در 21 فروردین ماه 1358 حضرت امام خمینی(س)، بنیانگذار جمهوری اسلامی در پیامی برای مردم ایران اسلامی با افتتاح حسابی بانکی به شماره 100 خواستار خانه سازی برای مستضعفان شدند.

در 21 فروردین ماه 1358 حضرت امام خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی در پیامی برای مردم ایران اسلامی با افتتاح حسابی بانکی به شماره 100خواستار خانه سازی برای مستضعفان شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران متن کامل این پیام بدین شرح است:

زمان: 21 فروردین 1358/12 جمادى الاول 1399 (1).
مکان: قم.
موضوع: افتتاح حساب شماره 100 به منظور خانه سازى براى مستضعفان.
مخاطب: ملت ایران.

بسم اللَّه الرحمن الرحیم.
ملت عزیز! برادران و خواهران دلیر و مبارز- ایّدهم اللَّه تعالى.
اینک به مرحله حساسى از دوران انقلاب اسلامى خود رسیده ایم. دوران سازندگى، دورانى که باید از ثمرات انقلابمان مردم محروم و ستمدیده ایران بهره مند شوند؛ دورانى که باید شکوه نظام عدل اسلامى را لمس کنید؛ دورانى که همه باید دست به دست هم بدهیم تا ریشه فقر و استضعاف را برکنیم. شما مردم شریف ایران در جریان مبارزه با استعمار و استثمار پیروزى بزرگى به دست آوردید و توانستید با اتکال به خداى متعال و وحدت کلمه و مشارکت همه قشرها بر طاغوت زمان غلبه کنید و پشت ابرقدرتها را بلرزانید. اکنون نیز با خودیارى و همکارى براى مبارزه علیه فقر و محرومیت بسیج شوید، و با تأیید الهى به نجات مردم مستضعف کمر همت ببندید.
در رژیم منفور پهلوى مسئله مسکن یکى از مصیبت بارترین مشکلات اجتماعى مردم ما بود. بسیارى از مردم در اسارت تهیه یک قطعه زمین و داشتن یک لانه بودند، و چه بسا تمام عمرشان را زیر بار بانکها و سودجویان و غارتگران به سر مى‏بردند تا بتوانند پناهگاهى را براى خود و فرزندانشان دست و پا کنند. قشر عظیمى از مستضعفان جامعه هم بکلى از داشتن خانه محروم بودند و در زوایاى بیغوله‏ها و اتاقکهاى تنگ و تاریک و خرابه‏ها به سر مى‏بردند؛ و چه بسا قسمت مهمى از درآمد ناچیزشان را بایستى برای اجاره آن بپردازند؛ و این میراث شوم براى ملت ما باقى مانده و اکنون جامعه ما با چنین مصیبتى دست به گریبان است. نظام اسلام چنین ظلم و تبعیضى را تحمل نخواهد کرد؛ و این از حداقل [حقوق‏] هر فرد است که باید مسکن داشته باشد.
مشکل زمین باید حل شود و همه بندگان محروم خدا باید از این موهبت الهى استفاده کنند.
همه محرومان باید خانه داشته باشند. هیچ کسى در هیچ گوشه مملکت نباید از داشتن خانه محروم باشد. بر دولت اسلامى است که براى این مسئله مهم چاره‏اى بیندیشد، و بر همه مردم است که در این مورد همکارى کنند.
اینجانب حسابى به شماره 100 در تمام شعب بانک ملى افتتاح کرده و از همه کسانى که توانایى دارند دعوت مى‏کنم که براى کمک به خانه سازى براى محرومان به این حساب پول واریز کنند. و در هر محل از بین افراد صالح و مورد اعتماد، گروهى حداقل مرکب از سه نفر از مهندسان و کارشناسان شهرسازى و خانه سازى و یک نفر روحانى و یک نماینده دولت انتخاب شوند تا با صرفه جویى و دقت کامل خانه‏هاى ارزان قیمتى بسازند و در اختیار محرومان قرار بدهند، و در این طرح به هیچ وجه پولى در برابر خرید زمین پرداخت نشود.
من امیدوارم همه کسانى که زمینهاى وسیعى در اختیار دارند به این امر مهم اسلامى- انسانى کمک کنند، و زمینها را در مناطق مرغوب قابل سکونت در اختیار این طرح بگذارند. و نیز هرکس که توانایى دارد، در تأمین انواع مصالح ساختمانى به این خدمت اسلامى کمک و نیروى کار و کارگرى به طور وسیع به کار افتد، و دولت نیز تصمیمات لازم را در تأمین آب و برق و اسفالت و وسایل ایاب و ذهاب و مدرسه و درمانگاه و دیگر نیازمندیهاى عمومى فراهم سازد.
بنیاد مستضعفین نیز باید به کمک این طرح بشتابد و از اموال مصادره شده خاندان پهلوى و اطرافیانش در این طرح استفاده شود. و نیز دولت باید در طرحهاى اساسى و درازمدت خود براى حل این مشکل در سطح عموم طرحهایى تهیه کند؛ و اکنون این‏ یک تجربه تازه از بسیج نیروى ایمان جامعه در راه تعاون اسلامى و مبارزه با محرومیت است که ملت با توفیق الهى باید از آن نیز سرفراز درآید.
من با کمال تواضع از ملت عزیز در این امر حیاتى استمداد مى‏کنم و سلامت و سعادت همگان را خواستارم. والسلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته.
- به تاریخ 21 فروردین ماه 1358.
- روح اللَّه الموسوى الخمینى.

منبع: صحیفه امام خمینی ج‏6، ص 518

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.