وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه ادبیات سیاسی امروز کشور باید مقداری تغییر کند، خاطرنشان کرد: زبان نرم کارایی بیشتری دارد، ادبیات سیاسی اول انقلاب ضروری است اما با توجه به تحولات روز و مطابق با زمان باید تغییر کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران به نقل از ایرنا، «علی اکبر صالحی» روز چهارشنبه در اجلاس بین المللی دیپلماسی و قدرت نرم در سیره پیامبر اعظم (ص) با بیان این که جمهوری اسلامی ایران طی 34سال گذشته اندوخته های فراوانی ازتجارب سیاسی دارد،گفت:دیپلماسی نرم به عنوان یکی از محورها و عناصر عمده دستگاه دیپلماسی در شرایط کنونی است.

صالحی جمهوری اسلامی ایران را «‌مهد اجرای دین در عصر حاضر» دانست که با تمسک به معارف دینی و اخلاقی کشور به الگویی شایسته برای جهانیان تبدیل شده است.

وی در این خصوص گفت: دولت‌های غربی بعد از تحولات منطقه سعی در حفظ ظاهر داشته و ادبیات اقناعی را جایگزین ادبیات اجباری خودشان کردند.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان تصریح کرد: بررسی و ارزیابی قدرت‌های جهانی نشان می‌دهد که نظریه‌پردازان راهبردی این جریان از ادبیاتی شدن اسلام توسط مسلمانان در عرصه جهانی در هراس هستند و برهمین اساس تلاش آنان برای تخریب پیامبراعظم و توهین گسترده به ایشان باید در این مورد تحلیل و بررسی شود.

وی افزود: تجربه نشان داده با کسانی که ما با آنان نزدیکی وعطوفت لازم را به دلایلی نداریم می بینیم وقتی به گونه دیگر عمل می کنیم، تغییراتی در آنان مشاهده می شود.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه یک مسلمان ومومن واقعی همیشه در برون خویش تبسم دارد و اگر حزن و اندوهی دارد در درون خویش نگاه می دارد، گفت: امروز تکفیریان و وهابیان در بین جوانان نفوذ می کنند و نباید گذاشت که این شیوه شیطانی ادامه یابد.

صالحی بایادآوری فرمایش رهبرمعظم انقلاب اسلامی درباره«جذب حداکثری و دفع حداقلی»، این امر را ضرورت شرایط کنونی دانست و افزود : نصیحت رهبر انقلاب مبنی بر عزت، حکمت و مصلحت در شرایط کنونی بسیار کارساز است هر چند که هر کدام جای خودش را دارد و بایستی توازنی بین آنها ایجاد شود.

وی گفت: هم اکنون فتنه‌ها و کیدها از سراسر جهان به سمت امت اسلامی روانه شده است به خصوص فتنه اخیر شیعه و سنی که نیاز داریم با هوشیاری تمام عمل کنیم و از ابزارهای منع دیپلماسی بهره مند شویم.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه با تاکید بر این که رسانه‌ها ابزار مهمی در همین زمینه به شمار می‌روند، گفت:هم اکنون این رسانه‌ها هستند که پیروز میدان و یا شکست خوردگان را تعیین می کنند.

وی ادامه داد: هم اکنون در سوریه شاهد سخن‌پراکنی و تحریف واقعیت ها در موضوع آن کشور توسط برخی از رسانه ها هستیم.

وزیر امور خارجه کشورمان خاطر نشان کرد: تشدید و استمرار حاکمیت جریان یک سویه اطلاعات، جلوگیری از ارتباط موثر ادیان، ایجاد اختلاف دینی و مذهبی، مقابله با جهانی شدن اسلام و جلوگیری از تبعیت قدرت های کشورهای اسلامی از جمله برنامه های راهبردی قدرت نرم نظام سلطه در برابر دین مبین اسلام است.

وزیر امور خارجه با بیان این که چالش ما با غرب در بُعد مادی نیست، خاطر نشان کرد: اگر ارقام و آمار آنان را با امکانات کشورمان مقایسه کنیم متوجه این فاصله زیاد خواهیم بود و این امر قابل قیاس نیست ولی این عزت مندی ناشی از توکل ما به قدرت لایزال الهی و حرکت در مسیر دین اسلام است.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: آنچه که دنیای غرب را دچار دغدغه فکری کرده اندیشه جدیدی است که در عصر حاضر ارایه شده است.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان تاکید کرد: دینی که هزار و چهارصد سال زنگار خورده بود به وسیله امام خمینی‌(س) احیا شد و طی 34 سال به عنوان الگویی مطلوب خود را به جهانیان ارایه داد.

وی گفت: اگر از انقلاب به نیکی یاد می کنیم این بدان معنا نیست که عیب و نقصی نداشتیم اما باید پذیرفت که انقلاب کشورمان صحیح بوده و شاید مجریان بعضی مواقع کُند رفته‌اند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.