وزیر امور خارجه کشورمان گفت: قرار نیست در مذاکره و توافق یک طرف تمام امتیازات را بگیرد و طرف مقابل تسلیم شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، دکتر محمدجواد ظریف امروز صبح در بدو ورودبه تهران در فرودگاه مهرآباد در جمع خبرنگاران حاضر شد و با اشاره به دور آخر گفت و گوهای هسته ای با کشورهای 5+1 به بیان جزئیاتی از تفاهم میان ایران و کشورهای مذاکره کننده پرداخت و اظهار کرد: در دور آخر گفت‌وگوهایی که در سوئیس داشتیم، به لطف خداوند و دعای خوبان و با هدایت‌های مقام معظم رهبری و حمایت‌های بی‌نظیر ایشان از تیم مذاکره کننده هسته‌ای و راهنمایی‌ های ایشان به تیم مذاکره کننده و همچنین حمایت شجاعانه رئیس جمهور از مذاکرات، این امکان برای ما فراهم شد که به یک مجموعه‌ای از راه‌حل‌ها برای رسیدن به توافق جامع دست یابیم.

وی ادامه داد: این مجموعه راه‌حل با عنوان مبنای نگارش سند نهایی که تنها توافق ما در مورد مذاکراتی که با لطف خدا و واقع‌بینی طرف مقابل امکان‌پذیر است، خواهد بود.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این ‌که «دو سند بر مبنای راه‌حل‌هایی نگارش خواهد شد که در روزها و ماه‌های گذشته در مورد آن بحث و تبادل نظر شد» گفت: ضروری می‌دانم که از همه افرادی که در مذاکرات هسته‌ای به بنده و همکارانم کمک کردند به ویژه از دکتر صالحی ریاست محترم سازمان انرژی اتمی که هم با تخصص علمی و هم با ظرافت‌های دیپلماتیک توانستند کار مذاکرات را پیش ببرند، و همچنین مردم ایران که با مقاومت خود نشان دادند که حربه فشار و تحریم علیه‌شان کارساز نیست، سپاس‌گذاری کنم.

ظریف ادامه داد: مردم کشور با حضور در انتخابات نشان دادند که این مردم از نظام و دولت جدا نخواهند بود و همین امر باعث شد که کشورهایی که برای گفت‌وگو با ‌ایران شرط می‌گذاشتند و برای مذاکره با ایران شرایطی را قائل بودند در برابر نمایندگان این ملت بزرگ حضور پیدا کردند و بسیاری از خواسته‌های غیرمنطقی خود را کنار گذاشتند و به این نتیجه رسیدند که حرف‌های قبلی، حرف‌های بسیار کارآمدی نیست.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به صحبت‌های شب گذشته جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در مورد عدم توانایی غرب در به زانو درآوردن ایران، اظهار کرد: شب گذشته نیز دیدید و شنیدید که کری بار دیگر رسماً اعلام کرد که ما نمی‌توانیم مردم ایران را به زانو دربیاوریم.

وی با بیان اینکه «اگر کسانی به این خیال واهی منتظرند که ایران به زانو دربیاید باید در این خیال بمانند» تأکید کرد: این نکته بزرگترین عامل قدرت ما در مذاکرات بود.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با اشاره به دستیابی ایران به اهداف خود در مذاکرات اخیر، گفت: ما با اهداف خاصی وارد مذاکرات شدیم و تا این مرحله نیز به لطف خدا تا حد امکان به این اهداف دست پیدا کرده‌ایم.

ظریف با بیان این‌که «قرار نیست در مذاکره و توافق یک طرف تمام امتیازات را بگیرد و طرف مقابل تسلیم شود» افزود: ما افتخار می‌کنیم که هیچ گاه تسلیم نخواهیم شد اما چنین تصوری هم نداریم که می‌توانیم در مذاکره طرف مقابل را به تسلیم در برابر خود واداریم. ما می توانیم در مذاکره در برابر امتیازاتی که اخذ می کنیم ما به ازاء هایی را هم ارائه دهیم و کار را به پیش ببریم.

وی با اشاره به این که هنوز در آغاز راه هستیم، افزود: با توجه به مواردی که به آن رسیده ایم به اهداف تعیین شده مان دست خواهیم یافت. برنامه هسته ای ایران ادامه پیدا خواهد کرد و هیچ یک از تاسیسات ما تعطیل نخواهد شد. نطنز به غنی سازی ادامه خواهد داد. اسم فردو که زمانی برای طرف مقابل مساوی با خطر بزرگ بود امروز به کار خود ادامه خواهد داد و متجاوز از هزار سانتریوفیوژ با تمام تاسیسات کار خواهد کرد و روزی به عنوان یک مرکز پیشرفته تحقیقاتی هسته ای با تکنولوژی نوین روز تبدیل خواهد شد.

وزیر امور خارجه کشورمان با گرامیداشت یاد شهدای هسته ای کشور افزود: تعظیم و احترام خود را در مقابل دانشمندان و شهدای هسته ای کشور و خانواده آنها ابراز می کنم.برنامه های ما با ضوابط علمی ادمه خواهد یافت. راکتور آب سنگین ماهیت آب سنگین خود را حفظ خواهد کرد و در سند نهایی اسم راکتور، راکتور آب سنگین خواهد بود و این بر اساس طرحی است که دوستان ما در سازمان انرژی اتمی تدوین کرده اند و مورد قبول قرار گرفته است و انشاالله با همکاری بین المللی راکتور اراک را به یک راکتور مدرن در جهان تبدیل خواهد کرد.

وی با بیان اینکه« ما همیشه معتقد بودیم که قطعنامه های شورای امنیت را هیچ وقت اجرا نخواهیم کرد» افزود: این قطعنامه غیرقانونی و غیر عادلانه است. من به شما قول می دهم روزی که توافق در شورای امنیت تصویب شود و قطعنامه ای صادر شود در همان قطعنامه تمامی قطعنامه های قبلی لغو خواهد شد. روزی که توافق اجرایی شود کلیه تحریم های اقتصادی و مالی حذف خواهد شد. از نظر حقوق بین الملل این دولت آمریکاست که باید تحریم ها را یکباره لغو کند هر کسی در مورد لغو تدریجی تحریمها صحبت می کند بر خلاف آنچه تا به امروز تصمیم گرفته شده است صحبت می کند.

ظریف با تأکید بر این‌که رآکتور اراک، رآکتوری صلح‌آمیز خواهد بود، خاطرنشان کرد: ما هدفی جز اهداف صلح‌آمیز نداریم. برنامه‌های غنی‌سازی هسته‌ای ما طبق فتوای مقام معظم رهبری که سلاح‌های کشتار جمعی را حرام اعلام کرده‌اند همیشه صلح‌آمیز بوده است.

ظریف همچنین اظهار کرد: زمانی که توافق نوشته می‌شود یک امکانی وجود خواهد داشت که اگر طرف مقابل به ما گفتند که ما می‌توانیم تحریم‌ها را برگردانیم ما هم به صراحت می‌توانیم پس از گذشت یک روند از اجرای تعهدات خود امتناع کنیم. در همین راستا تصمیم‌های لازم در توافق نهایی وجود خواهد داشت تا حقوق و منافع مردم حفظ شود.

وی با اشاره به نقش دستگاه های تبلیغاتی در تحریف واقعیات افزود: در گذشته هم دیده ایم که با پخش کاغذهایی، مواردی خلاف واقع به جای واقعیات توسط دستگاه های تبلیغاتی نشر پیدا می کند.

وی در پایان افزود: بعد از نهایی شدن توافق به دلیل اقداماتی که ما و طرف مقابل باید انجام دهد مدتی برای اجرایی شدن فاصله زمانی خواهد بود. البته همه این اقدامات بر اساس برنامه زمانبندی شده و مصوب شورای امنیت که خدشه ناپذیر است انجام خواهد شد.

در ادامه علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی نیز با تشکر از رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور و مردم ایران گفت: آینده را بسیار روشن و تابناک می بینم.

گفتنی است بعد از پایان سخنرانی وزیر امور خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی در جمع خبرنگاران، محمد جواد ظریف درمیان جمعیت حاضر در فرودگاه حاضر شد و به احساسات آنها ادای احترام کرد. جمعیت حاضر که بیشتر آنها را جوانان تشکیل می دادند با سردادن شعارهایی از جمله "وزیر عقل و منطق، یادآور مصدق" و "دکتر طریف زنده باد روحانی پاینده باد" نسبت به او به ابراز احساسات پرداختند.

دکتر اکبر ترکان به همراه سعید الله بداشتی مشاور جوانان رییس مناطق آزاد کشور نیز در میان استقبال کنندگان بودند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.