پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران -تهران

حجت الاسلام و المسلمین حاج سید حسن خمینی در دیدار مسوولان کمیته امداد عنوان کرد:

سیدحسن خمینی با تاکید بر اینکه نباید بخاطر دنباله رو کردن افراد به آنها پول داده شود، گفت: برای همه مجموعه های خدماتی کشور، سیاسی کاری سم است و برای کمیته امداد سم مهلک، چون همه چیز را از درون می پوساند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، یادگار امام که شب گذشته در دیدار با مسوولان کمیته امداد امام خمینی(س) به مناسبت سالگرد تاسیس این نهاد سخن می گفت، کمیته امداد را مجموعه ای ارزشمند و بی نظیر خواند و به تبیین جنبه های مختلف موضوع منزلت اجتماعی پرداخت و اظهار داشت: منزلت، جایگاه و ارزش هر فرد در یک جامعه تحت فاکتورها و عواملی تعریف می شود این طبیعی است که برخی افراد در این جامعه بالاتر قرار می گیرند و برخی دیگر پایین تر. این فاصله در همه چوامع از جمله جوامع اسلامی، سرمایه داری و سوسیالیستی بوده است.
وی با طرح این سوال که معیار قرار گرفتن در هرم منزلت اجتماعی چیست؟، گفت: در طول تاریخ تلاش برای به دست گرفتن قدرت سیاسی زیاد بوده بخاطر اینکه هر کسی می خواسته در هرم منزلت اجتماعی رشد کند باید در کانون قدرت قرار می گرفت هر جه از آن دور می شد از منزلت اجتماعی اش کاسته می شد.
وی با بیان اینکه بعد از تشکیل نظام های فدارلیته ثروت عامل رشد افراد در هرم منزلت اجتماعی شد، اظهار داشت: در دنیای امروز پول نشانگر قدرت اجتماعی و اقتصادی در برابر قدرت سیاسی و مهمترین عامل منزلت اجتماعی در فرهنگ غربی هست. عوامل دیگر مانند ارزش های فرهنگی هم با ترازوی پول ستجیده می شوند. هر کسی برای کار فرهنگی پول بگیرد در هرم منزلت اجتماعی قرار می گیرد.
حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی با تشریح تفاوت های فرهنگ غربی و فرهنگ اسلامی در حوزه شأن اجتماعی افراد گفت: در فرهنگ اسلامی پول نباید عاملی برای بالا رفتن در هرم منزلت اجتماعی باشد. تمایز جامعه اسلامی با دیگر جوامع این جهان بینی است. جامعه ای اسلامی است که هرم منزلت اجتماعی در آن بر مدار پول تعریف نشده باشد هر مقدار این امر هست بدانید از اسلامی بودن و از جامعه متعالی اسلامی فاصله گرفته اید.
وی به توصیف ارزشهای بی بدیل اجتماعی در جریان انقلاب اسلامی پرداخت و تشریح کرد: بعد از انقلاب جامعه ، اسلامی می شود پولدار بودن ارزش خود را از دست می دهد ثروتمندان اموال خود را بی چشمداشت و بعضا با خجلت می بخشند افراد به ساده زیستی تظاهر نمی کردند ثروت واقعا بد می دانستند ارزش خود را در چیز دیگری تعریف می کردند.
یادگار امام باتاکید بر اینکه در خصوص تغییر ارزش های فرهنگی جامعه نباید پنهان کار کرد گفت: باید درد را فهمید و بیان کرد درد این است که بدانیم از نطام اصلی اسلامی مان مقداری دور شده ایم با کتمان آن چیزی حل نمی شود اگر هرم منزلت اجتماعی مان بر مدار پول بنا شده با نگفتنش چیزی حل نمی شود.
سیدحسن خمینی خاطرنشان ساخت: نمی خواهیم بخشی از جامعه را متهم کنیم این چیزها به کل جامعه بر می گردد این از آن دردهایی است که وقتی می آید همه جامعه را بصورت اپیدمی گرفتار می کند. این مسله درد اجتماعی فرهنگی ماست.
وی به نقش امام خمینی(س) در تحول معنوی و اخلاقی جامعه اشاه کرد و گفت: مغناطیس امام وقتی وارد جامعه شد همه چیز خودبخود ساخته شد لازم نبود کسی دستور بدهد همگان کار خود را خودبخود درست انجام می دادند. یک فضای مغناطیسی در جامع به وجود آمد و همه براده های پراکنده آهن را جمع کرد .
یادگار امام به تحول جامعه جاهلی عرب اشاره کرد و اظهار داشت: جزیره العرب در دوران رسالت پیامبر در پست ترین دوره زمانی خودش بود وجود پیامبر وقتی به جزیره می آید براده های آن در همه مناطق منظم می شود. پیامبر فضا را جنان تغییر داد که چند سال بعد تمدن عظیم اسلامی شکل گرفت بدون اینکه نقش مستقیمی در لایه های مختلف آن داشته باشد.
وی با بیان اینکه بازخوانی مشکلات باعث هم اندیشی می شود ، خاطرنشان ساخت: برای ورود به دهه چهارم بیش از هر جیز احتیاج داریم فضایی اخلاقی و معنوی ایجاد شود البته این فضا تنها با حرف زدن قراهم نمی شود. باید با همفکری و استفاده از توان فکری اندیشمندان و عقلای قم پاسخی یافت.
وی به تشریح نقش کمیته امداد امام خمینی(س) در بازسازی و پویایی جامعه پرداخت و گفت: نقش امداد صرفا یک نقش تاثیر گذار در رفع مشکلات مادی مردم نیست. این مجموعه با نگاه فراتر به عنوان تضمین کننده سلامت ، امنیت ملی و فرهنگی و حافظ ارزشهای اصیل اجتماعی شکل گرفته است. اگر جامعه در راستای فقرزدایی حرکت نکند نهالی را در درونی خود می پروراند که این نهال در آینده تیشه به ریشه اش می زند و خانمان همه را تابود می کند.
سید حسن خمینی تاکید کرد: توده انسان های گرسنه در هر جامعه ای تهدید کننده است و در جامعه ما در صورت وجود بهترین لشکری هستند برای مجموعه ای که می خواهد به انقلاب لطمه بزند و امنیت ملی را به خطر بیاندازد.
یادگار امام افزود با بیان اینکه اگر زکات پرداخت نشود شکاف طبقاتی اینقدر زیاد می شود که همه داشته ها و ارزشهای جامعه را یکجا با خود می برد، گفت: زکات جدای از اینکه ثواب دارد و ادای دین به اسلام است، سلامت جامعه را نیز تضمین می کند.
وی با بیان اینکه باید میزان تاثیرگذاری کمیته امداد در دفع شر از جامعه اسلامی بررسی شود و راهکاری های نوینی برا ی بهینه تر کردن ارائه خدمات فراهم شود، گفت: باید این نکته بررسی شود که اگر بر روی ازدواج و اشتغال و مسکن سرمایه گذاری کنیم چه مقدار هزینه از جای دیگر کم می شود. اگر در یک منطقه دست مردم را بگیریم و با ایجاد شغل و تهیه مسکن مشکلات معیشتی آنها را حل کنیم به مقدار زیادی در منطقه دیگر از مشکلات آتی کاسته می شود چون اگر اینجا امور زندگی آنها نگذرد مجبور می شوند جای دیگری بروند و آنجا مشکلات زیادی به وجود آورند. و این باعث به وجود آمدن روند ادامه دار مشکلات و هزینه های زیاد می شود .
سیدحسن خمینی در ادامه مسوولیت دینی و ادای دین انقلابی را دو عامل تاسیس کمبته امداد از سوی امام خمینی(س) عنوان کرد و گفت: تک تک ما نه به عنوان حاکم مسلمین بلکه به عنوان مسلمان نسبت به فقرا وظیفه داریم. راه اندازی کمیته امداد در امتداد وظیفه شرعی امام بود اینکه اساسا ما دینداریم و خداوند از ما نمی پذیرد که از حال مسلمانان دیگر اطلاع نداشته و یا نسبت به آن بی تفاوت باشیم.
وی تشریح کرد: مگر می شود در جامعه اسلامی مسلمانی در خانه خود باشد بچه اش یتواند مدرسه برود و غذای سیر بخورد ولی اصلا توجهی به این نداشته باشد که برادری از بردارانش در همان شهر یا در همان کشور در فقر به سر ببرد به این معنا که حداقل امکانات را ندارد.
سیدحسن خمینی به عامل دوم تاسیس کمیته امداد پرداخت و گفت: ادای دینی که انقلاب به طبقه پایین جامعه دارد باعث راه اندازی کمیته امداد شد. این طبقه که زمان انقلاب مستضعف و امروزه آسیب پذیر و دو دهک پایین جامعه گفته می شود، انقلاب اسلامی را پدید آورد باید نسبت به آن احساس مسوولیت جدی کنیم و امام عظیم الشأن به عنوان رهبر، مسوول و بنیانگذار انقلاب به آن توجه داشتند.
یادگار امام در ادامه به خلوص نیت در کمک به افراد اشاره کرد و اظهار داشت:کمک به افراد باید با نیت صالح باشد نوع نیت افعال را رنگین می کند و افعال به همین علت اثر پیدا می کنند یا بی اثر می شوند. اینگونه نیست که بگوییم نیت در دل است و بیرون نمی آید. طرز برخورد و احوال پرسی خیلی معنی دارد. نیت پاک باید چنان باشد اثر عمیقی روی طرف بگذارد.
وی با تاکید بر اینکه نباید بخاطر دنباله رو کردن افراد به آنها پول بدهید، گفت: برای همه مجموعه های خدماتی کشور، سیاسی کاری سم است و برای کمیته امداد سم مهلک ، چون همه چیز را از درون می پوساند. حتی نگذارید این اتهام به مجموعه منتسب شود.
در این دیدار انواری رییس و عسگراولادی نماینده ولی فقیه در کمیته امداد امام خمینی (س) در سخنانی ضمن ارائه گزارشی از روند فعالیت این کمیته به ارائه دیدگاه های خود پیرامون اوضاع اجتماعی جامعه پرداختند.
عسگراولادی با بیا خاطراتی از امام خمینی و تاکید ایشان بر توجه به محرومین گفت: امام عمق خدمت به مردم و مستضعفین را از 1324 به ما آموخت. ایشان مدام توصیه می کردند در کنار فعالیت های فرهنگی و هنری به محرومین و مستضعفین بیشتر برسید.
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.