معاون امور بین الملل موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) گفت: مرحوم منهاج از تعصب ویژه ای نسبت به خط امام برخوردار بود.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمد مقدم، در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی و خبری جماران به مناسبت اولین سالگرد درگذشت مرحوم حجت‌الاسلام منهاج با اشاره به سابقه آشنایی خود با وی اظهار داشت: آشنایی ما به سالهای 56-55 زمانی که ایشان از خارج به ایران آمده بودند، برمی گردد. آن زمان ما در مدرسه حقانی بودیم و از ایشان دعوت شد تا با جمعی از طلاب زبان انگلیسی کار کند.

وی افزود: ایشان به همراه افرادی مانند شهید محمد منتظری، دکتر محمدعلی هادی، شیخ حسن ابراهیمی، سراج‌الدین موسوی و ... در خارج از کشور مانند کشور پاکستان فعالیتهای انقلابی داشتند و همواره معتقد به خط و ربط امام بودند.

مقدم گفت: پس از بازگشت من به ایران، در 20 سال اخیر ایشان در منزل ابوالزوجه بنده سکونت داشت و لذا دوستان مشترکی هم با هم داشتیم و رفاقت و نزدیکی بیشتری پیدا کردیم که در این مدت از نزدیک دیدیم که خانواده ایشان، یک خانواده معتدلی بود.

معاون امور بین‌الملل موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، در خصوص مواضع سیاسی مرحوم منهاج، گفت: ایشان نسبت به خط و راه امام فوق‌العاده وفادار بودند و از تعصب ویژه‌ای برخوردار بودند که می‌توان گفت در این زمینه یکی از طلاب جهت‌دار و شفاف بودند. یعنی حاضر نبود اصولش را با چیزی معامله کند.

مقدم با اشاره به نزدیک بودن مرحوم منهاج به بیت امام، یادآور شد: وی در روزهای اول انقلاب به همراه مرحوم حجت‌الاسلام و المسلمین شریف مهدوی اولین ماموریت خود را به عنوان نماینده امام در امور ذبح اسلامی در استرالیا و نیوزیلند انجام دادند تا مردم از گوشت حلال استفاده کنند.

وی افزود: پس از آن ماموریت آقای منهاج یک دوره سفارت نیجریه را عهده‌دار بود و در دوره اصلاحات هم سفیر ایران در لیبی بود. در تمام این سالها نیز وی در برنامه‌های بیت امام حضور فعالی داشت.

مقدم با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی مرحوم منهاج یادآور شد وی در همه امور از لباس پوشیدن تا مسائل کاری فردی فوق‌العاده منظم بود و در جمع معمولاً کم، اما پخته سخن می‌گفت.

آقای منهاج در مجموع فردی خلیق و مؤدب بود.

وی در پایان، گفت: مرحوم منهاج هر مسئولیتی را که بر عهده می‌گرفت به خوبی انجام می‌داد و از اهمال در آن اهتراز می‌کرد که همین مسئله باعث شده بود همواره از او به عنوان فردی موفق در وزارت خارجه یاد شود.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.