یک عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز تاکید کرد که با وجود محدودیت‌های موجود برای جریان اصلاح‌طلب، این جریان سیاسی دارای نظم در جلسات و انسجام در فعالیت‌هاست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، حجت‌الاسلام والمسلمین مجید انصاری در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، درباره وضعیت جریان اصلاحات، از برگزاری جلسات منظم این جریان خبر داد و اظهار کرد: جریان اصلاحات انسجام خود را دارد، هرچند فعالیت‌های احزاب و گروه‌های آن به دلیل برخی موانعی که وجود دارد، مانند محدودیت در اطلاع‌رسانی از طریق سایت‌ها و روزنامه‌ها یا عدم امکان برگزاری جلسات عمومی محدود شده است و فعالیت پویا و اثرگذار تا حدود زیادی ندارد، در جلسات نیز بیشتر تبادل اخبار و اطلاعات درباره مسائل مختلف داخلی و بین‌المللی در حوزه‌های گوناگون صورت می‌گیرد.

حتی برخی فعالیت‌های مذهبی ما با موانعی روبروست

وی افزود: جلسات شورای مرکزی روحانیون مبارز به طور منظم هر دو هفته یک بار به ریاست آقای خاتمی تشکیل می‌شود اما مجمع روحانیون مبارز در گذشته بطور سالیانه تجمعاتی فراگیر و عمومی به مناسبت‌های ملی، مذهبی یا تشکیلاتی داشت که دیگر برگزار نمی‌شود و حتی متاسفانه برخی فعالیت‌های دینی و مذهبی که لازمه کار بود نیز در یکی، دو سال گذشته با موانعی مواجه شده، یا به تعطیلی انجامیده و یا کمرنگ شده است.

امروز اصلاح‌طلبان بیش از هر زمان دیگر از انسجام، همگرایی و تقارب برخوردار هستند

انصاری همچنین در واکنش به برخی خبر‌ها درباره وجود اختلاف میان جریان اصلاحات گفت: اگر منظور اختلاف سلیقه است وجود اختلاف سلیقه در درون یک جریان گسترده که ده‌ها حزب و گروه در خود جای داده، امری طبیعی است و در گذشته هم بوده است، اتفاقا امروز یکی از مقاطعی است که اصلاح‌طلبان بیش از هر زمان دیگر از انسجام، همگرایی و تقارب برخوردار هستند و برعکس در اردوگاه اصولگرایان اختلاف بیشتری به چشم می‌خورد، تا جایی که هر روز شاهد پیدایش گروه‌ یا جبهه‌ای جدید هستیم. در انتخابات مجلس نهم جریان اصلاحات تقریبا مشی واحدی در پیش گرفته بود و همان را اجرا کرد، قرار بر این بود که انتخابات را تحریم نکنیم، اما به دلیل موانعی که بر سر راه بود لیست هم ندهیم و هرکس نیز به صورت فردی خواست شرکت کند، مانع نشویم و طبق همین عمل شد، اما برعکس در جبهه مقابل دیدیم که چه غوغایی از اختلاف نظر و کشمکش بر سر لیست‌ها وجود داشت.

ارتباط تشکیلاتی یا همکاری تعریف شده میان جبهه اصلاحات و جریانات برانداز وجود ندارد

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در واکنش به این‌که آیا جبهه اصلاحات قائل به جدا کردن خود از برخی افراد و گروه‌ها برانداز است یا نه؟ تصریح کرد: هم‌اکنون ارتباطی تشکیلاتی یا همکاری تعریف شده‌ای میان جبهه اصلاحات و جریانات برانداز وجود ندارد و در گذشته هم وجود نداشته است. مساله این است که جبهه غیر از حزب است؛ حزب دارای اساسنامه و حدود و ثغور روشنی است، اما جبهه دارای ضوابط و ساختاری تشکیلاتی نیست، لذا ممکن است برخی افراد یا گروه‌ها خود را به جبهه‌ای نزدیک‌تر احساس کنند و در موضوعی اشتراک نظر پررنگی پیدا کنند، در حالی که اگر همه مسائل مورد بررسی قرار گیرد، موارد اختلاف آن‌ها با یکدیگر خیلی بیشتر از موارد اتفاق باشد، و این تقارب‌های اسمی و غیررسمی در بزنگاه‌های خاص سیاسی بیشتر شکل می‌گیرد که یکی از مهم‌ترین بزنگاه‌ها همان انتخابات است.

وی ادامه داد: ممکن است دو تشکل به لحاظ بینش سیاسی کاملا با یکدیگر مخالف باشند، اما به خاطر منافع مشترک و یا دفع خطر بیشتر به این جمع‌بندی برسند که فلان فرد برای ریاست جمهوری بهتر است، یا یک لیست بر لیست دیگر می‌چربد و این تلقی بوجود ‌می‌آید که چون هر دو مجموعه از یک شخص یا لیست حمایت کرده‌اند، بینش یکسانی دارند، درحالی که واقعیت این نیست و این مساله اختصاص به جبهه اصلاحات ندارد بلکه در جریان اصولگرا هم کاملا مشهود است.

اصولگرایان و اصلاح‌طلبان باید خط قرمزهای خود را مشخص می‌کردند

انصاری در ادامه با بیان این‌که «حق این بود که این دو جریان (اصلاح‌طلب و اصولگرا) حدود و صغور فکری و خط قرمزهای خود را بطور دقیق مشخص می‌کردند»، تصریح کرد: به دلیل عدم تعریف دقیق از سوی این جریان‌ها، دو سر طیف این دو بسیار گسترده است، در حالی که اشخاص و جریانات اصیل و انقلابی در کانون دو جریان قرار دارند امابا فاصله گرفتن از کانون اصلی در دو سر طیف به افراد و جریانات افراطی یا تفریطی می‌رسیم. همین وضعیت در جریان مقابل است و آنها جریانی را از درون جبهه اصولگرا، جریان انحرافی نامیدند.

این عضو مجمع روحانیون مبارز بر ضرورت تبیین و شفاف‌سازی مواضع در هر دو جریان اصولگرا و اصلاح‌طلب تاکید کرد و یادآور شد: تا زمانی که این کار صورت نگرفته است، نه جریان اصولگرا حق دارد تمام جریان اصلاح‌طلب را به خاطر برخی مواضع یا اقدامات گروه‌هایی که خود را منتسب به این جریان می‌دانند محکوم کند و نه جریان اصلاح‌طلب حق دارد اصولگرایان را به خاطر برخی مواضع اصولگرایان ادعایی و به خصوص افراطی متهم کند، نه اصلاح‌طلبان و نه اصولگرایان را نمی‌توان تنها در یک جریان خلاصه کرد.

انصاری همچنین خاطرنشان کرد: این سخن البته به این معنا نیست که در مسائلی که به مصالح ملی برمی‌گردد همکاری جریان‌های مخالف را رد کنیم، به طور مثال در دوران جنگ طیف‌هایی از مخالفان که با انقلاب مشکل داشتند، اما در مقابله با صدام و دفاع از خاک ایران در کنار نظام بودند یا حداقل به ضرر نظام تبلیغ نمی‌کردند، همین موضوع در مسائل ملی و کلان دیگر نیز مطرح است و هر ایرانی در هر نقطه از دنیا به نفع ایران و اسلام و انقلاب و با هر انگیزه‌ای اشتراک منافع پیدا کرد، همکاری او را باید در آن موضوع خاص بپپذیریم و البته این احترام به نگاه او در یک مورد خاص به معنای پذیرش سایر مواضع او نخواهد بود.

قانون اساسی را با همه اصولی که دارد قبول داریم

انصاری در پاسخ به پرسش دیگری افزود: ما نگاه تجزیه‌ای به قانون اساسی را نمی‌پذیریم تا قانون اساسی هست، باید به صورت یک مجموعه منسجم به آن نگاه شود، البته قانون اساسی را وحی منزل نمی‌دانیم و ممکن است بنا بر مقتضیات زمان برخی اصول موضوعیت‌شان را از دست بدهند یا لازم به اصلاح باشد، اما من معتقدم اصول قانون اساسی مترقی است و با همین قانون اساسی و ظرفیت‌هایی که دارد امکان تامین حقوق شهروندی و رعایت مردم‌سالاری و سایر حقوق وجود دارد، البته اگر از تفسیرهای خودسرانه و تنگ‌نظرانه پرهیز شود.

به این زودی‌ها نیاز به بازنگری در قانون اساسی نیست

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این‌که «قانون اساسی ظرفیت تامین خواسته‌های مشروع و مترقی مردم متناسب با دنیایی که زندگی می‌کنیم را دارد» تصریح کرد: نیاز به بازنگری در قانون اساسی به این زودی‌ها نیست و تجربه نشان داده است که این بازنگری‌ها چه بسا ممکن است به دلیل مهیا نبودن ساختارهای فکری و عدالت رسانه‌ای به زیان اقلیت یا بخشی از مردم و به نفع قدرت تخریب شود.

وی پیشنهاد کرد که «پاسداشت قانون اساسی با همه آن‌چه که دارد به عنوان یک دستورالعمل مشترک میان جریان اصلاح‌طلب واقعی و اصولگرای واقعی مورد تفاهم قرار گیرد» و تاکید کرد: اگر راهکارهای تحقق قانون اساسی در کنار یکدیگر دیده شوند، بسیاری از ناهنجاری‌های فعلی برطرف خواهد شد.

در برابر ظلم به یک اصولگرا هم اعتراض می‌کنیم

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با تاکید بر این‌که «ما بر سر مواضع اصولی خود هستیم، گفت: البته در برابر ظلمی که به دیگران بشود، ولو برانداز باشد اعتراض می‌کنیم، برانداز اگر عمل مجرمانه‌ای بکند، باید مطابق قانون مجازات شود و فرقی نمی‌کند اصلاح طلب باشد یا غیرآن، اما اگر یک جریانی ولو برانداز به بهانه برانداز بودن حقوق اولیه انسانی‌اش سلب شود، باید از او دفاع کرد، اما دفاع از او به معنای دفاع از مواضع او نیست. ما اگر به یک اصولگرا هم ظلم شود، اعتراض می‌کنیم.

وی تصریح کرد: اگر در جایی اعتراض کردیم که چرا فلان اصولگرا رد صلاحیت شده است، دفاع ما از حق آن اصولگرا به معنای پذیرفتن مواضع اصولگرایان نیست. حرف ما این است که انتخابات باید طبق موازین قانونی و بدون سوءاستفاده از قدرت و بدون دخالت سلیقه‌ها انجام شود، اگر غیر این عمل شود، چه به زیان اصلاح‌طلب و چه به زیان اصولگرا محکوم است. متاسفانه گاهی در داوری‌ها در این موارد خلط می‌شود و دفاع از حق انسانی یک شخص موجب می‌شود، یک جریان را به جریان دیگر منتسب کنند. ما به دفاع از حقوق اساسی انسان‌ها و حقوقی که قانون اساسی برای همه انسان‌ها به رسمیت پذیرفته است معتقدیم، اگر حقوق انسانی برخلاف موازین نادیده گرفته شود ما همه وظیفه انسانی داریم دفاع کنیم و دفاع ما به معنای پذیرفتن همه مواضع آن شخص یا گروه نیست.

در زمان انتخابات ریاست جمهوری ممکن است جریان‌های جدیدی به نام اصلاحات اعلام موجودیت کنند

وی با بیان این‌که «هوشیاری سیاسی مردم به گونه ای است که اصلاح‌طلبان واقعی از بدلی را به خوبی تشخیص خواهند» تاکید کرد: در جبهه اصلاحات هم انسجام فعلی بیشتر است و هم دسترسی به اتحاد در انتخابات راحت‌تر است، گرچه ممکن است در آستانه انتخابات جریان‌های کوچکی ظهور کنند و احتمال این که حتی جریان‌های ساختگی را به نام اصلاحات راه بیندازند، وجود دارد. این روزها گاه می‌بینیم که افرادی از درون جبهه اصولگرایان می‌آیند، می‌گویند اصلاح‌طلبان باید این کارها را بکنند و فلان کارها را نه. من احتمال می‌دهم در آستانه انتخابات جریان‌هایی ساختگی به بدنه اصلاح‌طلب انتساب یابند و یا برخی جریان‌های محدود تحریک به این امر شوند.

عضو مجمع روحانیون اظهار کرد: هم تجربه گذشته و هم واقعیات عرصه این ضرورت را برای جریان‌های اصلاح‌طلب واقعی روشن ساخته است که باید منسجم عمل کنند و سعی کنند با روش‌های اقناعی و دموکراتیک به وحدت نظر برسند و خوشبختانه رسیدن به این نقطه در اصلاحات راحت‌تر است، اما در جبهه اصولگرایان چون در قدرت هستند و طبعا هر فرد یا جریانی که در قدرت است تلاش می‌کند خود را در قدرت حفظ کند، احتمال تشدید اختلاف به طور طبیعی بیشتر است و این خاصیت گروه موجود در قدرت است، علی‌القاده کسانی که در حاشیه هستند، دسترسی‌شان به وحدت راحت‌تر است.

وی ادامه داد: در میان اصولگرایان حوادثی که در چند سال اخیر رخ داد، به ویژه انتخابات مجلس اختلافات را بیشتر کرده است، در انتخابات مجلس اختلافات زیادی در این جریان شاهد بودیم و هیچ یک حاضر نشد به نفع دیگری کنار رود و این اختلافات در انتخابات ریاست جمهوری نیز پیش‌بینی می‌شود، تقریبا اطمینان دارم در جریان اصولگرا تشتت و اختلاف در آینده بیشتر از اصلاح‌طلبان خواهد بود.

انصاری افزود: متاسفانه برخی مشکلات در عرصه‌های مختلف بویژه اقتصاد موجب تورم و گرانی و تحمیل شرایط دشوار بر زندگی اقشار وسیعی از مردم که دارای درآمد ثابت و اندک هستند شده و فاصله با الزامات سند چشم انداز و شاخص‌های آن مانند تورم و نرخ بیکاری تک رقمی،کاهش وابستگی بودجه جاری به نفت، کوچک و چابک‌سازی دولت، توانمندسازی بخش خصوصی، ارتقاء سلامت اداری و.... را به وجود آورده است. گرچه تحریم‌های تحمیلی علیه ایران هم در مشکلات اقتصادی بی‌تاثیر نیست ولی باتوجه به شرایط اقتصادی، سیاسی، امنیتی و بین‌المللی کشور، منافع ملی اقتضاء تصمیم‌های ملی، شجاعانه و فراتر از تقسیم‌بندی‌های جبهه‌ای و حزبی دارد.

وی افزود: به استناد تجربه 33 سال گذشته و بویژه جنگ و انقلاب برای دفع تهدیدات فزاینده هیچ راه میانبر موثر و کم‌هزینه و پرفایده‌ای غیر از روی آوردن به برگزاری انتخاباتی به تمام معنا فراگیر وجود ندارد و تنها عاملی که می‌تواند لشکر تهدید دشمن را در حوزه‌های اقتصاد، دیپلماسی، امنیتی و نظامی به عقب براند قدرت منسجم مردم است و ما عرصه‌ای برای نمایش قدرت ملی به معنای حقیقی کلمه جز انتخابات نداریم.

انصاری همچنین گفت: در سال 76 تهدیدهای بزرگ بالفعل و حتی تهدید نظامی که بود و چه بسا نقاطی را برای حمله علیه جمهوری اسلامی مشخص کرده بودند و مواضعی که اروپایی‌ها داشتند با حضور حماسی مردم انتخاباتی برگزار شد که خود به خود این تهدیدات تا حدود زیادی رفع شد و من معتقدم همین قابل تکرار است. البته من از حیث تکرار نتیجه سیاسی نمی‌گویم، بلکه نظام می‌تواند تدبیری اتخاذ کند که چنین حادثه‌ای اتفاق بیفتد. یکی از شروط اصلی این تدبیر این است که برخی گرایش‌ها موجب نشود که چگونگی برگزاری انتخابات تحت‌الشعاع قرار گیرد.

وی تصریح کرد: اگر این زمینه فراهم شود که در فضایی آرام ، آزاد و دوستانه و کاملا بر اساس منفعت ملی، احزاب ،گروه‌ها و نخبگان از جریانات مختلف سیاسی درون نظام دور هم جمع شوند و بتوانند چهره‌های برجسته ملی را برای رای مردم عرضه کنند، این حماسه، حماسی‌تر خواهد بود و هر یک نفری که شرکت کند، توان مضاعفی در توان ملی و امنیت ملی خواهد بود.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: مولفه امنیت و دفاع مولفه پیچیده و پرهزینه‌ای است، می‌شود صرفا با نگاه فیزیکی به آن نگاه کرد اما شیوه‌ای که گفتم تلاش برای حضور هرچه بیشتر مردم در صحنه به مراتب کم هزینه‌تر و موثر است و البته این سخن به معنای نادیده گرفتن قدرت دفاع ملی و تقویت نیروهای مسلح و امنیتی-اطلاعاتی کشور نیست ولی اگر همه این ابزارها در کنار قدرت مردم قرار گیرد به صورت تصاعد هندسی افزایش می‌یابد و برعکس، خدای نکرده هر قدر برخورداری از حمایت مردم کم شود، اثرگذاری آن کم خواهد شد. این درسی است که ما از امام بزرگوارمان آموختیم؛ آن حضرت از سال 42 تا پایان عمر شریف‌شان در تمام مقاطع حساس انقلاب از جمله جنگ تحمیلی، توطءه گروهک‌ها ، فشارهای بین‌المللی با اصل قرار دادن مردم در کانون سیاست‌های خویش و اعتماد بع رای آنان توانستند کشتی انقلاب را از امواج سهمگین خطرات به سلامت بگذرانند.

انصاری در بخشی از گفت‌وگوی خود با ایسنا یادآور شد: اگر دیروز انتخابات پرشور آزاد به عنوان یک مولفه کارساز در دفاع ملی و امنیتی موضوعیت داشت، امروز به مراتب این نیازمندی تشدید شده است و این نظر مصلحت‌خواهانه بنده است در نظام جمهوری اسلامی ایران صرف نظر از این‌که اصلاح طلب باشم یا اصولگرا و صرف نظر از این‌که نتیجه انتخابات به قدرت رسیدن اصولگراترین فرد باشد یا اصلاح‌طلب‌ترین فرد.

وی در عین حال تاکید کرد: برخورد صادقانه با مردم به دور از آمار سازی های اغراق‌آمیز و بیان متوازن پیشرفت‌ها و نارسایی‌ها می‌تواند نقش موپری در جلب حمایت عامه از نظام فراهم سازد.

وی اینطور توضیح داد که، «درست است که دل مردم را نباید خالی کرد ولی واقعیت‌ها را هم باید گفت، هیچ دلیلی ندارد که برای دلگرمی مردم خلاف واقع بگوییم، چه بسا مردم با دانستن آن‌ها بیشتر و بهتر کمک کنند. ابزار ما در حوزه‌های اقتصادی، سیاست خارجی و نظامی محدود است هرچند توانایی‌های خوبی داریم اما اگر این اعداد کوچک در کنار عدد بزرگ توان مردم قرار گیرد توان بسیار بزرگی خواهد شد.»

این عضو مجمع روحانیون مبارز گفت: حضور مردم تنگناهای موجود را می‌گشاید و آن‌وقت نوبت به تدبیرهای عملیاتی و هماهنگی قوا و بکارگیری سایر امکانات برای پس زدن بقیه مشکلات می‌رسد، اگر مردم نباشند، توان ما به هدر خواهد رفت، این را یگانه راه می‌دانم و سعی خواهم کرد بر این دیدگاه در جلسات با دوستان به عنوان پیشنهاد اصلاح‌طلبان تاکید کنم.

انصاری در ادامه این گفت‌وگو اظهار کرد: اصلاح‌طلبان خواهان اصلاح روش‌های انتخاباتی هستند. معتقدیم با تکیه بر تجربیات سی‌وچند انتخابات و همه پرسی، که یک رکورد افتخارآمیز است، باید هر انتخابات جدید ما نسبت به قبل کم نقص‌تر و موثرتر باشد. انتخابات را یک حق و تکلیف می‌دانیم. تبلور جمهوریت نظام در انتخابات و از صندوق رای می‌گذرد و برای تثبیت اسلامیت نیز راهی جز حرمت نهادن به جمهوریت و حضور مردم در صحنه نمی‌دانیم.

دلخوری‌ها و کدورت‌ها باید با گذشت متقابل کنار گذاشته شود

وی با بیان این‌که «واقعیت این است که موانع بزرگی فراروی اصلاح‌طلبان وجود دارد» گفت: انتخابات یک مسابقه است و شرکت در مسابقه ابزار عادلانه خود را طلب می‌کند، رسانه، تبلیغات و حمایت‌های یکسان حقوقی و قضایی در فعالیت‌های انتخاباتی و امنیت و آرامش از ابزار لازم است، که ما در این حوزه‌ها با موانعی مواجهیم. احزابی که در چارچوب نظام فعالیت می‌کنند، باید موانع‌شان رفع شود، دلخوری‌هایی که به هر دلیل در جریان انتخابات گذشته پیش آمده است و کدورت‌ها با یک سعه صدر و گذشت متقابل کنار گذاشته شود.

وی در عین حال با انتقاد از برخی برخورد‌ها در فضای سیاسی کشور اظهار کرد: نمی‌دانم این همه آموزه‌های اسلام درخصوص گذشت و فرو بردن خشم و بزرگواری و عفو در اخلاق اسلامی چه زمانی قرار است به کار گرفته شود، اگر اصلاح ذات البین به عنوان مقدس ترین کارها و عبادت‌هاست و منفورترین کارها فتنه‌انگیزی به معنای ایجاد اختلاف و خصومت‌ بین برادران مسلمان است، چه سازوکاری باید برای عمل کردن به این معروفات پیش گرفت.

انصاری بر تلاش جریان‌های سیاسی برای بهبود فضای سیاسی کشور با تکیه بر اخلاق اسلامی تاکید کرد و گفت: فضای سیاسی کشور اقتضاء می‌کند با یک نگاه برادرانه، گذشت و اغماض، عفو و تفاهم به استقبال انتخابات ریاست جمهوری برویم و لازمه این کار این است که دست خناس‌ها و عناصر افراطی و جریانات مشکوک و کسانی که نان و نامشان در اختلاف افکنی و دمیدن در کوره اختلاف است، قطع شود.

وی توصیه کرد: در هر دو جبهه باید سعی کنند نسبت به افرادی که به دنبال اختلاف‌افکنی هستند با دیده شک و مراقبت نگاه کنند؛ گرچه می‌گویند باید حسن‌ظن داشت، ولی در فعالیت‌های سیاسی و در دنیایی که در معرض نفوذ سرویس‌های جاسوسی و منافقین هستیم، خوش‌باوری به همه افراد کارساز نیست، به کسانی که دنبال خبرهای نادرست و پرونده‌سازی‌های ناصحیح و اختلاف‌افکنی هستند و افراطی برخورد می‌کنند در هر دو جبهه باید با نگاه تردید و احتیاط نگاه کرد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به پرسش دیگری درباره گزینه‌های احتمالی جریان اصلاحات برای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم گفت: آ‌ن‌چه تاکنون مطرح شده گمانه‌زنی رسانه‌ها و بعضا القاء جناح مقابل است، هنوز اصلاح‌طلبان بر روی کاندیداها بحث و تصمیمی نداشته‌اند و قطعا در صورت مساعد بودن شرایط اصلاح‌طلبان با تکیه بر تجارب گذشته و پرهیز از اختلاف و تعدد کاندیداها سعی خواهند کرد در فضایی دموکراتیک و با تکیه بر خرد جمعی تواناترین و مناسبترین فرد را به عنوان کاندیدا به مردم معرفی کنند و خوشبختانه در میان اصلاح‌طلبان شخصیت‌های برجسته و توانمند و مقبول مردم فراونند.

در انتخابات، این‌بار نوبت اصلاح‌طلبان است

وی درباره شانس اصلاح‌طلبان برای موفقیت در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم گفت: قطعا این امکان وجود دارد. با شناختی که از جامعه دارم و شناختی که از طبیعت انتخابات، حتی در دنیا دارم، معتقد هستم که اگر زمینه مساوی فراهم شود، اصلاح‌طلبان می‌توانند شانس پیروزی زیادی داشته باشند، بالاخره چرخش طبیعی و دست به دست شدن ریاست جمهوری بین اصولگرایان و اصلاح‌طلبان نشان داده که اگر شرایط طبیعی باشد، این بار نوبت اصلاح‌طلبان است.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.