پنجمین وزیر پیشنهادی که پرونده بررسی‌اش روی میز نمایندگان قرار گرفت محمدجواد ظریف، وزیر پیشنهادی امور خارجه بود.

قاضی‌پور خطاب به ظریف: مراقب باشید کیف حاوی اسناد محرمانه‌تان را ندزدند!
یک عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت، خطاب به ظریف وزیر پیشنهادی امور خارجه گفت که شائبه‌ای وجود دارد که شما توان نگهداری کیف حاوی اسناد محرمانه را ندارید، مراقب باشید که کیف‌تان را ندزدند!

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، ممارنادر قاضی‌پور در جلسه علنی نوبت عصر امروز (سه‌شنبه) به عنوان وزیر پیشنهادی امور خارجه اظهار کرد: طبق قانون اصول سیاست خارجی براساس حفظ استقلال، تمامیت‌ ارضی، دفاع از تمامی حقوق مسلمانان، ایستادگی در برابر قدرت‌های سلطه‌گر و استکبار پایه‌گذاری شده است که در این اصول ما در مقابل تمامی مسلمانان و حمایت بی‌دریغ از مستضعفان متعهد هستیم. سوال این است که آقای ظریف آیا شما به این اصول اعتقاد دارید؟
وی افزود: از طرف دیگر شما در نیویورک بودید و به نظر می‌رسد شناختی به خاورمیانه، کشورهای همسایه و شرق آسیا ندارید این در حالی است که اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی در پی فرامین امام(ره) و مقام معظم رهبری در منطقه خاورمیانه نمود پیدا کرده است. حال سوال این است که شما اتفاقات رخ داده در سطح جهان اسلام را به معنای بیداری اسلامی قبول دارید یا لفظ اسلامی آن را نمی‌پذیرید؟
این نماینده اصولگرای مجلس با اشاره به برنامه ارائه شده وزیر پیشنهادی امور خارجه از این موضوع انتقاد کرد که در این برنامه نامی از عمل به جزییات برنامه پنج ساله در بحث سیاست خارجی آورده نشده است.
قاضی‌پور با طرح این پرسش که نظر شما راجع به موضوع هسته‌یی ایران چیست، گفت: انرژی هسته‌یی ما حق مسلم ماست. ولی سوال این است که آیا شما چنین موضوعی را قبول دارید یا حاضرید که بر سر منافع ملی معامله کنید؟آیا همانطور که در گذشته با دفتر مقام معظم رهبری در امور مختلف هماهنگی‌های لازم را می‌کردید این رویه را ادامه می‌دهید؟
وی همچنین با این سوال از ظریف در مورد روند حمایت از کارمندان وزارت امور خارجه گفت: آیا شما همچون برخی از افراد هستید که افراد غیرکارشناس را با تریلی، راه‌آهن و اتوبوس به وزارت خارجه می‌آورید؟
نماینده مردم ارومیه در ادامه با بیان اینکه یکی از مشکلات فعلی کشور تحریم است، از ظریف پرسید که برنامه‌هایش در خصوص دیپلماسی اقتصادی در جهت رفع تحریم‌ها، چیست؟ و تاکید کرد که بیشتر مباحثش حول پرسیدن سوال‌هایی از وزیر پیشنهادی است که لازم می‌داند وزیر به آنها پاسخ بدهد.
قاضی‌پور همچنین اظهار کرد: یک شائبه وجود دارد که شما توان نگهداری کیف حاوی اسناد محرمانه را ندارید و این کیف را از شما دزدیده‌اند. مراقب باشید و نگذارید کیف‌تان دزدیده شود و اسناد را ببرند.
وی در ادامه با بیان اینکه در بین دولت‌های دنیا آمریکا شیطان بزرگ و حامی اسرائیل است، گفت: این در حالی است که پیروزی نهایی ازآن اسلام و ایران است، ولی شما در کارنامه‌تان بحث کلانی از مواضع و برنامه‌هایتان در مورد فلسطین، لبنان و حزب‌الله همیشه پیروز و کشور ستم‌دیده سوریه نکرده‌اید. سوال ما این است که برنامه شما در این رابطه چیست؟
وی تاکید کرد که مردم ایران آمریکا را شیطان بزرگ می‌دانند و خود را طرفدار غزه، فلسطین و سوریه می‌دانند.
قاضی‌پور به بخش دیگری از برنامه ظریف اشاره و اظهار کرد: شما در برنامه‌تان بحث افغانستان را مطرح کردید اما از عراق، ترکیه، آذربایجان، پاکستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس نام نبردید. نظر شما در مورد حاکمیت ایران اسلامی و موضوع جزایر سه‌گانه چیست؟
وی همچنین گفت: آقای ظریف شما برای گرفتن غرامت از عراق برای هشت سال دفاع مقدس چه می‌کنید و چطور می‌خواهید این کار را انجام دهید؟ برنامه شما برای افزایش اعتبار با کشورهای اسلامی مشخص نیست، در حالی که چشم امید ملت‌های مسلمان و کشورهای اسلامی به ایران است.
وی همچنین از ظریف پرسید: در صحن علنی و پشت تریبون بگویید که محل آموزش سربازی‌ شما کجا بوده است؟
این عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت همچنین با بیان اینکه ایران در بلژیک و بروکسل سفارتی با 17 نفر دارد، گفت: اتحادیه اروپا در بروکسل واقع شده است جایی که تصمیمات علیه ایران گرفته می‌شود، آیا نیاز نیست که در سفارتخانه ایران در بروکسل هزاران نفر کارشناس وجود داشته باشد تا مشکلات جهان اسلام را در اروپا حل و هدایت کنند؟
وی همچنین از ظریف خواست تا در مورد اعتقادش درخصوص وجود سفیر ایران در تمامی کشورها اظهارنظر کند.
قاضی‌پور در پایان سوالاتی درباره برنامه وزیر پیشنهادی در حل مشکلات کارگران ایرانی خارج از کشور، آزادی زندانیان ایرانی در خارج از کشور، دفاع از حقوق اموال ایرانیان و افزایش صادرات به خارج از کشور پرسید.

کاشانی: معرفی ظریف، خصومت صهیونیست‌ها و افراطیون راست آمریکایی را برانگیخته است
نماینده مردم زاهدان در مجلس با اشاره به سوابق و تخصص محمدجواد ظریف در حوزه سیاست خارجی، گفت که او بهترین گزینه برای تصدی وزارت امور خارجه است.

ناصر کاشانی در موافقت با وزیر پیشنهادی امور خارجه، اظهار کرد: اهمیت وزارت امور خارجه به عنوان متولی و متصدی دیپلماسی کشور برای حفظ تمامیت ارضی، امنیت ملی و منافع ملی کشور بر کسی پوشیده نیست. بسیاری بر این عقیده‌اند که دستگاه دیپلماسی آیینه تمام نمای حکومت در خارج از مرزهای آن است به همین دلیل دولت‌های جهان سعی دارند از میان نیروهای متخصص خود زبده‌ترین و کارآمدترین‌ها را برای اداره این دستگاه مهم به کار گیرند.
وی افزود: پیچیدگی سیاست و روابط بین الملل ایجاب می‌کند تا در انتخاب دست‌اندرکاران و کنش‌گران این عرصه خطیر، ظرافت و دقت لازم رعایت شود. توسعه روابط بین‌الملل در دهه‌های اخیر، لزوم بکارگیری معیارهای مناسب و ضرور در انتخاب مسئولان دستگاه دیپلماسی کشور را دو چندان می‌کند.
نماینده مردم زاهدان در مجلس با اشاره به تحولات وزارت خارجه بعد از انقلاب اسلامی، خاطرنشان کرد: تغییرات بنیادین در سیاست خارجی کشور پس از انقلاب، ضرورت استفاده از نیروهای جدید، باورمند به ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب را ایجاب می‌کرد. در واقع دستگاه دیپلماسی کشور به نیروهایی نیاز داشت که هم دارای تخصص لازم بوده و هم متعهد به ارزش‌ها و معیارهای انقلاب باشند و جمع بین این دو در سال‌های اولیه انقلاب کار ساده‌ای نبود لذا زمان زیادی صرف شد که نیروهای متخصص برای انجام کار خطیر دیپلماسی تربیت شدند.
کاشانی در ادامه با بیان اینکه وزارت امور خارجه امروز دارای نیروهای ارزشمندی در حوزه‌های تخصصی است، یادآور شد: این امر مدیون زحمات و تلاش‌های مسئولان دستگاه دیپلماسی کشور در سه دهه اخیر است. در همان زمان که کمبود نیروی کاردان و کارآمد در وزارت خارجه به شدت مشهود بود تعدادی از جوانان تحصیلکرده و پایبند به باورها و ارزش‌های انقلاب صادقانه به دستگاه دیپلماسی در داخل و خارج پیوستند و مسئولیت گران‌سنگ دفاع از منافع ارزشمند کشور و نظام را بر عهده گرفتند و اغراق نیست اگر گفته شود این گروه از جوانان مومن هم‌رزم سنگرنشینان جبهه‌های جنگ تحمیلی در عرصه سیاست خارجی بودند.
این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به سوابق محمدجواد ظریف، خاطرنشان کرد: یکی از همین جوانان مومن که در حین تحصیل در خارج از کشور به کسوت خدمت‌گزاری جمهوری اسلامی در آمد آقای ظریف بود. او از اعضای فعال و دبیران انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی در آمریکا بود و به نمایندگی ایران در سازمان ملل پیوست و بر اثر تلاش بی‌وقفه و استعدادش به زودی یکی از نیروهای زبده و موثر آن نمایندگی شد و دیری نپاید که به معاونت نمایندگی مزبور رسید.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: تحصیل در خارج از کشور ایشان و کسب موفقیت‌های علمی در کشوری مثل آمریکا که در آن شرایط حساس انقلاب اسلامی که دید خصمانه‌ای به ایرانیان به ویژه ایرانیان انقلابی و مومن وجود داشت، یک امتیاز محسوب می‌شد. علیرغم اینکه ایشان می‌توانست با این همه توانایی‌های علمی در خارج از کشور با بهترین امکانات مشغول به کار شود اما عِرق اسلامی و ملی او قابل تحسین است و حتی فرزندانشان هم در کشور مشغول به کار شدند.
کاشانی با اشاره به سوابق تحصیلی حسن روحانی در خارج از کشور، اضافه کرد: آقای رییس‌جمهور هم در خارج از کشور تحصیل کردند و مردم به ایشان رای دادند بنابراین تحصیل در خارج از کشور آقای ظریف را جزو ضعف‌های ایشان منظور نکنیم. مساله مهم این است که با وجود تحصیل طولانی مدت در خارج از کشور باز هم خللی در عقاید ایشان در دفاع از آرمان‌های انقلاب و نظام وارد نشد.
نماینده مردم زاهدان در مجلس در بخش دیگری از اظهارات خود تصریح کرد: ظریف در صورت کسب رای اعتماد اولین وزیر خارجه بعد از انقلاب است که تخصص علمی متناسب با حوزه مسئولیتش دارد. تحصیلات وی تا مرحله دکترا در زمینه روابط بین‌الملل و حقوق بین‌الملل بوده و تالیفات متعدد در کارنامه علمی و پژوهشی او موجود است. برخی نوشته‌ها و سخنرانی‌های وی در محافل سیاسی، علمی و تخصصی مورد توجه قرار گرفته و سخنرانی وی در دیوان بین‌المللی دادگستری در دفاع از غیرقانونی بودن استفاده از سلاح هسته‌یی، مقاله عالمانه‌اش در دفاع از برنامه صلح‌آمیز هسته‌یی ایران که در نشریه معتبر دانشگاه کلمبیا به چاپ رسید و سخنرانی بی‌بدیلش در جلسه شورای امنیت در رابطه با قطعنامه تحریمی علیه ایران نمونه‌هایی از ظرفیت تخصصی دکتر ظریف است که مورد تقدیر مقام معظم رهبری هم قرار گرفته است.
این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: آقای ظریف در خلال دوران سفارت خود در سازمان ملل ده‌ها سخنرانی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی آمریکا ایراد کرده است و من بعید می‌دانم دیپلمات‌های ایرانی و خارجی دارای چنین سابقه و صبغه علمی باشند. ظریف برخلاف اکثر وزرای قبلی وزارت خارجه از بدنه کارشناسی و مدیریتی وزارتخانه برخواسته و با زوایا و زیر و بم دستگاه دیپلماسی کشور کاملا آشنایی دارد.
کاشانی اشتهار بین‌المللی محمدجواد ظریف را از مهم‌ترین امتیازات وی عنوان و خاطرنشان کرد: متعاقب معرفی وی به عنوان وزیر خارجه حجم وسیعی از مطالب و اخبار رسانه‌های خارجی به سوابق و تجارب ایشان و توانایی‌اش در پیشبرد برنامه‌ها و اهداف و سیاست‌های خارجی ایران اختصاص یافت و این اشتهار مدیون سال‌ها تلاش صادقانه، بی‌وقفه و تسلط و آگاهی به مسائل بین‌المللی، هوش و استعداد سرشار، نزاکت، تواضع و افق دید وسیع و ذهن خلاق ایشان است.|
وی در ادامه به نقل قولی از علی‌اکبر ولایتی پرداخت و گفت: به گفته آقای ولایتی دبیرکل اسبق سازمان ملل در یکی از دیدارهای خود با ایشان درخواست کرده بود که دکتر ظریف به سازمان ملل مامور به خدمت شود تا این سازمان از توانایی‌های وی بهره‌مند شود. همین امتیاز و توانایی‌ها که موجب افتخار نظام است خصومت و خباثت دشمنان نظام مخصوصا صهیونیست‌ها و افراطیون راست آمریکایی را برانگیخته به طوریکه در روزهای اخیر با ادعای بی‌پایه به تخریب شخصیت او پرداختند.
نماینده مردم زاهدان در مجلس اضافه کرد: جای تاسف است که گروه‌هایی در داخل کشور نیز سعی در تخریب شخصیت دکتر ظریف از زاویه دیگری به استناد ادعاهای بی‌پایه نمودند و یکی از همین ادعاها انتصاب دکتر ظریف به اصطلاح به حلقه یا باند نیویورک است. باید دید که اصلا چنین حلقه یا باندی وجود دارد و اگر هست چه کسانی در این حلقه حضور دارند. اگر آنچه در برخی سایت‌ها آمده ملاک باشد مشخص می‌شود این ادعا چقدر بی‌پایه است و مدعیان آن چقدر از انصاف خارج شده‌اند.
کاشانی یادآور شد: دکتر ظریف در دوران تصدی‌اش در معاونت بین‌المللی وزارت خارجه و نمایندگی ایران در نیویورک با تنی چند از زبده‌ترین و متعهدترین کارشناسان کار کرده و شاید همین بوده که باعث رشک دیگران شده است. شاید منظور از حلقه یا باند نیویورک همین تعداد انگشت‌شمار کارشناسان خبره و برجسته باشد که عده قلیلی ناآگاهانه یا مغرضانه قصد تخریب یا نادیده گرفتن آن را دارند.
وی در بخش دیگری از اظهارات خود خاطرنشان کرد: یکی از مشخصات ویژه دکتر ظریف داشتن ذهن تحلیلگرا و قوی است. تحلیل دقیق و صحیح تحولات بین‌المللی مستلزم برخورداری از بینش وسیع راهبردی و ذهن فعال است که این در برنامه، نوشته‌ها و برخی سخنرانی‌های وی متجلی شده است و این نشان می‌دهد ایشان تا چه حد دارای افق دید وسیع و ذهن تحلیلگرا است.
نماینده مردم زاهدان در مجلس اظهار کرد: برخی ادعاها در مورد گرایش‌های سیاسی دکتر ظریف و یا همراهی وی با جریانات خاص مطرح شده که فاقد اعتبار است. دکتر ظریف به عنوان یک دیپلمات حرفه‌ای هیچگونه وابستگی جناحی و حزبی نداشته و ندارد و واقعا
معتقد است که سیاست خارجی عرصه جار و جنجال سیاسی و میدان تسویه حساب حزبی و جناحی نیست.
وی در پایان گفت که اگر اصل شایسته‌سالاری ملاک عمل نمایندگان باشد محمدجواد ظریف بهترین گزینه برای تصدی وزارت امور خارجه است.

پژمان‌فر: چرا ظریف شاخه زیتون غرب و آمریکا نام گرفت؟
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آقای دکتر ظریف باید پاسخ دهد که چرا غربی‌ها از وزارت ایشان خوشحال شدند تا جایی که یکی از رسانه‌های آمریکایی ایشان را شاخه‌ زیتونی برای غرب و آمریکا دانستند.

نصرالله پژمان‌فر که به عنوان مخالف وزیرپیشنهادی امور خارجه اظهار کرد: در برنامه پیشنهادی آقای ظریف تعامل و تفاهم با برخی از کشورهایی آمده است که آنها ارتباطشان را با ما قطع کردند و این سوال مطرح می‌شود که آیا این ارتباط یک‌سویه می‌تواند به جایی برسد و به نظر می‌رسد ایشان یک فضای انفعالی را برای وزارت خارجه ترسیم نموده است.
وی افزود: در برنامه‌های ایشان هیچ صحبتی و اثری از برخی از موضوعات مانند بیداری اسلامی و استکبارستیزی نیست و این در حالی است که رهبری در سخنان فروردین‌ماه خود در حرم امام رضا(ع) استکبارستیزی در دولت نهم دهم را به عنوان یک نکته مثبت یاد کردند و خاطرنشان کردند که دولت نهم و دهم هیچگاه دربرابر زیاده‌خواهی‌های غرب و استکبار دچار انفعال نشد و مردم این برخورد ضد استکباری را می‌پسندند.
پژمان‌فر در بخش دیگری از سخنان خود و با اشاره به صحبت‌های مقام معظم رهبری در ارتباط با دولت آقای احمدی‌نژاد هیچگاه از پیگیری اصول انقلاب خجالت‌زده نشد، گفت: پیگیری اصول انقلاب و همچنین مساله هسته‌یی نکته‌ای است که باید آقای ظریف سیاست خود را به طور شفاف توضیح دهد. چرا که متاسفانه به نظر می‌رسد در برنامه‌های آقای ظریف فقط عقب‌گرد دیده می‌شود و سیاست‌های انفعالی را در پیش گرفته‌اند.
وی تاکید کرد: ما 35 سال است که شعار ایستادگی در مقابل استکبار را سر داده‌ایم و امروز نیز به عنوان یک کشور تاثیرگذار در دنیا نقش‌آفرینی می‌کنیم پس چرا باید در برابر آنها کرنش کنیم.
این عضو کمیسیون فرهنگی در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از استقبال برخی از کشورهای غربی از وزارت ظریف خاطرنشان کرد: آقای ظریف در قبال این کف و سوت‌ها باید احساس خطرکند چرا که دشمنان ما چشم طمع به وزارت آقای ظریف دوخته‌اند و آمریکاییها نیز ایشان را یک شاخه زیتون برای خود خطاب کرده‌اند. لذا آقای ظریف باید به صراحت اعلام کند که ما نمی‌خواهیم با آمریکا رابطه داشته باشیم تا آنان نیز حساب کار خود را بدانند.پژمان‌فر که به عنوان مخالف وزارت ظریف سخن می‌گفت، در بخش پایانی صحبت‌های خود مدعی شد که آقای ظریف رابط بین احمدی‌نژاد و امیراحمدی و آقای خاتمی با نهاد سورس بوده است و باید در قبال آنها پاسخگو باشد.
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آقای دکتر ظریف باید پاسخ دهد که چرا غربی‌ها از وزارت ایشان خوشحال شدند تا جایی که یکی از رسانه‌های آمریکایی ایشان را شاخه‌ زیتونی برای غرب و آمریکا دانستند.
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نصرالله پژمان‌فر که به عنوان مخالف وزیرپیشنهادی امور خارجه اظهار کرد: در برنامه پیشنهادی آقای ظریف تعامل و تفاهم با برخی از کشورهایی آمده است که آنها ارتباطشان را با ما قطع کردند و این سوال مطرح می‌شود که آیا این ارتباط یک‌سویه می‌تواند به جایی برسد و به نظر می‌رسد ایشان یک فضای انفعالی را برای وزارت خارجه ترسیم نموده است.
وی افزود: در برنامه‌های ایشان هیچ صحبتی و اثری از برخی از موضوعات مانند بیداری اسلامی و استکبارستیزی نیست و این در حالی است که رهبری در سخنان فروردین‌ماه خود در حرم امام رضا(ع) استکبارستیزی در دولت نهم دهم را به عنوان یک نکته مثبت یاد کردند و خاطرنشان کردند که دولت نهم و دهم هیچگاه دربرابر زیاده‌خواهی‌های غرب و استکبار دچار انفعال نشد و مردم این برخورد ضد استکباری را می‌پسندند.
پژمان‌فر در بخش دیگری از سخنان خود و با اشاره به صحبت‌های مقام معظم رهبری در ارتباط با دولت آقای احمدی‌نژاد هیچگاه از پیگیری اصول انقلاب خجالت‌زده نشد، گفت: پیگیری اصول انقلاب و همچنین مساله هسته‌یی نکته‌ای است که باید آقای ظریف سیاست خود را به طور شفاف توضیح دهد. چرا که متاسفانه به نظر می‌رسد در برنامه‌های آقای ظریف فقط عقب‌گرد دیده می‌شود و سیاست‌های انفعالی را در پیش گرفته‌اند.
وی تاکید کرد: ما 35 سال است که شعار ایستادگی در مقابل استکبار را سر داده‌ایم و امروز نیز به عنوان یک کشور تاثیرگذار در دنیا نقش‌آفرینی می‌کنیم پس چرا باید در برابر آنها کرنش کنیم.
این عضو کمیسیون فرهنگی در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از استقبال برخی از کشورهای غربی از وزارت ظریف خاطرنشان کرد: آقای ظریف در قبال این کف و سوت‌ها باید احساس خطرکند چرا که دشمنان ما چشم طمع به وزارت آقای ظریف دوخته‌اند و آمریکاییها نیز ایشان را یک شاخه زیتون برای خود خطاب کرده‌اند. لذا آقای ظریف باید به صراحت اعلام کند که ما نمی‌خواهیم با آمریکا رابطه داشته باشیم تا آنان نیز حساب کار خود را بدانند.
پژمان‌فر که به عنوان مخالف وزارت ظریف سخن می‌گفت، در بخش پایانی صحبت‌های خود مدعی شد که آقای ظریف رابط بین احمدی‌نژاد و امیراحمدی و آقای خاتمی با نهاد سورس بوده است و باید در قبال آنها پاسخگو باشد.

دستغیب: مجلس رای بالایی به وزیر خارجه دهد/ سفیر ایران باید پشتوانه داخلی داشته باشد
یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از نمایندگان خواست که با رای بالایی به وزیر پیشنهادی امور خارجه رای دهند زیرا به گفته وی، سفیر جمهوری اسلامی باید از پشتوانه قوی داخلی برخوردار باشد.

علی‌اصغر دستغیب که در موافقت با وزیر پیشنهادی امور خارجه در جلسه علنی بعدازظهر امروز سخن می‌گفت، اظهار کرد: خوشحالم که برای اولین بار تصدی وزارت خارجه در اختیار فردی است که تخصص را در کنار تجربه دارد و این یک مزیت فوق‌العاده برای دستگاه دیپلماسی خواهد بود.
وی افزود: ما فکر می‌کردیم آقای ظریف فقط یک دیپلمات متخصص است اما او مدیری توانمند در حوزه‌های مختلف است.
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به پیچیدگی‌های شرایط بین‌المللی، یادآور شد: نیاز امروز ما به دیپلمات‌هایی است که هم شناخت نظری و هم تجربی و حرفه‌ای از روابط بین‌الملل داشته باشند، در واقع مدیریت دستگاه دیپلماسی در شرایط کنونی بدون شناخت محیط سیاست خارجی و جایگاه ایران امکان‌پذیر نیست.
این نماینده اصولگرای مجلس ادامه داد: کشورهای متنبه در بیرون، نظم سیاسی را طراحی کرده‌اند و عناصر را به گونه‌ای چیده‌اند که هژمونی بین‌المللی سخت در عرصه بین‌الملل شکل گرفته، البته به فضل خدا و با رهنمودهای رهبری این هژمونی بین‌المللی شکننده خواهد بود، اما شکستن این نظم غول‌پیکر نیازمند به دیپلمات‌های قوی است و باید ابزار لازم در اختیار دولت و دستگاه دیپلماسی باشد که بتواند این اقتدار را به منصه ظهور برساند.
وی ادامه داد: رییس دستگاه دیپلماسی ما جدای از حوزه اصلی فعالیتش، ماموریتی در ارتباط با کل کشور در شرایط کنونی دارد، کسی هست که در شرایط امروز منکر ارتباط معنادار بخش‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با حوزه خارجی باشد؟ همه این را می‌دانیم و توقع و مطالبه فراوانی در این حوزه وجود دارد.
دستغیب یادآور شد: آقای روحانی به جهت آشنایی با این حوزه از بین مجموع مدیران و دیپلمات‌هایی که در اطراف ایشان بود، آقای ظریف را انتخاب کرد تا بتواند ماموریت‌هایی که هم مستقیم مرتبط با سیاست خارجی است و بحث‌های داخلی را به خوبی انجام دهد.
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: من به عنوان دانش‌آموخته کوچک علم سیاست و روابط بین‌الملل برنامه‌های پیشنهادی مربوط به وزرای خارجه در دولت‌های گذشته را مطالعه کرده‌ام، ضمن احترام به همه بزرگوارانی که خدمات شایسته‌ای ارائه کرده‌اند، آنچه در این برنامه‌ها آمده بود بیان کلیات، اهداف و موضوعات انتزاعی بود که حتی در نظارت کار را برای ما هم سخت می‌کرد و ما شاهد یک راهبرد و برنامه کاری نبودیم.
وی تصریح کرد: برنامه پیشنهادی دکتر ظریف برنامه‌ای کامل و جامع است، این برنامه دارای راهبردها و راهکارهایی است و شاید هر کسی دیگری جای آقای ظریف بود این را در اختیار ما قرار نمی‌داد، زیرا ابزار نظارت را هم برای ما باز کرده است و سردرگمی که در سفارتخانه‌ها یا مامورین وجود دارد با این برنامه از بین می‌رود.
وی با اشاره به بخشی از اظهارات نادر قاضی‌پور در مخالفت با وزیر پیشنهادی خارجه، تصریح کرد: کاش مخالفین برنامه را می‌خواندند، در صحبت‌هایشان گفتند در دفاع از ملت‌های مسلمان چیزی در برنامه وجود ندارد اما چند جای برنامه این موضوع هست و مبنای نگارش این برنامه منطبق بر هویت اسلامی و ملی ماست.
نماینده مردم شیراز در مجلس خاطرنشان کرد: خواهش من این است که حتی مخالفین هم دقت کنند، زیرا سفیر جمهوری اسلامی ایران باید پشتوانه قوی داخلی در ماموریت خود داشته باشد، آقای ظریف ابزار تخصص و تجربه را دارد و مجهز به دانش روز است و ان‌شاءالله به اعتماد ملت که به رهبر خودشان و مقتدای خودشان اعتماد و باور دارند، آقای ظریف هم رهنمودهای معظم‌له و ارشادات ایشان را در عرصه بین‌الملل مدنظر قرار می‌دهند و با رای بالای خانه ملت در پیشبرد اهداف جمهوری اسلامی پیش قدم خواهد بود.

سبحانی‌نیا: ولایت‌پذیری وصراحت لهجه دکتر ظریف باید مورد توجه قرار گیرد
حسین سبحانی‌نیا، نماینده موافق محمدجواد ظریف، گزینه پیشنهادی برای تصدی پست وزارت امور خارجه در دولت یازدهم گفت: ظریف دیپلمات برجسته ای است که درسنگرهای مختلف کار کرده وبا قوت از جمهوری اسلامی ایران دفاع کرده است.

سبحانی نیا با اشاره به سوابق تحصیلی ظریف گفت: ظریف دکترای روابط بین‌الملل و حقوق بین‌الملل دارد وطی دو دهه کار در عرصه دیپلماسی خارجی نشان داده است که توانایی‌های بسیاری دارد.
وی با بیان اینکه شروع کار دیپلماتیک همزمان با جنگ تحمیلی به ایران بوده است، گفت: در زمانی که همه دنیا تلاش می‌کردند تا حمله به ایران را توجیه کنند ظریف تلاش کرد تا مسئله تجاوز به ایران را افشا کند.
سبحانی‌نیا با بیان اینکه سازمان ملل همواره مورد سوء استفاده ابرقدرت‌ها بوده است، گفت: ظریف از طریق دیپلماسی هوشمند به جنگ این روند رفت، او فردی است که تلاش‌های زیادی در این راستا انجام داده است.
این عضو هیات رییسه مجلس در ادامه به برخی حوادث در جریان جنگ تحمیلی به ایران اشاره کرد و گفت: ظریف‌ تلاش‌های زیادی کرد تا دبیرخانه و دبیر کل سازمان ملل متحد را متقاعد کند که به ایران حمله شده است و همچنین در مورد حملات به منطقه مسکونی و مناطق کردنشین عراق هم تلاش‌های بسیاری کرده است و باعث صدور گزارش‌های محکومیت در این مورد شده است.
نماینده مردم نیشابور ادامه داد: اوج پیروزی آقای ظریف در سالهای دهه 70 و زمانی است که دبیرکل سازمان ملل متحد براساس بند 6 قطعنامه 598 عراق را در جنگ ایران متجاوز اعلام کرد و این یکی از مواردی بود آقای ظریف در آن نقش کلیدی داشت.
سبحانی‌نیا اظهار کرد: آقای ظریف سوابق طولانی مدت در اموربین‌الملل و حقوقی دارد، 5 سال در سازمان ملل متحد نماینده دائم ایران است و در طول خدمت خود در وزارت خارجه به عنوان مدیر نمونه شناخته شده است.
وی با اشاره به بخشی از مسوولیت‌های آقای ظریف طی سالهای گذشته ریاست کمیته حقوقی مجمع عمومی سازمان ملل ریاست کمیسیون فرهنگی یونسکو،‌ معاونت مجمع سازمان ملل و مواردی از این دست همچنین مسوولیت‌های سیاسی و اجتماعی در برگزاری اجلاس سران کشورهای اسلامی و اجلاس بین‌المجالس در ایران از جمله سوابق اجرایی دکتر ظریف است.
این عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در مورد برنامه‌های ظریف برای تصدی وزارت امور خارجه گفت: آقای ظریف در برنامه‌های خود نشان داده است که به مسائل بین‌الملل اشراف دارد و به درستی تاکید کرده است دوران فعلی دوران انتقالی در سیاست جهانی است بعد از نظم دو قطبی که دچار تحول شده است هنوز نظم قطعی و نهادینه شده دیگر جایگزین نشده و ایران باید در روند جایگزین شدن نظم نوین جهانی موثر باشد چرا که ایران از کشورهای قدرتمند و اثرگذار است.
سبحانی‌نیا ادامه داد: سابقه فرهنگی ایران و پیام جهانی این سابقه فرهنگی و حضور در انتخابات ظرفیت جدی برای بازیگر موثر در معادلات جهانی را فراهم کرده است. تلاش‌های برای شکستن الگوی ایران در مردم سالاری دینی وجود دارد؛ چالش پیش رو تداوم بی‌ثباتی در منطقه است، دشمن به دنبال اعمال فشار بر جمهوری اسلامی و منزوی کردن ایران است که بتواند کشور را وادار به پذیرش خواسته‌های خود کند در این میان باید راهبردها مورد عنایت قرار گیرد تا بهانه به دست دشمنان کشور داده نشود.
نماینده مردم نیشابور تصریح کرد: باید ضمن تاکید بر اصول راه ایران، راه تعامل سازنده با کشورهای دنیا فراهم شود تنش‌زدایی،‌بازسازی تعاملات و عادی کردن روابط منجربه مدیریت وکاهش تحریم‌ها خواهد شد در همین زمینه لازم است بهبود روابط خارجی در اولویت باشد و برنامه دکتر ظریف هم بر همین مبنا چیده شده است.
وی در ادامه اظهارکرد: آقای دکتر ظریف به مسائل منطقه و علوم روز دنیا اشراف کامل دارد و به کار کارشناسی اهمیت می‌دهد در دوران او بدنه کارشناسی وزارت امور خارجه رشد کرده ونسل جدیدی از مدیران خبره در این وزارتخانه تربیت شده همچنین ولایت‌پذیری،‌صداقت و صراحت لهجه آقای دکتر ظریف هم باید مورد توجه قرار گیرد. نهایتا اینکه آقای دکتر ظریف بر مبنای تصمیمات بالاتر از خودشان عمل می‌کنند و به همین دلیل در طول این سالها مورد اطمینان رهبری قرار گرفته‌اند.
سبحانی‌نیا در پایان خطاب به نمایندگان گفت: رای بالا پشتوانه قابل توجهی برای دکتر ظریف در عملی کردن برنامه‌هایش خواهد بود.

جهانگیرزاده: "ظریف" عامل اثبات تجاوز رژیم بعث علیه ایران بود
یک نماینده موافق محمدجواد ظریف گزینه پیشنهادی برای تصدی وزارت امور خارجه گفت: دکتر ولایتی وزیر سابق امور خارجه محمدجواد ظریف را توانمندترین دیپلمات ایران توصیف کرده است.

جواد جهانگیرزاده از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس در موافقت با محمدجواد ظریف برای تصدی پست وزارت امور خارجه از مخالفان وی پرسید: آیا تردید دارید که در شرایط فعلی به یک تیم قوی نیاز داریم؟
جهانگیرزاده ادامه داد: شرایط موجود در اقتصاد کشور تا حدودی مربوط به مساله سیاست خارجی ما است، در این شرایط یک دیپلمات ورزیده و باتجربه که توانایی‌هایش را اثبات کرده است می‌تواند با رای بالا مورد اعتماد ما قرار گیرد.
این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: آنهایی که تحرکات منطقه و به خصوص بیداری اسلامی را دنبال می‌کنند می‌دانند که نیاز به یک دیپلمات ورزیده و کارآمد در حوزه دیپلماسی تا چه حد جدی است و چقدر می‌تواند در شرایط فعلی منطقه تاثیرگذار باشد.
وی با بیان اینکه در وضعیت فعلی نمی‌توان ریسک کرد و اینکه عده‌ای بر جوانگرایی تاکید می‌کنند نباید در تعارض با استفاده از تجربه‌ها قرار گیرد، ادامه داد: عملکرد آقای دکتر ظریف در مجموع مذاکرات قطعنامه 598 نشان‌دهنده ظرفیت‌ها و توانایی‌های ایشان است، ایشان با توانایی‌هایشان عامل اعلام محکومیت عراق در حمله به ایران و اثبات تجاوز رژیم بعث به ایران بود.
جهانگیرزاده با بیان اینکه دستیابی به اهداف جمهوری اسلامی نیازمند افزایش تعاملات بین‌المللی است، گفت: به ویژه در مورد پرونده هسته‌یی و مدیریت آن نیازمند کار جدی در حوزه دیپلماسی هستیم.
این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، با اشاره به اینکه وزارت امور خارجه نیازمند ارتباطات جدی با سایر بخش‌های مرتبط است، گفت: خوشبختانه این ارتباط در برنامه‌ها و اولویت‌های آقای دکتر ظریف هم قرار دارد.
وی با بیان اینکه ولایتی دکتر ظریف را توانمندترین دیپلمات ایران توصیف کرده است، گفت: چرا آقایان به این مساله توجه نمی‌کنند که اسرائیل در چه فشاری افتاده است و چگونه علیه دکتر ظریف فعالیت می‌کند.
جهانگیرزاده با اشاره به برخی بحث‌ها که در مورد ارتباط با آمریکا مطرح شده بود، گفت: مشخص است که بحث‌هایی در مورد ارتباط با آمریکا باید در ظرفیت نظام باشد، منافع ملی و مصالح کشور اسلامی ایجاب می‌کند که از وجود مهره‌های قوی در راس دستگاه‌ها استفاده کنیم.
وی همچنین با اشاره به شبهاتی که در مورد ارتباط آقای ظریف با جریان انحرافی وجود دارد، گفت: آفتاب آمد دلیل آفتاب، اگر آقای دکتر ظریف با جریان انحرافی ارتباط داشت لزومی بر برکناری وی در دولت قبلی وجود نداشت.


انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.