همه ما وظیفه داریم در مورد دیدگاه های امام راحل صحبت کنیم و آن را با نیازهای امروز و خواست جامعه امروز ایران تطبیق دهیم.. از همه مهمتر کسانی که قدرت را در دست می گیرند به بازخوانی آن آموزه ها بپردازند. اینها وظایف نسل انقلاب است که مانع تحریف انقلاب و خروج آن از مسیر مستقیم شوند.

دکتر کولایی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، امام خمینی(س) را شخصیتی توصیف کرد که فاصله حرف و عمل را از بین برد و ایشان را نماد تعهد دینی خواند.

وی مهمترین ویژگی امام(س) را تاکید ایشان بر مردم دانست و گفت: حضرت امام(ره) برای اینکه به رهبران آینده ضرورت رجوع به رای مردم را تاکید کنند رفراندوم را برگزار کردند.

کولایی تصریح کرد: تاکید ایشان بر رای ملت در مسیر دموکراتیک شدن جامعه ایرانی بسیار اثرگذار و نافذ بوده است. اما طبیعتا تحقق این آرمان ها در جامعه ایرانی با موانع بسیاری مواجه بوده که مفهومش این است که ما باید برای تحقق آن آرمان ها به تلاش هایمان ادامه بدهیم.

این استاد دانشگاه تهران ادامه داد: همه ما وظیفه داریم در مورد دیدگاه های امام راحل صحبت کنیم و آن را با نیازهای امروز و خواست جامعه امروز ایران تطبیق دهیم.. از همه مهمتر کسانی که قدرت را در دست می گیرند به بازخوانی آن آموزه ها بپردازند. اینها وظایف نسل انقلاب است که مانع تحریف انقلاب و خروج آن از مسیر مستقیم شوند.

وی درباره شرایط تحقق نظر امام خمینی(س) درباره مطبوعات گفت: باید ظرفیت های تحقق چنین خواسته ای را ایجاد کنیم. شرایطی باید فراهم شود که هم فرهنگ مناسب برای احترام به حقوق دیگران بوجود بیاید، هم ابزارهای مناسب یعنی نهادهای اجتماعی مناسب و توان اقتصادی لازم برای دفاع از این حقوق فراهم شود. تصور نکنیم صرف اینکه خواسته ای را بیان کردیم، ظرفیتش هم وجود دارد.

کولایی با اشاره به این سخن امام(س) که همه مردم در مطبوعات حق دارند، برای ما راهبرد است و مسیر را برای ما مشخص می کند، گفت: این به معنی آنست که باید به شرایطی از توسعه یافتگی برسیم که برای همه شهروندان امکان بیان آزاد خواسته‌هایشان فراهم شود. این مفهومش همان دموکراسی ست.

وی تاکید کرد: این راهبرد حضرت امام(س) می طلبد که ما تلاش کنیم تا این ظرفیت ها را ایجاد کنیم. مفهمومش این نیست که این شرایط باید یکباره ایجاد شود. بلکه باید به سمت تحقق این شرایط حرکت کنیم. از افت و خیزها ناامید نشویم و امیدوار باشیم که براساس این باور و الزام که یک رهبر دینی بیان می‌‌کند این زمینه در جامعه ما دیر یا زود تحقق خواهد یافت.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.