مرحوم منهاج در تاریخ دهم اردیبهشت 1328 در شهر مشهد و در خانواده ای روحانی دیده به جهان گشود. ایشان فرزند حاج شیخ محمد حسین منهاج الهدی بود که از شاگردان مرحوم میرزا مهدی غروی اصفهانی، عالم فرزانه ای که به نظر استاد محمد رضا حکیمی یکی از موسسین "مکتب تفکیک" می باشد.

حجت الاسلام منهاج از نوادگان شهید شیخ حسین بیهودی است که بنا بر نوشته علامه امینی در کتاب "شهداء الفضیله" به دست تبهکاران در نیمه شب به همراه همسرش به شهادت رسیده است.

وی پس از تحصیلات ابتدایی در سال 1342 همزمان با قیام روحانیت به رهبری امام خمینی (س) علیه رژیم ستمشاهی، وارد حوزه علمیه مشهد شد و به تحصیل علوم دینی پرداخت و در سال 1347 برای ادامه تحصیل به حوزه علمیه قم مهاجرت نموده و تا سال 1350 از محضر علمای بزرگ قم نظیر آیت الله فاضل لنکرانی و آیت الله اعتمادی بهره برد. سپس بنا بر توصیه بعضی از بزرگان به منظور ترویج احکام اسلام و فعالیت های سیاسی - مذهبی به پاکستان رفت و قریب 4 سال در غربت به همراه تعدادی از یاران انقلابی امام، زندگی سخت و پر تلاطمی را گذراند. در این مدت علاوه بر انجام وظایف تبلیغی، به سازماندهی انجمن های اسلامی دانشجویان ایرانی مقیم پاکستان همت گماشت و ضمن ارتباط مستمر با "اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان اوپا و آمریکا" و رابطه تنگاتنگ با مرحوم آیت الله محمد شریعت اصفهانی، وکیل تام الاختیار امام خمینی(س) در پاکستان به توزیع کتب و نشریات انقلابی و اعلامیه ها به ویژه کتاب "حکومت اسلامی" امام در بین دانشجویان پرداخت. ایشان مدت 2 سال در بخش فارسی رادیو پاکستان سخنرانی مذهبی داشت که با اعتراض و فشار سفارت شاهنشاهی در پاکستان، این برنامه قطع شد.

حجت الاسلام منهاج طی اقامت خود در پاکستان پس از آشنایی با زبان های انگلیسی و اردو به تحصیلات دانشگاهی نیز پرداخت و در سال 1975 میلادی از دانشگاه کراچی در رشته "علوم شرق شناسی" فارغ التحصیل" گشت.

وی پس از 4 سال اقامت در پاکستان در سال 1354 به منظور دیداری کوتاه، مخفیانه وارد ایران شد و اندکی پس از ورود به تهران توسط ساواک شاه دستگیر و روانه زندان گردید و قریب یک سال در زندان به سر برد که 8 ماه در کمیته مشترک زیر شکنجه های شدید بود، به طوریکه بعضی آثار شکنجه بر روی بدنش ماندگار شد. پس از آزادی از زندان به دعوت و صلاحدید آیت الله شهید دکتر بهشتی قم رفت و در مدرسه حقانی که در آن زمان زیر نظر ایشان اداره میشد، به تدریس زبان انگلیسی پرداخت. با شروع مبارزات ملت مسلمان ایران به تهران بازگشت و ضمن برقراری ارتباط با تشکل های انقلابی به فعالیت های مبارزاتی از قبیل تکثیر گسترده اعلامیه های امام و توزیع آن در تهران و دیگر شهرهای بزرگ و برنامه ریزی جهت تظاهرات خیابانی ادامه داد. ایشان در تحصن معروف دانشگاه تهران به عنوان رابط متحصنین با رسانه های خارجی انتخاب گردید و در "کمیته استقبال" از امام نیز این مسئولیت را عهده دار بود.
پس از پیروزی انقلاب از طرف شهید دکتر بهشتی عضو برجسته شورای انقلاب، مامور حفظ و نگهداری "دانشکده افسری" شد که به همراه تیمسار شهید موسی نامجو چند ماه بر این مرکز مهم و استراتژیک نظارت داشت.

حجت الاسلام منهاج در تاریخ 24 آذرماه 1358 به عنوان نماینده امام در استرالیا انتخاب و با حکم ایشان روانه استرالیا شد و سه سال، ضمن انجام ماموریتی که از طرف دولت جمهوری اسلامی مبنی بر ذبح اسلامی داشت، به تبلیغ و تبیین مواضع امام و انقلاب اسلامی و رسیدگی به امور مسلمانان پرداخت.

وی پس از بازگشت از استرالیا در تاریخ 17 تیرماه 1361 به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در نیجریه انتخاب و متعاقبا سفیر آکردیته در کشورهای غنا، نیجرو بنین گردید. در پایان چهار سال ماموریت دیپلماتیک به تهران بازگشت و به مدت سیزده سال در دانشگاه های مختلف تهران به تدریس تاریخ سیاسی معاصر پرداخت. در سال 1379 به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در لیبی انتخاب و متعاقبا سفیر آکردیته در کشور چاد گردید. پس از چهار سال در سال 1383 به تهران بازگشت و در کنار تدریس در دانشگاه های مختلف تهران، علاوه بر حضور مستمر و شرکت در جلسات مختلف و متعدد در وزارت امور خارجه، در بسیاری از سمینارها و کنفرانس های بین المللی شرکت می نمود. در زمینه مسائل مختلف علمی و فرهنگ اسلامی به زبان های مختلف سخنرانی داشته و به عنوان کارشناس مسائل سیاسی کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا نیز فعالیت میکرد.

از خصوصیات شخصی ایشان می توان به نظم و انضباط، صداقت، یکرنگی، متانت، صبوری، خیرخواهیایشان اشاره کرد،و نیزارادت به امام خمینیاز ویژگی های ایشان بودبه طوری که بنده از همان آغاز زندگی مشترک با مرحوم منهاج، پیوسته شاهد عشق و ارادت قلبی ایشان نسبت به حضرت امام بودم و ضمن ارادتی که از جانب ایشان به حاج احمد آقا وجود داشت، ارتباط بسیار نزدیک و صمیمانه میان آنها انکار ناپذیر است.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.