همزمان با اخبار مناسب از ورود سرمایه گذاران خارجی و عقد قراردادهای مهم با شرکای خارجی، همچنین کاهش چشمگیر نرخ بهره بین بانکی که فرآیند کاهش نرخ سود سپرده بانکی را سرعت می بخشد، نقدینگی بالایی وارد بازار سرمایه شد، به طوری که ارزش معاملات خرد سهام از ارقام زیر ۱۰۰میلیارد تومان یک ماه پیش، درحال حاضر به حدود ۵۰۰میلیارد تومان در روز افزایش یافته است.

شاخص بورس بازهم رکورد زد و در یک روز 2415 واحد رشد کرد تا شاخص بورس کل تهران به کانال 78 هزار واحدی وارد شود و بر روی عدد 78199 واحد روز پر رونق خود را تمام کند. بورس تهران در معاملات امروز بیش از 2400 واحد رشد داشته و شاهد رکوردشکنی جدیدی بود.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری چماران، شاخص کل بورس تهران در معاملات امروز خود به مسیر صعودی خود شدت داد و رشد بالای 2600 واحدی را هم برای اولین بار در سال جاری تجربه کرد اما در پایان با افت اندکی مواجه شد و موفق به عبور از کانال 78 هزار واحدی شد.
همزمان با اخبار مناسب از ورود سرمایه‌گذاران خارجی و عقد قراردادهای مهم با شرکای خارجی، همچنین کاهش چشمگیر نرخ بهره بین‌بانکی که فرآیند کاهش نرخ سود سپرده بانکی را سرعت می‌بخشد، نقدینگی بالایی وارد بازار سرمایه شد، به‌طوری‌که ارزش معاملات خرد سهام از ارقام زیر ۱۰۰میلیارد تومان یک ماه پیش، درحال‌حاضر به حدود ۵۰۰میلیارد تومان در روز افزایش یافته است.
با توجه به استمرار رکود در بازار مسکن که خروج آن از رکود زمانبر بوده و مستلزم تدوین سیاست‌های میان یا بلندمدت است، همچنین کنترل نرخ ارز از سوی دولت برای جلوگیری از افزایش یا کاهش چشمگیر در کوتاه‌مدت، بازارهای سرمایه‌گذاری چون مسکن، طلا و بانک تا حدودی جذابیت خود را از دست داده‌اند و بورس سهام و اسناد خزانه دولتی جزو جذاب‌ترین بازارهای سرمایه‌گذاری درحال‌حاضر به شمار می‌آیند.
علاوه بر رکوردشکنی جدید شاخص بورس تهران که افزایش بازدهی این بازار را به دنبال داشت، تحولاتی هم در گروه پر بیننده بازار سرمایه یعنی گروه خودرویی رخ داد به طوری که در معاملات امروز شرکتهای مهم این گروه یعنی ایران خودرو و سایپا با توقف و بازگشایی نماد مواجه شدند.
در معاملات امروز بورس تهران، برترین گروه ها شامل بانک ها، خودرویی ها، شیمیایی ها و سرمایه گذاری ها بودند که اقبال بیشتری از سوی خریداران داشتند.
همچنین در این روز شرکت های تاثیر گذار در بورس به ترتیب هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، مخابرات ایران، همراه اول، سرمایه گذاری غدیر، سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین، فولاد مبارکه اصفهان و گسترش نفت و گاز پارسیان بودند.
لازم به ذکر است که در شرایط فعلی، پیش‌بینی روند کوتاه‌مدت بازارهای سرمایه‌گذاری به‌ویژه بورس که از عوامل زیادی تاثیر می‌گیرد بسیار دشوار است، اما انتظار می‌رود تا زمانی‌که بازار سرمایه‌گذاری جذاب جدیدی که توان رقابت با بورس را در شرایط فعلی داشته باشد ظهور پیدا نکند یا اتفاق غیرقابل پیش‌بینی در عرضه جهانی یا داخلی رخ ندهد، احتمال خروج سنگین نقدینگی از بازار سرمایه که باعث اصلاح عمیق بازار شود، پایین است. اما انتظار ادامه رشدهای کوتاه‌مدت هیجانی نیز انتظاری مبنی بر خوش‌بینی مفرط است که اغلب سرمایه‌گذاران را در بازار سرمایه متحمل زیان می‌کند.
درحال‌حاضر پیش‌بینی می‌شود بعد از آرام گرفتن هیجانات، با ورود بازار به فاز استراحت کوتاه‌مدت و تخلیه حباب برخی سهام که فقط به خاطر جو مثبت بازار رشد قیمت را تجربه کرده‌اند، رشد ملایم و بلندمدت بازار سهام به‌ویژه سهام شرکت‌های پرظرفیت و آینده‌دار در شرایط پساتحریم را شاهد باشیم.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.