منتظری در مورد تحقق عدالت قضایی در راستای آرمان ها و اهداف انقلاب به خبرنگار جماران گفت: «ما یک نقطه مطلوب و یک نقطه ممکن داریم. رسیدن به نقطه مطلوب به مجموعه ای از مقدمات، وسایل و لوازم احتیاج دارد که قطعاً و مسلماً از آن فاصله داریم، اما برای رسیدن به آنجا، در حد مقدور و در حد ممکن اقدامات خوبی صورت گرفته است.»

حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر منتظری که در حاشیه حضور مسولان قوه قضاییه در حرم مطهر امام خمینی(س) به خبرنگار جماران گفت وگو می کرد، گفت: «ضعف ها و اشکالاتی داریم. باید مرتب رصد کنیم و اشکالاتمان را برطرف کنیم. اما بحث این است که مقدورات و امکانات تا چه حد اجازه می دهند به آن نقطه برسیم.»

رئیس دیوان عدالت اداری کشور در خصوص موانع و مشکلات قوه قضاییه خاطرنشان کرد: «در حال حاضر، بخشی از مشکلات قوه قضاییه ناشی از محدودیت های نیروی انسانی، استخدام، امکانات و دسترسی به اعتباراتی است که بتواند نیازها را تأمین کند. می دانید که دستگاه قضایی یک دستگاه حاکمیتی است. دستگاه حاکمیتی نمی تواند برون سپاری کند؛ یعنی نمی تواند هیچ یک از وظایف خود را به غیر دستگاه قضایی و بخش های خصوصی بسپارد؛ در نتیجه نیازمند این است که امکاناتی را در اختیارش بگذارند تا بتواند در آن مسیر حرکت کند. جهت به نظر من جهت درست و خوبی است، اما مشکلاتی وجود دارد که امیداورم برطرف شود.»

وی در خصوص سیاست زندان زدایی تصریح کرد: «زندان زدایی به قانون بر می گردد. قانون باید جرم زدایی و زندان زدایی کند. البته رویکرد قوه قضاییه و یکی از سیاست های تعیین شده ای که از طرف مقام معظم رهبری ابلاغ شده، بحث زندان زدایی است. اما این سیاست به مقدمات قانونی احتیاج دارد. قانون باید متناسب با برخی جرایمی که احصاء کرده، مجازات هایی غیر زندان در نظر بگیرد تا قاضی ملزم نباشد برای مجازات این افراد از مجازات هایی که در قانون در نظر گرفته شده استفاده کند.»

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.