به گزارش جماران، آیت الله هاشمی رفسنجانی در کتاب کارنامه و خاطرات سال ۱۳۶۵ " اوج دفاع " در روزنوشت روز 13 شهریور آورده است:

صبح زود از وزارت اطلاعات برای مشاوره در امر کشتی روسی و بندر کویت آمدند. در جلسه علنی شرکت کردم. به نمایندگان تذکر دادم که از حرفهای تفرقه انگیز خودداری نمایند. بعد از تنفس به دفترم آمدم .
آقای [علی اصغر] حجازی آمد و گزارش نتیجه مذاکراتشان برای ماموریت در کویت را داد. قرار شد ماموری همراه هیات وزارت خارجه برای جلوگیری از تحویل سلاح‌ها به عراق برود.
ظهرآقای [محسن مجتهد] شبستری برای مذاکره درباره مشکلات بین اتحادیه اصناف و شورای عالی نظارت آمد. به آقای [حسن عابدی جعفری] وزیر بازرگانی گفتم مساعدت نماید. آقای سرهنگ ترابی آمد. از نامه گله آمیز سپاه به امام در خصوص عدم همکاری ارتش در العمیه شکایت داشت.
آقای [ علیرضا ] معیری آمد و گزارش اقدامات در باره پس گرفتن پول‌های‌مان از بانک سوئیس را داد که گفته می‌شود به اسم سران رژیم سابق گذاشته شده است. عصر علی - اخوی‌زاده- برای پیگیری پیام کاردارمان در لندن در خصوص پیام آمریکاییان آمد. گفتم تعقیب نکند و از مطرح کردن مسئله ممنوعش کردم. خوب نیست به خاطر رابطه فامیلی، علی در موضوع وارد شود.
گردان ویژه روحانیون عازم جبهه آمدند و گزارش اقدامات فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی در جبهه ها را دادند. برای آنها صحبت کردم ۱ . آقای دری [ نجف آبادی] آمد . درباره گزینش و صنایع نظامی ارتش و سپاه و بودجه صحبت کرد .
گروهی از روسای دانشگاه‌ها آمدند و درباره مشکلات ناشی از مدیریت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی گفتند . رئیس دانشگاه [ بوعلی سینای ] همدان از کشف مهم " حلال " برای تشخیص عیب قطعات پیچیده گفت ۲ و برای پیاده کردن کمک خواست .

1- آقای هاشمی در مراسم اعزام اولین گردان از کاروان محرم ، ویژه روحانیون ، با اشاره به بیش از یک هزار شهید روحانی در جنگ ، از شرکت گسترده روحانیون در جبهه ها تجلیل کرد و خواستار همراهی آنها با ۵۰۰ گردان اعزامی برای عملیات سرنوشت ساز شد‌. در بخشی از این سخنرانی آمده است‌: «‌یکی از عوامل مقاومت و ایثار و عدم خستگی مردم در جبهه‌ها و پشت جبهه‌ها‌، دیدار روحانیون از جبهه ها و حضور آنها در صحنه های رزم بوده است .... وقتی می‌گوییم می‌خواهیم ۵۰۰ گردان در جبهه‌ها داشته باشیم‌، به معنی آن است که به تناسب آن‌، روحانی اعزام خواهد شد که مردم ، هم کنار روحانیون و به دنبال آنان به جبهه روی خواهند آورد و هم به فرمان امام لبیک خواهند گفت‌. شهادت بیش از یک هزار روحانی در جبهه‌ها از افتخارات تاریخی روحانیون است که شهدای روحانیت نسبت به سایر اصناف و اقشار بیشتر است و این مسئله‌، تبلیغات دشمنان را مبنی بر اینکه روحانیون در خانه می نشینند و دیگران را به کشتن می‌دهند‌،‌ عملاً خنثی کرد و گویندگان این ادعاها را رسوا نمود و مردم فهمیدند که آنها دروغ می‌گویند‌‌.»
2- برای نخستین باردر ایران فرمول حلال انواع پوشش‌های شیمیایی قطعات الکترونیکی حساس با کاربرد نظامی به کوشش متخصصان دانشگاه بوعلی سینای همدان و با همکاری جهاد خودکفایی پایگاه هوایی شهید نوژه به دست آمد‌. با استفاده از این حلال ها می توان قطعات الکترونیکی نظامی که با یک ماده پلیمری معروف به « پاوینگ » کاملاً پوشیده شده اند ، تعمیر و بازسازی کرد و از این راه شمار فراوانی از قطعات الکترونیکی نظامی که به علت نواقص جزئی از رده خارج شده‌اند به کارگرفت‌. همچنین با استفاده از این حلال ها می‌توان از خروج مبالغ هنگفتی ارز به منظور تهیه قطعات یدکی جلوگیری کرد . پوشش پلیمر پاوینگ به روی قطعات نظامی ، برای انحصاری کردن تعمیر و ساخت آنها است و سازنده اصلی قطعات آن را انجام می‌دهد‌.

منبع متن روز شمار : کتاب کارنامه و خاطرات سال ۱۳۶۵ «اوج دفاع» - دفتر نشر معارف انقلاب

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.