عضو فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی با اشاره به بینش عمیق و تجربه موفق دکتر توفیقی در دوران تصدی وزارت علوم و معاونت آموزشی وزارتخانه، وی را بهترین گزینه برای تصدی این مسوولیت و ورود تدریجی خرد مدرن به نظام برنامه‌ریزی علمی و آموزشی کشور عنوان کرد.

به گزارش جماران، دکتر رضا منصوری در گفت‌وگو با ایسنا با ابراز خرسندی از پذیرش سرپرستی وزارت علوم از سوی دکتر توفیقی و ابراز امیدواری نسبت به معرفی وی به عنوان گزینه نهایی وزارت علوم به مجلس اظهار داشت:‌ دکتر توفیقی در دوران تصدی معاونت آموزشی وزارت علوم با دقت و بینش مطلوب، آموزش دانشگاه‌ها را متناسب با نیاز کشور برنامه‌ریزی کرد. اساس این برنامه‌ریزی، طرح پژوهشی گسترده‌ای بود که به منظور نیازسنجی نیروی انسانی آینده کشور اجرا شد و دکتر توفیقی تلاش داشت حتی‌الامکان بر اساس نتایج این بررسی اقدام کند.

وی خاطرنشان کرد: در این نیازسنجی، موج جمعیتی آن سال‌ها و موج جمعیتی سال‌های بعد پیش بینی و همه عوامل لحاظ شده بود نه این که چون جمعیت جوانی داریم پس همه باید وارد دوره‌های تحصیلات تکمیلی شوند و دوره‌های دکتری بدون ضابطه گسترش پیدا کند. مطمئنا اگر این نیازسنجی که نشان از بینش عمیق دکتر توفیقی داشت در سالهای بعد هم مبنا قرار می‌گرفت کشور با بحران نیروی انسانی مواجه نمی‌شد.

معاون پژوهشی وزیر علوم در دولت اصلاحات خاطرنشان کرد: زمانی که دکتر توفیقی معاونت آموزشی وزارت علوم را عهده‌دار بود، هماهنگی بسیار خوبی با معاونت پژوهشی داشت که به هماهنگی بخش آموزش و پژوهش در دانشگاه‌ها منجر شد که پایه‌ای برای رشد چشمگیر پژوهشی در کشور بود. توفیقی در دوران نسبتا کوتاه وزارت علوم نیز از حوزه پژوهشی کاملا حمایت می‌کرد و ضمن توسعه نظام‌مند حوزه آموزشی در جهت استقلال دانشگاه‌ها از طریق هیات امنایی شدن آنها اقدامات موثری صورت داد.

استاد فیزیک دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر تحقق حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی گفت: حماسه سیاسی در انتخابات 24 خرداد رقم خورد و بنیان حماسه اقتصادی نیز بر رشد و توسعه علمی کشور است که قطعا دکتر توفیقی می‌تواند در مقام وزیر علوم گام‌های بلندی در جهت تحقق آن بردارد.

منصوری در ادامه با نامطلوب توصیف کردن فضای دانشگاه‌ها در هشت سال اخیر که به زعم وی امکان پیشرفت علمی کشور در بسیاری بخش‌ها را سلب کرده و موجب پس رفت دانشگاه‌ها شده است، علت این امر را فقدان خرد مدرن در مدیریت این حوزه در سالهای گذشته عنوان کرد و گفت: دکتر توفیقی قطعا می‌تواند خرد مدرن را آرام آرام وارد فضای دانشگاه‌ها کند که بدون شک مبنای پیشرفت کشور و زمینه‌ساز رشد و شکوفایی چند برابری در حوزه علمی در سالهای آینده خواهد بود.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.