پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران -تهران

عضو کمیسیون حقوقی قضایی مجلس در مصاحبه با جماران عنوان کرد؛

طرح کاهش تعطیلات رسمی کشور که در کمیسیون حقوقی و قضایی مورد تایید قرارگرفت باردیگر ایده کاهش تعطیلات رسمی را از حاشیه به متن راند، با این حال بسیاری از منتقدان بر این باورند که تلاش مجلس برای کاهش تعطیلات رسمی چندان فایده ای در بر ندارد زیرا روزهایی تعطیل شده‌اند که هیچ‌یک از مردم در آن روز سر کار نخواهند رفت همچنانکه محمد علی اسفنانی از تعطیل نبودن 29 اسفند و 12 فروردین ماه خبرداد. همین مسئله بهانه‌ای برای مصاحبه با ابوالفضل ابوترابی نماینده نجف آباد و عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شد .....

مهمترین سوال مطرح شده از سوی افکار عمومی این است که چرا مجلس اینقدر تلاش می‌کند تا چند روز از تعطیلات کم شود در حالی که اگر این تلاش را صرف بهره وری کاری کارمندان می‌کردند به مراتب موفق‌تر بودند؟

شما نباید این مسئله را فراموش کنید که هر روز تعطیلات میلیاردها به تولید ناخالص ملی ضرر وارد می‌کند. از سویی این موضوع را از بعد فرهنگی مورد توجه قرار بدهید که ما بعد از کشورهای عربی تنبل‌ترین کشور هستیم زیرا که در سال 5 ماه تعطیل است. نصف مردم روز پنج شنبه تعطیل هستند که از بیشترین تعطیلات برخوردار بوده و مابقی مجبورند روز پنج شنبه سر کار بروند. فارغ از این ما در تعطیلات عید نزدیک 20 روز تعطیل هستیم و دانش آموزان در این مدت از فضای آموزشی دور شده، همچنین چرخ تولید در کشور می‌خوابد.

آیا تعطیلات تنها مانع افزایش تولید است که مجلس تمام تلاش خود را بر این کاهش متمرکز کرده است ؟

نه. تنها مانع نیست اما یکی از موانع است. بنا به برآورد مرکز پژوهش‌های مجلس تعطیلات یکی از عوامل عدم بهره وری است و برای همین مجلس باید این مسئله را ساماندهی کند این کار در سالی که حماسه اقتصادی نام گرفته است از ضروریات بوده و مجلس برای تحقق بهره وری اقتصادی باید تعطیلات را کم کند. این کار باید درعمل و نه شعار انجام پذیرد.

شما درحالی تعطیلات را محدود می‌کنید که در حال حاضر بسیاری از استانداران برای کاهش ترافیک و به دنبال آن آلودگی در شهرستان‌ها روز پنج شنبه را تعطیل می‌کنند.

بله، متاسفانه الان سونامی تعطیلی پنج شنبه‌ها در شهرستان‌ها به راه افتاده است. هر استانداری سر خود پنج شنبه را تعطیل می‌کند. اما این مسئله محدود شده و هر استانداری برای تعطیل کردن پنج شنبه باید این مسئله را به تصویب هیات وزیران برساند. این تصمیم بعد از اقدامات خودسرانه استانداران قم و اصفهان برای تعطیلی پنج شنبه گرفته شد.

مهمترین انتقاد به این طرح این است که شما می‌خواهید تعطیلی 12 فروردین و 29 اسفند را حذف کنید البته خودتان آگاه هستید در این دو روز هیچ کس سر کار حاضر نمی‌شود.

اما وقتی قانون شود دیگر کسی نمی‌تواند قانون را اجرا نکند، اگر کسی مایل به حضور در سر کار در این دو روز نیست می‌تواند مرخصی بگیرد و از حق مرخصی خود استفاده کند. الان ما سه روز از تعطیلات عید کم کردیم دیگر 29 اسفند‌، 12 فروردین و 4 فروردین ماه تعطیل نیست و از سوی دیگر قرار است تعطیلی روزهای شهادت حضرت فاطمه، امام صادق و امام رضا نیز لغو شود؛ البته با توجه به صاحب نظر بودن علما قرار شده تا این موضوع تا بعد از انتخابات به تعویق بیفتد هر چند این ایده از سوی ما مطرح شده که شهادت امام رضا تنها در مشهد تعطیل شود.

آیا تعطیلات کم برای افزایش بهره وری راهکار موثری است؟

نه، اما یک روش است. در حال حاضر، در ایران 160 روز تعطیلات وجود دارد که میانگین تعطیلات در کشور‌های دیگر 116 روز است. از سوی دیگر بهره وری کار کارمندان دولت و نه بخش خصوصی 22 دقیقه است در حالی که ژاپنی‌ها هفت و نیم ساعت بهره‌وری دارند. این مسئله اصلا قابل توجیه نیست که در عید نوروز23 روز کشور تعطیل شود. این وضعیت به قدری فاجعه است که شما در این ایام و در تهران نمی‌توانید یک پزشک متخصص پیدا کنید. بنابراین باید این مسئله را ساماندهی کرد تا به میانگین بهره‌وری جهانی نزدیک شویم.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.