مراسم تشییع مرحومه حاجیه خانم سکینه ضیایی، همسر گرانقدر آیت الله سید روح الله خاتمی روز جمعه 14 فروردین ساعت 16 از مصلی بزرگ اردکان یزد به طرف گلزار شهدای این شهر برگزار می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جماران، این بانوی مومنه بر اثر عارضه مغزی از روز یکم فروردین ماه 1394 در بیمارستان بستری بود، امروز سیزدهم فروردین درگذشت.

حاجیه‌خانم سکینه ضیایی که در دوم اردیبهشت‌ماه 1300 ش در اردکان به دنیا آمده بود، در نوجوانی هرچند طبق یک رسم نانوشته برای پسرعمو در نظر گرفته‌شده بود اما وقتی پای خواستگاری آیه الله خاتمی که در آن روزگار نیز شهرت بسیاری در علم و تقوی داشتند به میان آمد حتی عموی خانم ضیایی که وی را برای پسر خویش در نظر گرفته بودند راضی به انجام این وصلت شدند و هفدهم مرداد 1314 زندگی مشترک خود با آیت‌الله سید روح‌الله خاتمی را آغاز کرد. طرفین این ازدواج فرخنده یکی آیت‌الله حاج شیخ محمد حائری و طرف دیگر پدر آیه الله خاتمی، حجت‌الاسلام حاج سید محمدرضا خاتمی اردکانی بودند.

حاصل ازدواج حاجیه‌خانم سکینه ضیایی و آیت‌الله سید روح‌الله خاتمی هفت فرزند است، مرحومه فاطمه (همسر مرحوم محمد خلیلی اردکانی)، خدیجه (همسر مرحوم محمد تابش)، سیدمحمد (همسر خانم زهره صادقی)، مریم (همسر مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمدعلی صدوقی)، سید علی (همسر خانم مریم مجد اردکانی)، سید محمدرضا (همسر خانم زهرا اشراقی) و زهرا خاتمی (همسر آقای جمال قضاوتی).

این بانوی پرهیزگار همواره از زندگی‌اش با مرحوم آیت‌الله سید روح‌الله خاتمی به نیکی یاد کرده است و در مصاحبه‌های خود همیشه متواضعانه بر این نکته تأکید کرده است که ««بچه‌های من هر چه دارند از پدرشان است و من هیچ‌ندارم». او درباره زندگی با آیت الله خاتمی می‌گوید: «ایشان بین فرزندان دختر و پسرش تفاوتی قائل نمی‌شد...خیلی خوش‌صحبت و شوخ بودند. اخلاقش بسیار عالی بود، حتی از بچه‌هایش هم خوش‌خلق‌تر بود! 50 سال باهم زندگی کردیم، در طول این سال‌ها یک‌بار به من "تو" نگفت، اگر در خانه کاری می‌کردم از من عذر می‌خواستند.»

پس از رحلت غمبار همسر بزرگوارش حضرت آیت‌الله خاتمی در آبان 1367 ایشان طی بیش از دو دهه یاد و خاطره اش را زنده و پابرجا نگه داشت و با حسن اخلاق، سعه‌صدر و تواضع، خانه ایشان ملجأ عوام و خواص بود.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.