رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: کسانی که با عملکرد، شعار‌ها و اقدامات ضعیف خود موجبات ناامیدی و دلسردی مردم را فراهم کنند، در واقع به ریشه نظام ضربه می‌زنند و وظیفه ماست که از ناامیدی مردم جلوگیری کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار علما، فضلا، روحانیون و نیز تعدادی از نمایندگان فعلی و ادوار مجلس و اقشار گوناگون مردم استان‌های قم، قزوین و البرز با گرامیداشت میلاد سبت اکبر، امام حسن مجتبی‌(ع)، این امام همام را مجموعه‌ای از تدابیر و فضایل اخلاقی خواند و گفت: امام حسن‌(ع) از یک سو به واسطه صلح مدبرانه‌ای که داشت و از سوی دیگر قرار گرفتن میان وقایع و حوادث دوران امام امامان، حضرت علی (ع) خلیفه بر حق مسلمین و امام حسین (ع) و قیام عاشورا همواره مظلوم واقع شده است، در صورتی که هر یک از ائمه معصوم ما در موقعیت زمانی و مکانی امام مجتبی (ع) قرار می‌گرفتند،‌‌ همان راهی را که ایشان رفت، انتخاب می‌کردند.

وی صلح امام دوم شیعیان را وسیله سوءاستفاده تندروهای آن زمان خواند و افزود: ائمه معصوم ما «کلهم نور واحد» هستند و هیچ یک به سلیقه شخصی خود عمل نکرده‌اند و لذا همان‌گونه که قیام امام حسین‌(ع) تثبیت اسلام و تشیّع را به همراه داشت، صلح برادرش نیز به گونه‌ای دیگر مکتب تشیع را حفظ و موجبات بی‌آبرویی معاویه را فراهم کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به وظیفه دوستداران اهل بیت‌(ع) اشاره و تأکید کرد: همه ما وظیفه داریم حقایق اهل بیت را به دور از شائبه‌های سیاسی از معارف و زندگی آنان استخراج و از آلوده شدن افکار و اعمال این عزیزان به خواست‌ها و سوءاستفاده تندرو‌ها جلوگیری کنیم.

هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنانش به تشریح اوضاع داخلی و بین‌المللی کشور پرداخت و گفت: مجموعه‌ای از عملکرد‌ها و سیاست‌ها امروز ما را به «اقتصاد مقاومتی» رسانده و لازم است که این راهکار جدید ابتدا به درستی تعریف و سپس کار‌شناسانه و مدبرانه سیاستگذاری گردد و مجری مناسب و صالحی اجرای آن را به عهده بگیرد.

وی افزود: اجرای اقتصاد مقاومتی، مجریانی کاردان، صالح و لایق می‌خواهد و امیدواریم با فراهم شدن شرایط لازم، زمینه تحقق این امر به وجود آید.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به یکصد و ششمین سالگرد انقلاب مشروطیت در ایران، به تشابهات و تمایزات آن با انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: یکی از تفاوت‌های این دو انقلاب این بود که انقلاب مشروطیت علی‌رغم اهمیت آن، توسط نخبگان و علما برپا شد و توده مردم غایب اصلی این صحنه بودند، در حالی که انقلاب اسلامی ایران در سایه اسلام و رهبری داهیانه امام راحل‌(س)، بر دوش مردم ایران به پیروزی رسید و آحاد مختلف مردم نقش اصلی را در پیروزی انقلاب و سپس تثبیت و موفقیت عرصه‌های گوناگون نظام اسلامی برعهده داشتند.

هاشمی رفسنجانی، تداوم نظام جمهوری اسلامی را در سایه پشتیبانی و حمایت مؤثر مردم امکان‌پذیر خواند و تأکید کرد: کسانی که با عملکرد، شعار‌ها و اقدامات ضعیف خود موجبات ناامیدی و دلسردی مردم را فراهم کنند، در واقع به ریشه نظام ضربه می‌زنند و وظیفه ماست که از ناامیدی مردم جلوگیری کنیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه در پاسخ به پرسشی پیرامون راهکارهای افزایش تولید و اجرای اقتصاد مقاومتی، تجربه دوران دفاع مقدس و مدیریت پس از جنگ را زمینه خوب و روشن پیش روی مسئولان نظام برای اجرای سیاست جدید اقتصاد مقاومتی خواند و گفت: ما نباید با درآمد سرشار نفتی سالیان گذشته به اینجا می‌رسیدیم، اما هم اکنون نیز اگر به درستی و مدبرانه عمل کنیم و روابط خود را با دنیا تلطیف و تنش‌زدایی را مبنای عمل قرار دهیم، می‌توانیم با توان مدیران با تجربه کشور و دلسوزان نظام از برهه حساس کنونی به خوبی گذر کنیم.

هاشمی رفسنجانی در پاسخ به سؤالی درباره ضرورت حضور جریان‌های گوناگون سیاسی در انتخابات آینده ریاست جمهوری، حضور و همراهی مردم را اصل اساسی پویایی و پیشرفت نظام اسلامی در عرصه‌های گوناگون خواند و تصریح کرد: مهم‌ترین مظهر حضور مردم، انتخابات است و ما باید با فراهم کردن شرایط حضور کلیه جریان‌های وفادار به نظام و قانون اساسی در انتخابات، همدلی، وحدت و همبستگی داخلی را بیش از پیش در برابر دشمنان بالا ببریم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به پرسشی پیرامون سمت و سوی انقلابات و تحولات اخیر منطقه، با مثبت و امیدوارانه خواندن تحولات کشورهای عربی و شمال آفریقا گفت: این تحولات فرصت مناسبی برای نظام جمهوری اسلامی بود تا با ارائه تجربیات و کارآمدی‌ها، تأثیر و نفوذ خود را در قلوب مردم منطقه بیش از پیش گسترش دهد و ما امیدواریم با اتخاذ سیاست‌های صحیح بتوانیم در سازندگی و آینده منطقه نقش مؤثری داشته باشیم.


منبع: پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.