آیا اوضاع اقتصادی مردم بهتر می‌شود؟ آیا قدرت خرید مردم بالا می‌رود؟ آیا خودرو ارزان می‌شود؟ آیا قیمت زمین و خانه پایین می‌آید؟ و ...

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، اینها سوالاتی هستند که این روزها بیش از پیش به گوش می‌رسد. اوضاع اقتصادی مردم به گفته خودشان چندان تعریف ندارد. افزایش بیش از 100 درصدی قیمت خودرو، افزایش 70 تا 100 درصدی قیمت مسکن در نواحی گوناگون، افزایش بی سابقه قیمت لبنیات و مواد خوراکی باعث شده تا مردم اعتماد خود را به گفته‌های کاندیداها برای بهبود وضعیت اقتصادی از دست بدهند. شرایط گرانی هم موجب شده تا کاندیداها هم از این موضوع مصون نمانند. گرانی کاغذ دلیل بر این شده تا مانند دوره‌های پیشین شاهد تبلیغات گسترده کاغذی در شهرها نباشیم. این در حالی است که کارشناسان اعلام کرده‌اند که به ازای تولید هر تن کاغذ حدود 17 اصله درخت تنومند باید قطع شود و از کاندیداها درخواست شده تا تبلیغات خود را به گونه دیگری گسترش دهند اما گرانی کاغذ در مسئله کاهش تبلیغات کاغذی بی‌تاثیر نبود. از طرفی نوسان قیمت در نرخ ارز باعث شد تا اکثر سرمایه‌ها از حوزه صنعت به سمت بازار طلا کوچ کند. در بخش تولید و صنعت در سال‌های 90 و 91 شاهد وجود مشکلاتی افزایش قیمت‌ها تامین نشدن منابع مالی و بحث هدفمندی یارانه‌ها بودیم که از دلایل مهمی بود که بخش صنعت و تجارت را به سمت پایین بکشاند.

وعده‌های سراسر اقتصادی

با نزدیک شدن به روزهای انتخابات شاهد مناظرات کاندیداها و وعده‌های آن‌ها پس از ریاست جمهوری است که 95 درصد شعار تبلیغات آن‌ها مربوط به مسایل اقتصادی می‌شود. برخی کارشناسان اعلام کردند که نامزدهای ریاست جمهوری نباید برای جمع کردن رای، وعده‌هایی را به مردم بدهند که توانایی اجرای آن را ندارند. خوشبختانه این موضوع کمتر در بین کاندیداها مشاهده می‌شود و هر کدام به نوعی در سمتی که قرار داشتند توانستند آن‌جا را ساماندهی کنند. برخی دیگر هم معتقدند اعلام برنامه‌های اقتصادی از سوی کاندیداهای ریاست جمهوری کافی نیست بلکه باید برنامه‌های بنیادی و راه حلی مناسب و قابل قبول را برای بازگرداندن تعادل به اقتصاد به طور مفصل ارائه کرده و به طرح تیتروار بسنده نکنند.

محمود جام‌ساز کارشناس اقتصادی در این خصوص اظهار می‌دارد که کاندیداها نباید تنها با شعار پیش بروند. اینکه برخی اعلام می‌کنند کاهش تورم‌، ایجاد شغل، بهبود وضعیت مسکن، کنترل نقدینگی و همچنین سروسامان اوضاع اقتصادی در برنامه دولت ماست نمی‌توان آن‌ها را مورد بررسی قرار داد. این موضوع‌ها را همه می‌توانند مطرح کنند و باید واقع‌بینانه پیش رفت. از این رو این رئوس کلی که توسط کاندیدا اعلام می‌شود آن چیزی نیست که جامعه را جذب وی کند. دولت باید تمام تلاش خود را برای کاهش فقر‌، بیکاری و تورم به کار گیرد. زیرا این موضوعات از مسایل اساسی و معضلاتی است که منجر به بروز اختلافات می‌شود.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.