نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی به برخی برنامه‌های ارائه شده توسط وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات انتقاد کرد.

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، بهروز نعمتی به عنوان اولین مخالف وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: مخالفت بنده با دکتر واعظی به معنای مخالفت با همه وزرای پیشنهادی و مخالفتی سیاسی و جنجالی نیست، بلکه دلیل مخالفت من، مباحث کارشناسی و مخالفت با برنامه‌های ایشان است و فکر می‌کنم برنامه‌هایی که ایشان ارائه کردند، دارای نقاط ضعف جدی است که این برنامه‌ها باید مورد نقد و تجدیدنظر قرار گیرد.
وی خطاب به وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: سوال اول من این است که شما به عنوان یک دیپلمات بین‌المللی شناخته شده‌اید و شناختی که شما در دهه 60 از مجموعه ارتباطات و فناوری اطلاعات دارید، با امروز متفاوت است و ما فکر می‌کنیم که باید به گونه‌ای رفتار شود که تحولات اساسی و جدی که در مجموعه این وزارتخانه ایجاد شده را مدنظر قرار دهید.این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس همچنین بیان کرد: دلیل بحث بنده این است که شما وقتی بعد از اینکه از وزارت ارتباطات فارغ شدید، فوق‌لیسانس و دکترای علوم سیاسی گرفته‌اید و از این در کل از این مجموعه منفک شدید که این موضوع بحث بسیاری از کارشناسان است، باید پاسخگوی آن باشید.
نعمتی در ادامه گفت: در حال حاضر مرکز پژوهش و تحقیقات وزارت ارتباطات به عنوان یک مجموعه پژوهشگر و یک مجموعه پتانسیل و توانمند از مجموعه وزارت ارتباطات جدا شده، مجموعه‌ای که می‌تواند عصای دست شما باشد و به عنوان یک مبداء تحول در یکی از وزارتخانه‌های اساسی زیربنایی کشور مدنظر قرار بگیرد که شما در برنامه‌های خود هیچ اشاره‌ای به این موضوع نکرده‌اید، چراکه اگر قرار است تحولی در یکی از مجموعه‌های زیربنایی کشور ایجاد شود، همین مرکز پژوهش‌ها است.
نماینده مردم اسدآباد در مجلس با اشاره به سازمان فضایی، تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی به صورت قانونی رای داده که این سازمان در زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باشد و به عنوان یک مجموعه سیاستگذار باید مطرح شود که باز هم شما در برنامه‌های خود هیچ اشاره‌ای به این مطلب نکرده‌اید.
این نماینده مجلس یادآور شد: درخصوص بحث شورای عالی مجازی که ابلاغیه مقام معظم رهبری است و باید سیاستگذاری‌های آن در بخش مخابرات و ارتباطات صورت بگیرد، شما به صورت روشن و شفاف ورودی به آن پیدا نکرده‌اید و من فکر می‌کنم در این بخش مهم و استراتژی برای اعمال حاکمیت ورود پیدا کنید چراکه جزو وظایف ذاتی وزارتخانه شماست.
نعمتی به توسعه آی‌سی‌تی روستایی اشاره کرد و گفت: بیش از 50 درصد کشور ما را روستاییان تشکیل می‌دهند. ما نمی‌توانیم دلیلی بیاوریم که چون بخش خصوصی در بخش روستایی سرمایه‌گذاری می‌کند این موضوع از ما ساقط می‌شود و شما باید مشخص کنید که وظیفه دولت و وظیفه شما به عنوان وزیر پیشنهادی در این رابطه چیست.
وی خاطرنشان کرد: بد است که یک روستازاده ما نتواند از امکانات ارتباطی استفاده کند.
نعمتی افزود: موضوع بعدی که اهمیت ویژه‌ای دارد و وزرای دیگر نیز به آن نپرداختند، میلیاردها تومان ودیعه مردم است که نزد مخابرات گذاشته شده، این پول حق‌الناس است و نباید آن را نادیده گرفت. میلیاردها تومان پول مردم نزد وزارت ارتباطات و مخابرات است که پول و سود آن باید به مردم برگردانده شود و شما باز هم در برنامه خود اشاره‌ای به این موضوع نکرده‌اید.
نماینده مردم اسدآباد با اشاره به اپراتورها گفت: آیا امروز معتقد به توسعه هستید یا خیر؟ اگر قرار است به عنوان حاکمیت، حاکمیت کنیم، قطعا نیازمند اپراتورهای دیگر هستیم و امروز واقعیت این است که نظارتی بر این موضوع وجود ندارد و شما نیز به عنوان وزیر ارتباطات به این موضوع نپرداختید.
این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس همچنین به موضوع واگذاری شرکت مخابرات و سهام آن اشاره کرد و خطاب به وزیر پیشنهادی ارتباطات گفت: آیا شما این واگذاری را محق می‌دانید؟ نظر خود را رسما اعلام کنید. آیا شما از این سهام ممتاز دفاع می‌کنید یا آن را واگذار خواهید کرد؟
نعمتی با بیان اینکه سوال‌های اساسی دیگری نیز وجود دارد، اظهار کرد: سهم جمهوری اسلامی از فناوری ارتباطات و اطلاعات را چگونه ارزیابی می‌کنید و آیا در خود می‌بینید این سهم را افزایش دهید؟
وی در ادامه بیان کرد: موضوع مورد توجه دیگر اجرای ماده 86 بودجه درخصص رسیدگی به حقوق کارگزاران است. آنها سال‌هاست که سرگردان هستند و متاسفانه هیچ‌گاه دولت مصمم به رفع مشکلات آنها نبوده است. حال من از شما می‌پرسم آیا رویه و منش شما همین‌گونه است و یا به آنها رسیدگی می‌کنید؟
این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: بخش صنعت داخلی مخابرات و بخش تحقیقات در حال فراموشی است، شما برای مناطق ویژه الکترونیکی چه برنامه‌ای دارید و چه تدبیری می‌اندیشید؟
نعمتی همچنین به نسل سوم ارتباطات و رایتل اشاره کرد و گفت: باید به رایتل و مشکلات در این خصوص رسیدگی شود.
وی در پایان به برخی بدرفتاری‌های روز گذشته در مجلس اشاره کرد و افزود: بدرفتارهایی که دیروز رخ داد، شرمنده مردم هستیم و اگر معنای سیاست این است که ما افراد را زیر پا له کنیم، نفرین و ننگ بر این سیاست باد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.