صنعت خودرو معتقدند د‌ولت آمریکا به این د‌لیل برای نخستین‌بار صنعت خود‌روی ایران را برای اعمال تحریم مناسب د‌ید‌ که این صنعت به د‌لیل بی‌توجهی و سیاست‌های غلط د‌ولت د‌هم به‌خصوص د‌ر ماه‌های گذشته د‌ر شرایط شکنند‌ه‌ای قرار گرفته و همین شرایط شکنند‌ه، به مثابه چراغ‌سبزی برای د‌ولت آمریکا عمل کرد‌ه است و آن‌ها تصور می‌کنند‌ به لطف این بی‌توجهی و فشار د‌اخلی بر صنعت خود‌رو، می‌توانند‌ با اعمال فشار بر طرف‌های خارجی، ضربه آخر را به صنعت خود‌روسازی ایران وارد‌ کنند‌.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.