پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران -تهران

آیت الله هاشمی رفسنجانی در جمع جوانان، فارغ التحصیلان و نخبگان علمی دانشگاهی؛

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز بعدازظهر با حضور در جمع برخی از جوانان، فارغ‌التحصیلان و نخبگان علمی دانشگاهی به سؤالات آنان پیرامون وضعیت موجود کشور پاسخ گفت.

در همین ارتباط به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران به نقل از ایلنا، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به پرسشی درباره علل وضعیت کنونی جامعه در بخش‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و راهکارهای برون‌ رفت از مشکلات، توجه به علت محدثه و مبقیه حوادث و پدیده‌ها را یادآور شد و گفت: انقلاب اسلامی، علی‌رغم مبارزات ممتد امام راحل(س) و مبارزان انقلابی، زمانی به ثمر نشست و شکست رژیم سفاک پهلوی محرز شد که آحاد مردم حضوری ثمربخش و دلگرم‌کننده پیدا کردند و اگر نبود همدلی و حمایت اقشار گوناگون مردم در مبارزه علیه شاه، معلوم نبود این رژیم به این زودی‌ها سرنگون شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، عبور از مراحل سخت، پیروزی، مقابله با شورش‌ ها و تجزیه‌طلبی‌ها، دفاع مقدس و سازندگی کشور پس از جنگ را بدون حضور همدلانه، معتمدانه و مجدانه مردم غیرممکن خواند و تصریح کرد: متأسفانه در برخی مقاطع و توسط برخی افراد و جریان‌ها تلاش شده است علت مبقیه نظام که حضور تصمیم‌ساز مردم است نادیده‌ یا کمرنگ تلقی گردد و اگر آسیب و صدمه‌ای دیده‌ایم، یکی از علل آن همین نادیده گرفتن مردم است.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، در پاسخ به پرسشی در مورد فضای جامعه، به خصوص در آستانه انتخابات آینده ریاست جمهوری، نقدهای دلسوزانه، منصفانه و منطقی وفاداران انقلاب و نظام اسلامی را لازمه پویایی و پیشرفت کشور دانست و گفت: کسانی که اظهارنظر، فعالیت و نقدهای منصفانه را مشکلی برای جامعه می‌دانند، خود و تفکراتشان مشکل‌زا و زحمت آفرین است، چرا که تاریخ نشان داده انتقادهای سازنده به ویژه توسط افراد نخبه، آگاه و تحصیلکرده برای کمک به حل مشکلات و برون‌رفت از آنها مفید است.

همچنین ایشان در پاسخ به سؤالی پیرامون شکل‌گیری و قدرت یافتن گروه های خودسر، گفت: از ابتدای انقلاب همواره گروه های خودسر که بعضاً خلاف قانون و نظر مسئولان برخی اقدامات را انجام می‌دادند، وجود داشت، منتها تا مقطعی این خودسری‌ها که برخی حسن‌نیت و برخی سوءنیت داشتند، بدون سازماندهی شکل می‌گرفت، اما در مقاطعی خودسری‌های سازمان یافته به درون جامعه تزریق می‌شد و این شکل دوم است که همواره مشکل‌ساز و خطرناک بوده و می‌بایست به صورت رسمی محکوم و مورد حمایت قرار نگیرد که حتی در مواردی مورد انتقاد رهبری معظم انقلاب قرار گرفت.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بر نتافتن قانون را نمونه بارز خودسری خواند و با بیان اینکه در حال حاضر خودسرها، بیشتر و هماهنگ ‌تر شده‌اند، تصریح کرد: اگر همان زمان که گروه های خودسر اجتماعات را بر هم می‌زدند و به دلسوزان نظام اهانت می‌کردند، جلوی آنان گرفته می‌شد دیگر شاهد نبودیم که این نیروهای سازمان‌یافته، در صحن مطهر حرم امام(س) یادگار ایشان را مورد اهانت قرار دهند و تاکنون نیز به این روند ادامه دهند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با سطحی خواندن اقدامات خودسرانه و مقطعی بودن آن گفت: گروه های خودسر معمولاً بی‌ریشه و رو به افول هستند، ولی باید برای آینده کشور مراقب بود. ایشان افزود: دلسوزان و افراد باسابقه انقلاب دل در گروی موفقیت و سربلندی انقلاب و نظام اسلامی دارند و اجازه تداوم این حرکت‌ها را نخواهند داد.

همچنین ایشان تصریح کردند: دوران قانون‌ستیزی و اقدامات خودسرانه به سر آمده و آگاهی ملت‌ها، انفجار اطلاعات و سوز دل دل‌سوختگان سختی کشیده، سرانجام راه سعادت و رهایی ملت‌ها را خواهد گشود.

لازم به ذکر است که در ابتدای این دیدار جمعی از حاضرین، دیدگاه‌ها و پرسش‌های خود را پیرامون اوضاع سیاسی، اقتصادی و اجتماعی جامعه و فضای دانشگاه‌ها مطرح و خواستار پاسخ و ارائه راهکار از سوی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در این مورد شدند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.