معاون اول قوه قضائیه با گرامیداشت سالگرد شهدای هفتم تیر گفت: یکی از دستاوردهای خون شهدا این است که برکت این خون ها، وحدت و انسجامی پیش آمد که تا به امروز می بینیم که این نظام در برابر تمام توطئه ها ایستاده و نه تنها سر خم نکرده و تسلیم نشده، بلکه روز به روز بر اقتدار، صلابت و عزت آن افزوده شده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای در مراسمی که به مناسبت بزرگداشت شهدای هفتم تیر در محل حزب جمهوری اسلامی برگزار شد، در مورد شرایط کشور در زمان شهادت شهید بهشتی، اظهار کرد: در اواخر سال 59 تا اوایل سال 60، به ظاهر صدام و به واقع استکبار شرق و غرب به یک کشور انقلابی نوپا هجوم تمام عیار آورده و بخشی از سرزمین ما را اشغال کرده بودند. از زمین و هوا، شب و روز بر این ملت تازه انقلاب کرده ما می تاختند. همه عوامل استکبار، گروهک های مارکسیستی، ‌التقاطی، منافقین، سلطنت طلب ها و همه جنود شیطان بزرگ امریکا و سایر شیاطین کوچک و بزرگ در داخل شهرهای مختلف ما مشغول غارت کردن، آتش زدن، ترور کردن، انفجار و ایجاد نفاق و شرارت بودند.

وی ضمن بیان اینکه ما امروز تحریم نشدیم. ما از همان روز اول انقلاب تحریم شدیم، به اقدامات دشمن برای بلوکه کردن دارایی های ایران اشاره کرد و افزود: دشمن به این کارها اکتفا نکرد. یک گروهک سازمان یافته، مسلح، مزدور و وابسته در روزها و هفته های پابانی سال 59 جنگ سرد در خیابان های شهرهای مختلف کشور شروع به اقداماتی کرد و 25 خرداد 60 رسما اعلام جنگ مسلحانه کرد.

معاون اول قوه قضائیه ادامه داد: این کار به پشتوانه ابر قدرت ها و استکبار جهانی و در رأس آنها امریکا انجام شد. آنهایی که داعیه خلق و دفاع از مردم داشتند، منافقین، سلطنت طلب ها، مارکسیست ها و نظام سرمایه داری دستشان را در دست هم داده و از همه طرف شروع به ضربه زدن علیه ملت انقلابی کردند. امام خمینی (س) و یاران با وفای ایشان با قامتی استوار ایستادند و همه آن توطئه ها را دفع کردند و در برابر همه آنها ایستادگی کردند و پیروز شدند.

وی اظهار کرد: آن روز امریکا حاضر نبود آنچه که در کشور ما و کشورهای جهان سوم می گذرد را به رسمیت بشناسد. این در حالی است که امروز مقامات عالی امریکا اذعان می کنند که ایران ابرقدرت منطقه و یکی از ابر قدرت های آینده جهان است. امروز اذعان می کنند که ما در مقابل ایران کم آوردیم. امروز ملتمسانه به رهبری ما پیام می دهند و در مقابل او خضوع می کنند. این امر با قدرت ایمان، ‌توکل بر خدا، اعتماد به وعده های الهی و با همت شما مردم و با خون شهدا میسر شده است.

اژه ای با تأکید بر اینکه در سال 60 فشار زیادی بر مردم و نظام ما بود، خاطر نشان کرد: من در نیمه دوم سال 59 در طی دنبال کردن یک جریان خبری به شهید بهشتی گفتم که استکبار و ایادی آنها در نظر دارند اقدامات بزرگی انجام دهند. گفتم که آنها قصد دارند شخصیت عوامل مؤثر در نظام و کسانی که یار و یاور اصلی امام هستند را مخدوش کنند. در آن زمان من نمی دانستم که می خواهند این افراد را شهید کنند. یکی از اشخاصی که بسیار روی او تکیه کرده بودند شهید بهشتی بود.

وی اظهار کرد: این کار آنها به این دلیل بود که بهشتی را شناخته بودند و می دانستند شهید بهشتی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی چگونه کادرسازی کرده و می دانستند شهید بهشتی با تشکیل یک حزب فراگیر به نام حزب جمهوری اسلامی برای آینده چه برنامه ای هم برای اداره کشور و هم برای دشمن شناسی دارد. شهید بهشتی را در شورای انقلاب شناخته بودند.

سخنگوی قوه قضائیه به نقش شهید بهشتی در تدوین قانون اساسی اشاره کرد و در مورد اقدامات حلقه ایجاد شده از منافقین و سلطنت طلبان علیه شهید بهشتی تصریح کرد: در هسته ای که مزدوران استکبار ایجاد کرده بودند، گفتند که ما باید در مرحله اول شخصیت شهید بهشتی را در بین مردم ملکوک کنیم. آنها معتقد بودند اول باید شخصیت بهشتی را ترور کرد. من این را در جلسه ای به آیت الله قدوسی گفتم، ولی نمی دانستم که مرحله بعدی چیست؟

وی تأکید کرد: آنها تصور می کردند که با گرفتن یاران صدیق امام، ایشان تنها می شود. به زعم خودشان می خواستند انقلاب را به دست بگیرند و به دلیل اینکه نمی توانستند بر سر امام کاری بیاورند، گفتند که باید یاران امام را بگیریم و امام تنها شود و در این صورت است که امام نمی تواند کاری انجام دهد. با این ایده به دنبال یارانی از امام رفتند که از همه مؤثرتر بودند و از مؤثرترین یاران امام شهید بهشتی است.

اژه ای در مورد اقدامات ایادی استکبار برای ترور شخصیتی شهید بهشتی تصریح کرد: یکی از اقدامات این بود که 3 نفر را به کار گرفته بودند تا جلوی در زندان اوین با خانوده های زندانیان دیدار داشته و در قبال دریافت پول به آنها وعده تخفیف بدهند. به تعبیر آنها با این کار چهره قوه قضائیه و در رأس آن شهید بهشتی و شهید قدوسی منکوک می شد. روزنامه انقلاب اسلامی[بنی صدر] و بعضی روزنامه های وابسته به همان جریان ها نیز موظف بودند که این مسائل را در روزنامه هایشان نشر بدهند.

وی ضمن بیان اینکه جنایت هولناک ترور شهید بهشتی و یاران ایشان سرمایه های عظیمی را از ما گرفت، گفت: این سرمایه های عظیم به ظاهر از امام، نظام و ملت گرفته شدند، اما به برکت خون آنها دو چیز دیگر نصیب این کشور و ملت شد که شاید غیر از این خون ها هیچ اقدام دیگری نمی توانست این دستاورد را داشته باشد. یکی از آن دستاوردها این بود که نه تنها چهره ما را روشن کرد، ماهیت واقعی منافقین و بسیاری از گروهک های وابسته به شرق و غرب و گروهک های معاند داخلی و عمق کینه استکبار را برای همه ملت ما بر ملا کرد. انقلاب از این جهت بیمه شد. شاید اگر ما این بهای سنگین را نمی پرداختیم با هیچ بهای دیگری نمی توانستیم چنین دستاوردی از این جهت داشته باشیم.

معاون اول قوه قضائیه ادامه داد: دومین دستاورد این است که برکت این خون ها، وحدت و انسجامی پیش آمد که تا به امروز می بینیم که این نظام در برابر تمام توطئه ها ایستاده و نه تنها سر خم نکرده و تسلیم نشده بلکه روز به روز بر اقتدار، صلابت و عزت آن افزوده شده است.

وی در مورد تکلیف و وظیفه امروز ما نیز اظهار کرد: ما در مقابل این خون ها و همه خون هایی که ریخته شده، در مقابل خانواده معظم شهدا و در مقابل کسانی که عضوی از اعضای بدنشان را در راه انقلاب از دست دادند و در مقابل رنج های فرزندان و همسران شهدا یک وظیفه بزرگ داریم. به خصوص خانواده شهدا وظیفه دارند که بدانند شهدا ناظر بر اعمال ما هستند. خدای ناکرده هیچ یک از ما و مخصوصا خانواده شهدا کاری نکنیم که شهید در نزد خدا، پیامبر (ص)، ائمه معصومین (علیهم السلام) و اولیا سرافکنده شود.

اژه ای نکته دوم برای صیانت از خون شهدا را هشیاری و بصیرت دانست و بیان کرد: دشمن دانست که با جنگ، ترور و تحریم نمی شود این ملت را از پا درآورد؛ اما می شود او را از ارزش های اسلامی دور و آلوده به گناه کرد تا بتواند به اهدافش نائل بیاید. ما باید در همه لحظه ها امر به معروف و نهی از منکر را آویزه گوشمان داشته باشیم و بدانیم دشمن چگونه همه و به خصوص جوانان ما را به فساد می کشاند.

وی در پایان تأکید کرد: امروز بعد از سی و چند سال که از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته، کسانی هستند که می خواهند امام و شخصیت های ما را تحریف کنند. مگر نبود این شهید والامقام که در برابر امریکا می ایستاد و می گفت که «امریکا از ما عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر» امروز موضع امریکا فرق نکرده است. شیطان بزرگ از شیطنت دست برداشته نداشته؛ اما امروز عده ای دارند تلاش می کنند که ما را به سمت امریکا ببرند و بگویند که کلید حل همه مشکلات ما در دست امریکا است و اگر می خواهید مشکلات حل شود باید به امریکا نزدیک شویم.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.