پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران -تهران

کمال اطهاری کارشناس مسکن در گفت وگو با جماران اعلام کرد:

هدفمندی یارانه‌ها پروژه عجولانه دولت

مردم این روزها با مشکلات اقتصادی زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند. از گران شدن لبنیات و روغن این دسته کالاها گرفته تا خرید خانه و خودرو. کمال اطهاری پژوهشگر و اقتصاددان در خصوص وضعیت مسکن گفت: دولت همه کارهای خود را بصورت عجله‌ای انجام داده است. به این دلیل که طرح مسکن مهر یک پروژه‌ای بود که باید حداقل 5 سال روی آن تحقیق می‌شد اما دولت با اجرایی کردن آن خواست یک کار تبلیغاتی برای خود انجام دهد. اطهاری گفت: مسکن مهر از آن پروژه‌هایی بود که با مطرح شدن طرح آن با انتقادهای زیادی رو‌به‌رو شد اما دولت به هیچکدام از آن‌ها اعتنا نکرد و این طرح را اجرایی کرد. کارشناسان مسکن بر این عقیده‌اند که ساخت و اجرایی شدن این پروژه یک حرکت از بالا به پایین است در صورتی که باید از پایین به بالا باشد و ساماندهی کند. اطهاری گفت: دولت با اتکا به پول نفت مانع ایجاد توانست این طرح‌های خود را عملی کند اما اگر این مبلغ در بخش صنعت و اشتغال انجام می‌شد می‌توانست درد برخی از مردم ریشه‌ای درمان شود.

کار به این آسانی‌ها نیست

اطهاری افزود: دولت باید به جای اجرایی کردن طرح مسکن مهر زیر ساخت‌های سرمایه‌گذاری را فراهم می‌کرد. تا الان در حدود 80 میلیارد دلار برای این پروژه هزینه شده که این مبلغ عقلایی به نظر نمی‌رسد. اگر این مقدار پول در بخش صنعت و اشتغال هزینه می‌شد به جای این‌که 2 میلیون و 400 خانوار تنها سقفی برای زندگی داشته باشند 5 میلیون نفر مشغول کار می‌شدند که با راه‌اندازی کارگاه‌های تولیدی و همچنین کارخانه‌های عظیم و افزایش خط تولید کارخانه‌های فعلی این امر به حقیقت می‌پیوست. اما متاسفانه این کار عملی نشد و مسکن مهر اجرایی شد.

ذخایر دولتی و پول نفت مسکن مهر را ساخت

چگونگی وضعیت مسکن مهر سوالی است که برای بیشتر کارشناسان و متقاضیان آن مطرح می‌شود. یکی از کارشناسان مسکن گفت: زیر بنای تاسیسات مسکن مهر بر پایه اصولی ساخته نشده است. از آنجایی هم که بعد از تحویل خانه توسط دولت، خانه یک خرج 10 تا 15 میلیونی برای خریدار دارد تقاضا برای آن مانند گذشته نیست. همچنین کمال اطهاری در این خصوص گفت: مشکل اساسی مسکن مهر نداشتن مدرسه در فازهای اجرا شده آن است. جایی که مدرسه نباشد جای زندگی نیست. اگر مردم در بیابان برای خود یک چاردیواری درست می‌کردند فرقی نداشت. چون مسکن مهر در بافت‌های خارجی شهرها ساخته شده است و در حال حاضر با مشکل برق و آب رو‌به‌رو هستند و دولت برای تامین آن‌ها از آخرین ذخایر کشور استفاده کرده است.

مسکن مهر، پروژه‌ای شکست خورده

قادر عظیم‌زاده مدرس اقتصاد و کارشناس مسکن می‌گوید: دولت‌های جهان نتوانستند مشکا مسکن را حل کنند. پس این کار دولت عقلایی به نظر نمی‌رسد که پول خود را صرف چنین پروژه‌ای کند که در حال حاضر شکست خورده است. درست است که در حال حاضر نوید تحویل خانه متقاضیان به گوش می‌رسد اما این طرح با ضررهای زیادی همراه بوده است.

آینده اقتصادی کشور در خطر است

کمال اطهاری در پاسخ به این سوال که وضعیت مسکن کشور و اقتصاد کشور را چگونه پیش‌بینی‌ می‌کنید گفت: در دهه گذشته وضعیت مسکن شرایط نامطلوبی را پشت سر گذاشت که در 2سال اخیر بیشترین مسکلات را به همراه داشته است. ادامه دادن شرایط فعلی تنها برای دولت و مردم ضرر دارد و آینده اقتصادی کشور را با مشکلات بیشتری درگیر خواهد کرد. وضعیت اقتصادی فعلی از تورم و افزایش قیمت گذشته و به هرج و مرج قیمتی رسیده است. یعنی هرکس برای خود قیمت جداگانه تعیین می‌کند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.