حجت الاسلام و المسلمین دکتر بهمن اکبری پژوهشگر اسلام و محیط زیست در نشست حق مردم بر محیط زیست سالم در حکومت دینی با نگاهی به اندیشه امام خمینی(س)، اظهار کرد: نگاه صرفا حقوقی و فقهی به محیط زیست نگاهی ناتمام و ناکافی است. باید موضوع الهیات و اخلاق در محیط زیست مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، نشست حق مردم بر محیط زیست سالم در حکومت دینی با نگاهی به اندیشه امام خمینی از سلسله نشست های آمادگی برای برگزاری همایش حقوق مردم و حکومت دینی در اندیشه امام خمینی(س) در محل کمسیون حقوق بشر اسلامی برگزار شد.
در این جلسه دکتر ضیایی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر بهمن اکبری، دکتر کریمی مدیرکل حقوقی سازمان محیط زیست، دکتر صباحی، دکتر دیهیمی و دکتر حبیبی از کارشناسان حقوقی و محیط زیست حضور داشتند.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر بهمن اکبری پژوهشگر اسلام و محیط زیست به عنوان سخنران اصلی در این نشست با اشاره به نظریه اسلامی الهیات و حقوق محیط زیست اظهار کرد: نظریه اسلامی الهیات و حقوق محیط زیست مقدم بر حقوق محیط زیست در اسلام است. نگاه صرفا حقوقی و فقهی به محیط زیست نگاهی ناتمام و ناکافی است. باید موضوع الهیات و اخلاق در محیط زیست مورد توجه قرار گیرد.
در مقاله ای که در این مورد نوشته شده است الهیات و حقوق محیط زیست در منظر و دیدگاه اسلامی گونه ای طراحی و صورت بندی می شود. اگر ما به گونه ای صورت بندی در علوم انسانی معتقد باشیم در این مقاله به یک صورت بندی اسلامی اشاره شده است که درآن مطالعه موردی تحلیل منظومه معرفتی اخلاقی، عرفانی و فقهی امام خمینی(س) مورد تاکید قرار گرفته است.
وی افزود: وقتی از حق مردم بر طبیعت سخن می گوییم آن دوگانه معروف حق و تکلیف پابرجا است. وقتی از حقوق انسان نسبت به برخورداری از مواهب طبیعت جماد و نبات و یا طبیعت حیوان به طریقی دیگری از تکالیف انسان در برخورد با طبیعت به معنای حق جمادات و حق حیوانات و حق گیاهان هم می توانیم سخن بگوییم. در آثار امام به عنوان فقیه و برخی از گذشتگان هم به این موضوع پرداخته شده است. برای اینکه نظرگاه امام به عنوان یک فقیه، عارف و فیلسوف کلامی در موضوع محیط زیست با دو عنوان حق و تکلیف را بررسی کنیم باید به ضرورت گفتمانی در این باب اشاره کنیم.

مشروح گفت‌وگوها و مباحث مطرح شده در این نشست در پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران منتشر خواهد شد...

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.