غیبت برخی چهره های نزدیک به روحانی در فهرست معرفی شده به مجلس سوالاتی را پدید آورده است.

به گزارش ایسنا به نقل از مثلث‌آنلاین، از میان همه گمانه‌زنی‌های موجود برای کابینه دولت یازدهم، رئیس‌جمهور روحانی می‌توانست برای هر وزارتخانه تنها یک نفر را معرفی کند که در هفته گذشته این کار را کرد. برای هر کرسی در کابینه دولت جدید تنها یک نفر به مجلس معرفی شد. حالا در میان این حجم انبوه از گمانه‌زنی برای هر کدام از وزارتخانه‌ها و معاونت‌های رئیس‌جمهور طبیعتا گروهی از شاخص‌ترین چهره‌های نزدیک به رئیس‌جمهور هستند که برای پست مورد نظر معرفی نشده‌اند.
اینان نیروهایی هستند که اگر دولت بتواند مدیریتی صحیح نسبت به جذب و استفاده از آنها داشته باشد، وزرای بدون وزارتخانه‌ای خواهند بود که می‌توانند در کارآیی دولت موثر باشند.
در لیستی که روحانی به مجلس داده سید‌محمود علوی برای وزارت اطلاعات معرفی شده و این یعنی این چهره‌ها که به گمانه‌زنی نزدیک‌تر بوده‌اند از رفتن به کابینه جا مانده‌اند؛ محسن قمی‌ که عضو فعلی شورای عالی انقلاب فرهنگی، مجلس خبرگان، عضو هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی و نماینده سابق ولی فقیه در دانشگاه‌هاست. اسماعیل شوشتری که وزیر دادگستری در دولت هاشمی‌رفسنجانی و محمد خاتمی بوده است. حجت‌الاسلام شفیعی و خزائی نفرات دیگر این گروهند و در راس آنها علی یونسی است که گویا قرار است به معارنت سیاسی و امنیتی برود. عبدالرضا رحمانی‌فضلی برای وزارت کشور معرفی شده و این افراد دیگر کمتر می‌توانند به این پست بیندیشند. علی یونسی با سابقه وزارت در وزارت اطلاعات دوره خاتمی، حسین دهقان رئیس کمیسیون سیاسی، دفاعی و امنیتی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت و سیدرضا تقوی که اکنون ریاست شورای سیاست‌گذاری ائمه‌ جمعه را بر عهده دارد و محمد‌باقر ذوالقدر از جمله این افراد هستند.
وزارت دفاع با نام حسین دهقان مشخص شده است و این یعنی سردار وحیدی که وزیر دفاع در کابینه دهم محمود‌ احمدی‌نژاد بوده، حسین علایی از فرماندهان سپاه پاسداران در طول جنگ ایران و عراق و علی شمخانی در کابینه جدید نخواهند بود. محمد‌جواد ظریف برای وزارت‌ خارجه معرفی شده است. بنابراین کمال خرازی و علی‌اکبر ولایتی وزرای اسبق دستگاه دیپلماسی دیگر در کابینه نخواهند بود.
روحانی سکان وزارت اقتصاد را به علی طیب‌نیا سپرده است. پیش از این محمد‌باقر نوبخت قوی‌ترین گزینه برای وزارت اقتصاد و دارایی بود و پس از وی صفدر حسینی به روحانی پیشنهاد شده بود. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به علی ربیعی سپرده شده است که در این صورت بانک و شریف‌زادگان گزینه‌های اصلی هستند که از دستیابی به این پست باز مانده‌اند. برای وزارت صنعت و تجارت محمدرضا نعمت‌زاده معرفی شده و در این شرایط، مهرعلیزاده، ویسه، حسین هاشمی و آل‌اسحاق مهمترین غایبان برای این پست به حساب می‌آیند.
با وجود اینکه عیسی کلانتری وزیر اسبق جهاد کشاورزی و رئیس‌خانه کشاورز، محتمل‌ترین گزینه برای وزارت جهاد کشاورزی معرفی شده بود اما در نهایت محمود حجتی برای این وزارتخانه معرفی شد. علاوه بر کلانتری، داوود دانش‌جعفری از گزینه‌های مهم این پست بوده است.
همچنین اسحاق جهانگیری به‌عنوان معاون اول رئیس‌جمهور معرفی شد و این یعنی محمد‌رضا عارف نزدیک‌ترین گزینه برای این پست، محمد فروزنده وزیر دفاع و پشتیبانی نیروی‌های مسلح در دولت دوم اکبرهاشمی‌رفسنجانی و محسن مهرعلیزاده که معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان تربیت‌بدنی در دولت محمد خاتمی بوده است دیگر به این جایگاه فکر نمی‌کنند.
برای وزارت راه و شهرسازی عباس احمد‌ آخوندی معرفی شده و علی عبدالعلی‌زاده و علی‌اکبر آقایی غایبان این وزارتخانه هستند. برای وزارت آموزش و پرورش با درج نام نجفی در لیست کابینه، سید‌رضا صالحی و رحیم عبادی به‌عنوان گزینه‌های این وزارتخانه از این پست باز ماندند. سید‌حسن قاضی‌زاده‌هاشمی برای وزارت بهداشت معرفی شده و به این ترتیب صلاح‌الدین دلشاد، مسعود پزشکیان و سید‌محمود طباطبایی به‌عنوان گزینه‌های این وزارتخانه در کابینه نخواهند بود. وزارت ورزش و جوانان به مسعود سلطانی‌فر سپرده شده و بنابراین، محمد دادکان و سعید فائقی گزینه‌های اصلی تصدی این وزارتخانه، دیگر در کابینه نیستند.
علی مطهری که گزینه مطرح وزارت ارشاد بود با آمدن علی جنتی برای این پست از رسیدن به این وزارتخانه بازماند. علاوه بر مطهری، حسام آشنا نیز به‌عنوان گزینه محتمل معرفی شده بود.
برای وزارت دادگستری مصطفی پورمحمدی معرفی شده، بنابراین حجت‌الاسلام شوشتری گزینه دیگر گمانه‌زنی‌ها غایب این وزارتخانه به‌حساب می‌آید.
وزارت علوم به جعفر میلی‌منفرد سپرده شده که در نتیجه، جعفر توفیقی، عبدالله جاسبی و جواد اطاعت گزینه‌های اصلی این وزارتخانه در زمره غایبان کابینه یازدهم خواهند بود. حبیب‌الله بیطرف نیز با آمدن چیت‌چیان از وزارت نیرو بازماند و از غایبان مهم کابینه روحانی محسوب می‌شود. احمدرضا معتمدی و نصرالله جهانگرد چهره‌هایی هستند که برای وزارت ارتباطات مطرح شده بودند که با آمدن محمود واعظی دیگر به این وزارتخانه نخواهند رفت.
وزارت نفت نیز بار دیگر میزبان بیژن زنگنه خواهد بود؛ بنابراین دیگر سیدکاظم وزیری‌هامانه گزینه دیگر این وزارتخانه نخواهد بود.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.