رئیس دفتر رییس جمهور اعتدال را در ساده‌ترین معنا مقابله با افراط معنا کرد.

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، محمد نهاوندیان در مراسم افتتاحیه همایش دو روزه تبیین مفهوم اعتدال گفت: گفتمان اعتدال که در انتخابات ریاست جمهوری اخیر مطرح شد و مورد اقبال و استقبال مردم قرارگرفت، نیاز جدی به تبیین دارد و هر کس در این باره وظیفه‌ای دارد. شاید مردم به وظیفه‌ی خود عمل کرده‌اند و در این انتخابات با اقبال از این کلمه یک پیام جدی ، محکم و هوشمندانه ارائه کردند.

وی ادامه داد: در ساده‌ترین معنا اعتدال به مفهوم مقابله با افراط است. مردم تصویری از افراط داشتند آن را کشیده بودند و اکنون به آن نه گفته‌اند.

رئیس دفتر رئیس جمهور با تاکید بر وظیفه‌ی اندیشمندان در تبیین مبانی اعتدال ادامه داد: باید ریشه‌های حرکت اعتدال‌گرایی پایدار در جامعه شناسایی شود. اعتدال در هر بستری نمی‌روید و با برخی از اندیشه‌ها سازگاری داشته و با برخی دیگر ناسازگاری دارد. حوزه‌های همزیستی جریان اعتدال با جریان‌های دیگر نیز باید توسط اندیشمندان شناسایی شود.

نهاوندیان با اشاره به این‌که وظیفه‌ی سوم در تبیین مفهوم اعتدال بر عهده‌ی مدیران است، گفت: مدیران باید مصادیق رویکرد اعتدال را در تصمیمات خود اعمال کنند اکنون مردم از مواجه شدن با التهاب‌های هر روزه خسته شده‌اند. نمی شود وظیفه سوم معطل وظیفه‌ی دوم قرار بگیرد باید بین اندیشمندان و مدیران یک رابطه دو سویه به وجود آید.

وی افزود: اندیشه ورزی در تبیین مفهوم اعتدال باید در سه سطح ادامه پیدا کند اعتدال در همه‌ی مراحل اندیشه تصمیم و مناسبات باید مورد توجه قرار گیرد.

نهاوندیان در ادامه گفت:باید مفاهیم اصلی اعتدال با مفاهیم اصلی اسلام و اندیشه‌ی اسلامی تبیین شود، پیروزی اعتدال در انتخابات در واقع نشان از نجات انقلاب و تاکید بر اندیشه‌ی اصیل انقلاب داشت. ما اعتدال را از مطهری و بهشتی آموخته‌ایم.

وی ادامه داد: در تجربه‌ی تاریخی ملت ایران دیدید که گاهی عدم پایبندی به راهکارهای اسلامی می‌تواند به افراط‌ هایی بیانجامد که سازگار با منافع ما نباشد. گاهی افراط گرایی به اجبار مانند جنگی تحمیلی بر ما اعمال شد و گاهی به دلیل غلبه‌ی برخی اندیشه‌های همراه با ناخالصی، بر ما تحمیل شد که این اندیشه‌ها نتایجی به همراه داشته و خاطراتی بر جای گذاشت. لازمه‌ی رشد و شکوفایی انقلاب تشخیص اشتباهات و عبرت گرفتن از مصادیق سوء تدبیر است تا بدین شکل به حسن تدبیر برسد.

نهاوندیان اضافه کرد: اگر بخواهیم اعتدال در روش و منش دولت و جامعه نهادینه شود، باید بدانیم که ریشه‌ی اول اعتدال علم است. بر همین اساس هیچ وزیری نباید به خود جرات دهد که برای تصمیمی که می‌گیرد توجیه علمی نداشته باشد. اگر مسئول یک دستگاه علمی، عالم رشته نباشد در این صورت از تصمیمات او حتما افراط بر می‌خیزد زیرا میوه‌ی جهل جز افراط و تفریط نیست.

وی با بیان این‌که دومین ریشه‌ی اعتدال اخلاق است، گفت: اخلاق صحیح مبتنی بر اعتدال است، گسترش اخلاق را باید لازمه‌ی اعتدال بدانیم. و ریشه‌ی سوم در اعتدال عقلانیت است. اگرچه ما تا حدودی عقل فردی را تاحدودی بلد هستیم، اما در خرد جمعی اشکالاتی داریم که نمی‌دانیم خرد جمعی مبتنی بر اعتدال به چه شکل است. این تمرین‌ها را کمتر کرده‌ایم. مردم باید بلافاصله میوه‌های رویکرد اعتدال را بچشند.

وی با اشاره به حوزه‌ی اقتصادی گفت: اقتصاد اعتدالی بر اساس سه مفهوم اساسی تعامل، تعادل و عدالت می‌چرخد. رویکرد اعتدالی هم منافع فردی و هم مصالح عمومی را مورد توجه قرار داده و نهادینه می‌کند. در این مسیر باید به جای محاسبات لحظه‌ای و بر هم زننده باید به دنبال قاعده مندی نحوه‌ی دخالت دولت در اقتصاد باشیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به مفهوم اعتدال تصریح کرد: اعتدال میانه روی است. میانه گیری میان حق و باطل نیست. اعتدال خود حق است. برای شناخت حق باید رویکرد اعتدال‌گرایی داشته باشیم. اعتدال به معنای تند روی است، اما کند روی نیست. سرعت و شور داشتن در تعارض با اعتدال نیست اعتدال به معنای شور مبتنی بر شعور است.اعتدال به معنای متانت در تصمیم است و شتابزدگی در آن جایی ندارد.

وی خاطر نشان کرد: باید حرکت معقول مردم در مقایسه با افراط گرایی در حافظه‌ی تاریخی نهادینه شود که این اقدام با کمک نویسندگان ، تاریخ نویسان و هنرمندان انجام می‌گیرد. اعتدال باید به یک مسیر حرکت تبدیل شود و جوانان جاذبه‌های منش اعتدال را به تجلی برسانند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.