وزیر نیرو از افزایش 115 درصدی میانگین میزان بارندگی ها در کشور نسبت به میانگین بارندگی های سال های گذشته خبر داد.

وزیر نیرو اعلام کرد: بر اساس آمارها، میزان بارندگی های امسال 14 درصد نسبت به سال گذشته و 115 درصد نسبت به میانگین سال های گذشته افزایش داشته است.

حمید چیت چیان در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، در مورد میزان بارش های سال جاری تا اواسط فصل پاییز، اظهار کرد: آمارها نشان می دهد که از ابتدای سال آبی جاری یعنی از اول مهر ماه تا امروز به طور متوسط در سراسر کشور 45 میلی متر بارندگی داشته ایم.

وی افزود: این رقم حدود 14 درصد بیش از بارندگی های سال گذشته و همچنین حدود 115 درصد بیشتر از متوسط بارندگی ها در کشور طی سال های گذشته است.

وزیر نیرو درباره پیش بینی هایی که در خصوص افزایش میزان بارندگی ها در سال جاری صورت می گیرد، تصریح کرد: بر اساس پیش بینی های سازمان هواشناسی، در پاییز و در نیمه اول زمستان امسال بارش هایی به صورت متوسط یا بالاتر از متوسط را خواهیم داشت.

چیت چیان در پایان خاطر نشان کرد: چیزی که مهم است این است که بر خلاف سال های گذشته که در برخی از نقاط کشور بارندگی خیلی زیاد و در برخی دیگر از نقاط کم بوده، پراکندگی بارش های امسال خیلی خوب بوده است.

این در حالی است که طبق اطلاعات پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) بارش‌ها در حوضه‌های اصلی آبریز کشور، میزان بارندگی امسال کماکان در دو حوضه آبریز ارومیه و خزر به ترتیب 44 و 11 درصد کمتر از سال گذشته است.

در طول هفته گذشته 30 میلی‌متر بارش در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان، 11 میلی‌متر در حوضه آبریز خزر و 11 میلی‌متر در حوضه آبریز دریاچه ارومیه گزارش شده است. همچنین 7 میلی متر بارش در حوضه فلات مرکزی و یک میلی‌متر نیز در حوضه هامون و مرزی شرق بارندگی ثبت شده است و تنها حوضه‌ای که بارش در آن ثبت نشده، حوضه قره‌قوم است.

بیشترین افزایش بارندگی تا پایان هفته گذشته درمقایسه با دوره درازمدت در ایستگاه دهلران استان ایلام با 100 برابر افزایش بارش بوده و ایستگاه مزینان در استان خراسان رضوی با 100 درصد کاهش کمترین میزان بارندگی درمقایسه با دوره درازمدت را داشته است.


آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.