رییس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت که در کشوری که داعیه تامین 95 درصدی زعفران مصرفی دنیا را دارد به همت سیاست‌گذاران بی‌تدبیر به جایی رسیده است که زعفران را هم وارد ‌کند.

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، عباس رجایی در نطق میان دستور خود در صحن علنی امروز(سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی هفته دولت را فرصت مناسبی برای یادآوری خدمات شهدای گرانقدری همچون رجایی و باهنر عنوان و اظهار کرد: از این فرصت می‌توان برای بررسی کامیابی‌ها و ناکامی‌های دولت و برنامه‌ریزی برای رفاه و کامیابی ملت ایران استفاده کرد.

وی ضمن تبریک انتخاب رییس جمهور و استقرار دولت روحانی ابراز امیدواری کرد که فرصتی پیش آید تا این دولت به واسطه اعتماد مردم با شعار اعتدال و تدبیر تمامی ظرفیت‌های کشور را برای خدمت به مردم تجهیز کرده و به کار گیرد و در دنیای متلاطم امروزی که ناشی از سیاست‌های استکباری آمریکای جهان‌خوار و رژیم ددمنش صهیونیستی است، کشتی جمهوری اسلامی را به مثابه ناخدایی دانا و باتدبیر به ساحل امنیت و آرامش هدایت کند.

نماینده اراک در ادامه با اشاره به وضعیت حوزه انتخابیه خود گفت: استان مرکزی علاوه برداشتن جایگاه ویژه‌ای در بخش صنعت و تولید صنعتی، در زمینه کشاورزی و تولید غذا نیز حرف‌های بزرگ گفتنی دارد ولی متاسفانه انسجامی در تولید صنعتی و کشاورزی دیده نمی‌شود.

وی مهاجرت روزافزون روستاییان به سوی شهرها به امید کاریابی در مراکز صنعتی را یک سراب خواند و تاکید کرد که صنعت در استان اراک به حالت نیمه‌جانی افتاده است و با ظرفیت کمتر از 20 درصد جلو می‌رود. در این بین آثار رکود ناشی از تحریم‌ها، بی‌ثباتی در قیمت‌ها و سوء مدیریت‌های پس از خصوصی سازی در کنار عدم سرمایه‌گذاری خریداران صنایع خصوصی شده کمر صنعت را خم کرده است.

رجایی با بیان اینکه خصوصی سازی کور انجام شده نفس صنعت کشور به خصوص در استان اراک را به شمارش انداخته است،‌ افزود: اشتغال موجود به سرعت در حال نابودی است به طوری که بیکاری در استان اراک حدود 11 درصد و طبق آمار غیررسمی تا 18 درصد تخمین زده شده است این برای استانی با ظرفیت بالای صنعتی و کشاورزی یک فاجعه است.

وی از دولت خواستار شد که با ایجاد کارگروهی ویژه از وزرای مرتبط و با اختیارات تام به بررسی وضعیت موجود پرداخته و برای حل و رفع مشکلات چاره‌ای عاجل بیندیشند.

این نماینده اصولگرای مجلس با بیان اینکه در طول سال‌های گذشته برای عمران و آبادانی استان اراک تصمیماتی بزرگ ولی بی‌پشتوانه گرفته شده است، گفت: کلنگ‌های زیادی زده شده ولی همه می‌دانیم که کلنگ‌ زدن پروژه‌های متعدد هنر نیست، هنر این است که پروژه‌ای را تعریف کنیم، با سرعت آن را به نتیجه برسانیم و آثار آن را در زندگی مردم ببینیم.

وی با انتقاد از عدم تکمیل پروژه‌های نیمه تمام همچون پروژه‌های بیمارستانی و پروژه‌های بزرگراهی شریانی و پروژه‌های ریلی و طرح‌های انتقال آب گفت: اینکه مدام کلنگ بزنیم و طرح جدید ایجاد کنیم مشکلی حل نمی‌شود. دولت فعلی وارث میلیاردها تومان طرح نیمه‌تمام است که روی دست استان اراک و کشور مانده است و سال‌های سال باید بگذرد که این طرح‌ها تکمیل شود.

رجایی همچنین با اشاره به آلودگی هوای شهر اراک گفت: با وجود اینکه نام شهر اراک در برنامه‌های سوم، چهارم و پنجم توسعه برای کاهش آلودگی شهر اراک گنجانده شده است اما متاسفانه شاهدیم که دود ناشی از آلودگی‌های صنعتی فضای شهر را دربر گرفته است که مهمترین منابع آلاینده هوا کارخانه تولید آلومینیوم و پالایشگاه و پتروشیمی اراک هستند.

وی آلودگی ناشی از ریزگردهای وارداتی را باعث تشدید آلودگی هوای اراک عنوان و خاطر نشان کرد که با این نوع آلودگی سرطان‌های ریه، معده و پوست مردم شهر اراک به وضوح نشان می‌دهد. با این وجود انگار سازمان محیط زیست خواب است و چیزی نمی‌بیند و لابد مدعی‌العموم و دستگاه قضای استان نیز فرصت نمی‌کند.

نماینده مردم اراک در ادامه نطق خود با بیان اینکه استان مرکزی از جمله استان‌های دارنده مازاد درآمد است، توضیح داد: علاوه براینکه بودجه خود استان تامین می‌شود، بخشی از آن به عنوان مازاد به خزانه باز می‌گردد. در این شرایط این قانون وجود دارد که حداقل 50 درصد از درآمد مازاد هر استان به آن استان برای هزینه داده شود که این اتفاق برای اراک رخ نمی‌دهد.

رجایی همچنین با انتقاد از نبود اهتمامی برای توسعه استان اراک گفت: اگر بحث اختصاص بودجه مازاد به استان اراک مطابق قانون عملیاتی شود می‌توان امیدوار به کاهش فاصله بین استان اراک و استان‌های برخوردار بود.

این نماینده اصولگرای مجلس خاطر نشان کرد: از طرف دیگر بیش از 2700 واحد صنعتی در استان مرکزی فعال است که به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی سالانه 1600 تن پسماند صنعتی تولید می‌کند. همچنین اشتغال کل واحد‌های صنعتی استان از مرز 270 هزار نفر می‌گذرد که در کنار این مزایا شهرهای این استان جز شهرهای آلوده هستند که در سال‌های اخیر آلوده شدن منابع آبی به واسطه پسماندهای صنعتی خطرات جدی را برای مردم ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: براساس قانون دفع پسماند در شهرهای با جمعیت بالای 2000 نفر باید به روش بهداشتی پسماند‌ها به ویژه پسماندهای بیمارستانی و صنعتی را دفع کرد. یعنی شهرها باید به این امکانات مجهز باشند که چنین اقدامی صورت نگرفته است.

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس همچنین واردات بی‌رویه کالاهای اساسی و کشاورزی را باعث ایجاد علاقه در بین بسیاری از تجار برای واردات مایحتاج خرد و ریز عنوان و اظهار کرد: در این بین کشوری که داعیه تامین 95 درصدی زعفران مصرفی دنیا را دارد به همت سیاست‌گذاران بی‌تدبیر به جایی رسیده است که زعفران را هم وارد ‌کند.

وی افزود: در این بین واردات 7.5 میلیون تنی گندم، 2 میلیون تنی برنج، 3 میلیون تنی شکر و موارد دیگر نیز وجود دارد اما جالب‌تر این است که استاندارد، قرنطینه و نظارت پزشکی هم تعطیل شده است. به طوری که 12 میلیارد دلار واردات سال گذشته و 14 میلیارد دلار واردات وعده شده تنها موید این است که درآمد و رانت در انتظار برخی است.

رجایی همچنین ادامه داد: تولید کشاورزی داخل،‌ امنیت غذایی و خودکفایی کشاورزی کیلویی چند است؟ اگر معادل ریالی 14 میلیارد دلار یعنی بیش از 42 هزار میلیارد تومان در کشاورزی خرج می‌شد طبیعتا اتفاق بسیار خوبی برای کشور رخ می‌یافت.

نماینده مردم اراک همچنین از با انتقاد از عدم توجه به وضعیت نگران‌کننده تالاب میغان گفت: خشکسالی‌های اخیر نیز مشکلات بسیاری برای مردم اراک به وجود آورده است که متاسفانه برای حل این مشکل بودجه‌های خشکسالی درست و به موقع تخصیص نمی‌یابد. جالب این است که از این بودجه برای آب‌رسانی و توسعه چمن محیط استانداری تا آب‌رسانی توسط تانکر در برخی روستاها پروژه تعریف شده است که این یکی از معجزات ایام اخیر است که به حمدالله همه از بودجه ناچیز خشکسالی مرتفع می‌شوند.

وی در پایان با اشاره به تعیین استانداران در کشور گفت: این روزها تعیین استاندار و مدیر به بحث داغی در کشور تبدیل شده است که امیدوارم وزیر کشور شرایطی را فراهم کند که مدیرانی با کفایت، دلسوز، حزب‌اللهی به کار گرفته شود تا استان‌ها و ادارات باشگاه‌های سیاسی نشوند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.