مراسم تدفین مرحوم آیت الله آقا مجتبی تهرانی ظهر روز اربعین در فضایی اندوه بار و با یاد و نام اباعبدالله الحسین(ع) در حرم شاه عبدالعظیم(ع) برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، پس از تشییع پیکر استاد بزرگ اخلاق آیت الله آقا مجتبی تهرانی در مدرسه عالی شهید مطهری و اقامه نماز توسط رهبر معظم انقلاب پیکر ایشان با حضور انبوه مردم تهران تا میدان شوش تشییع شد.

سپس پیکر ایشان به حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در شهرری منتقل شد و مردمی که از صبح در آن محل منتظر وداع آخر با معلم بزرگ اخلاق و علم و تقوا بودند استقبال پرشوری را از پیکر ایشان به عمل آوردند. نکته جالب اینکه با توجه به قرار گرفتن این مراسم در روز اربعین حسینی، تمام شعارها و زمزمه های مردم نیز رنگ و بوی حسینی داشت که یادآور ارادت ویژه آیت الله تهرانی به آن حضرت و آرزوی ایشان برای از دنیا رفتن در ایام اربعین بود.

در این مراسم خاندان های روحانی بزرگ تهران از جمله خاتم یزدی، شبیری زنجانی، ملکی تبار، مسجد جامعی، عاصمی، سعید تهرانی، مدرسی و ... و همچنین جمعی از مسئولان کشور مانند دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، آیت الله مهدوی کنی رئیس مجلس خبرگان رهبری، ابراهیم رئیسی معاون اول قوه قضاییه، آیت الله شیخ حسن صانعی و... حضور داشتند.

اما مهم ترین قسمت مراسم اجرای مراسم تلقین توسط حجت الاسلام و المسلمین محسن سبط الشیخ از اعضای یکی از خاندانهای بزرگ روحانی تهران و برادر همسر حاج آقا مجتبی بود. هنگامی که وی سر خود را به سوی قبر مطهر آیت الله تهرانی گرفته بود و جملات مربوط به "تلقین" را قرائت می کرد جمعیت عزادار هم آنها را با وی تکرار می کردند و هنگامی که به نام "مجتبی" رسید جمعیت بشدت متاثر شده و با صدای بلند به گریه و ناله افتاد. این حالت معنوی در هنگام به زبان آوردن نام امام حسین(ع) و امام رضا(ع) نیز تکرار شد و جلوه معنوی خاصی به مراسم داد.

آیت الله آقا مرتضی تهرانی برادر آقا مجتبی تهرانی نیز به دلیل شدت تألمات روحی نتوانست بر سر مزار برادر حضور پیدا کند و در یکی از اتاقهای مجاور محل تدفین نشسته بود. آقا مرتضی از هنگام ورود به قم برای تحصیل در علوم حوزوی، همراه برادر بود و هر دو از جمله شاگردان حضرت امام خمینی بودند.

هنگامی که مراسم و آداب تدفین برگزار شد جمعیت مردان لحظاتی کنار رفتند و یکی از خواهران حاج آقا مجتبی برای دیدن چهره برادر، لحظاتی را به بالا سر جنازه بی جان ایشان آمد که صحنه منقلب کننده ای را به وجود آورد. پس از پایان مراسم نیز سایر بانوان خانواده و بستگان برای قرائت فاتحه بر بالای مزار وی حضور یافتند.

همچنین، در آغاز مراسم نیز نماز جماعت به امامت آیت الله دری نجف آبادی اقامه شد.

بدین ترتیب عالم بزرگ و گریزان از شهرتِ پایتخت با بدرقه به یاد ماندنی مردم شهر و ارادتمندانش رخ در نقاب خاک کشید و خاطرات مراسم پر طرفدار شب های احیاء، عزاداری های حسینی و درس های اخلاقش را در اذهان مردم به یادگار گذاشت.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.