حجت الاسلام و المسلمین محمد اشرفی اصفهانی یاد گار شهید محراب در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران پیرامون جایگاه اخلاق در دین مبین اسلام و انقلاب اسلامی گفت: هیچ موضوعی در اسلام برتر و بالاتر از اخلاق نیست. پیامبر اسلام هدف از بعثت خودش را اینگونه بیان می فرمایند که "انّی بُعثت لأتمّم مکارم الاخلاق" همانا من مبعوث شدم تا کمالات اخلاق را کامل کنم. انبیا قبل از پیامبر اسلام هم همینگونه بوده است اما پیامبر اسلام با صراحت این سخن را فرموده اند. انبیا آمدند تا معنای اخلاق را به مردم بفهمانند اگر مردم معنای واقعی اخلاق را در جامعه درک کنند مطمئناً هیچ مشکل و مسئله ای در جامعه وجود نخواهد داشت. اگر بحث عدالت اجتماعی و مساوات و برادری و برابری در جامعه مطرح است در دل مفهوم اخلاق قرار دارد.

حجت الاسلام و المسلمین محمد اشرفی اصفهانی ادامه داد: زمانی که خداوند در قرآن کریم می فرماید: "لَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَیِّنَاتِ وَأَنزَلْنَا مَعَهُمُ الْکِتَابَ وَالْمِیزَانَ لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ وَأَنزَلْنَا الْحَدِیدَ فِیهِ بَأْسٌ شَدِیدٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَلِیَعْلَمَ اللَّهُ مَن یَنصُرُهُ وَرُسُلَهُ بِالْغَیْبِ إِنَّ اللَّهَ قَوِیٌّ عَزِیزٌ"(حدید،آیه25) "به راستى [ما] پیامبران خود را با دلایل آشکار روانه کردیم و با آنها کتاب و ترازو را فرود آوردیم تا مردم به انصاف برخیزند، و آهن را که در آن براى مردم خطرى سخت و سودهایى است، پدید آوردیم، تا خدا معلوم بدارد چه کسى در نهان، او و پیامبرانش را یارى مى‏کند. آرى، خدا نیرومند شکست ناپذیر است." معنای واقعی قسط را اگر بخواهیم درک کنیم در مفهوم اخلاق باید آن را جستجو کنیم. جامعه ای اگر اخلاق را درک و رعایت کند همه مشکلات ما حل خواهد شد. جامعه ای که اخلاق داشته باشد به همه چیز دست پیدا خواهد کرد.

این خطیب و روحانی دینی با اشاره به ایام محرم و صفر و عزاداری اباعبدالله الحسین ادامه داد: مسائلی که ابی عبدالله الحسین تا آخرین لحظه در خطبه های عجیبی که در طول سفرشان از مدینه به مکه و از مکه به کربلا ارائه می کنند همگی مربوط به اخلاق جامعه و افراد می شود. معنای اخلاق نیز این نیست که انسان خوش خلق باشد و لبخند بزند بلکه برخورداری از صفات برجسته انسانی در یک فرد موحد و خداپرست منظور است انسانی که به کمالات والایی دست پیدا کرده باشد تا انسان جایگاه و مقام خودش را درک کند که انسان با سایر مخلوقات حتی فرشتگان قابل قیاس نیست فرشتگان الهی هواهای نفسانی ندارند اما انسانی که همه قواها در او گنجانده شده اگر بتواند خودش را درک کند و به کمالات دست پیدا کند مطمئناً "رسد آدمی به جایی که بجز خدا نبیند، بنگر که تا چه حدست مکان آدمیت" و این جایگاهی است که ملائکه هم غبطه مقام آدمی را می خورند.

فرزند شهید آیت الله اشرفی اصفهانی با اشاره به نهضت امام خمینی(س) گفت: ما در دوران مبارزه و سالهای آغازین انقلاب اسلامی رعایت اخلاق را همان طوری که اسلام تعریف کرده و از یک انسان مسلمان انتظار می رود شاهد بودیم و اخلاق به معنای واقعی رعایت می شود و امام بزرگوار می فرمودند: "در جمهورى اسلامى هیچ فرقى بین ترک و کرد و لُر و عرب و فارس و بلوچ نمى‏باشد." (صحیفه امام، ج9، ص317) و همه جایگاه برابری در نظام جمهوری اسلامی دارند و همه گروه ها و احزاب در دوران مبارزه و پیروزی انقلاب اسلامی جایگاه خودشان را داشتند و همه چیز رعایت می شد و در اوایل انقلاب به مصداق " واعتصموا بحبل الله جمیعاً و لا تفرقوا" ( آل عمران،103) "و همگى به ریسمان خدا چنگ زنید و پراکنده نشوید" همه متحد و تحت لوای جمهوری اسلامی و رهبری امام خمینی بودند.

فرزند شهید محراب افزود: متاسفانه هر چه از عمر انقلاب و نظام می گذرد خلاءهایی به وجود می آید و اختلافات ،عموماً سلیقه ایی، دیده می شود، این اختلافات سلیقه ای نباید به عمق جامعه نفوذ پیدا کند و موجب شود که ما در اصول هم با هم نزاع و دعوا داشته باشیم. الان اوضاع به گونه ای پیش می رود که هر چه از عمر انقلاب می گذرد از فضای روزهای اول انقلاب و دوران مبارزه دور می شویم واین فضا ابداً و اصلاً در جامعه ما دیده نمی شود.

وی ادامه داد: در آن دوران همه ملت ایران یکپارچه در زیر لوای اسلام و انقلاب و امام و نظام جمهوری اسلامی بودند اما الان مرتب ریزش و طرد وجود دارد و اوضاع مطلوبی حاکم نیست و با ادامه این اوضاع سرمایه های نظام یکی پس از دیگری خانه نشین و منزوی می شوند و هر روز که انسان اخبار را پیگیری می کند از توجیه آنها باز می ماند که این قلم ها چگونه آزادانه هر حرف و تهمتی را می نویسند و شخصیت های بزرگ و چهره های دلسوز انقلاب و نظام را که سالیان متمادی در این نظام مسئولیت داشته اند همه را به علت بازی های سیاسی که هیچگونه توجیه شرعی هم ندارد طرد و منزوی می کنند و آبرو و حیثیت شان را به بازی می گیرند.

اشرفی اصفهانی خاطرنشان ساخت: این شرایط زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست ما اگر راست می گوییم و مسلمان هستیم باید آیات قرآن و روایات راجع به تهمت و غیبت و نفاق را مدنظر قرار دهیم. قرآن کریم می فرماید: وَیْلٌ لِّکُلِّ هُمَزَةٍ لُّمَزَةٍ (همزه، آیه1) "واى بر هر بدگوى طعنه‏ زننده". کسانی که با دروغ پردازی جامعه را به خاطر منافع دنیوی و چند صباحی مقامات دنیوی آلوده می کنند و با حیثیت افراد آبرومند بازی می کنند که سرمایه های انقلاب محسوب می شوند راهی اشتباه می روند وقتی اینها کنار زده شوند از انقلاب چیزی باقی نمی ماند.

من نمی دانم راهی که بعضی در کشور آن را ادامه می دهند در برابر خدا و عدل الهی و روز قیامت پاسخی دارند بدهند؟ آیا عذاب وجدان نمی کشند که چنین مسائلی در جامعه به وجود می آید؟ روی سخنم با فرد خاصی نیست بلکه کلاً جامعه را تهمت و انگ و دروغ و افترا و نفاق بین مردم گرفته است و اینها همه از عوامل شیطانی و هواهای نفسانی هستند. ما همه مسئول هستیم و باید هر کسی متنبه و بیدار شود. این راه، راه خوبی نیست و دشمن هم این مسائل را خوب فهمیده است که در فضای اختلاف و نفاق و دوئیت می تواند کار کند و این توطئه هایی که شکل می گیرد همه از این نشأت می گیرد که دشمن متوجه شده است جامعه ما اوضاع مطلوبی ندارد و از خارج به ما فشار می آورند.

وی در پایان گفت: اگر همه با هم متحد شویم و تنها دم از اتحاد و وحدت نزنیم و در عمل هم تلاش کنیم این خطرات رفع خواهد شد. مقام معظم رهبری هم گاهاً تذکر و هشدار داده اند ولی متاسفانه به حرف های ایشان عمل نمی شود حالا چه عوامل و دستهایی در کار است که جامعه را به تنش می کشانند من نمی دانم. این بزرگان دین مانند شهید بهشتی و مطهری و شهیدان محراب که شهید شدند همه نمونه بودند و این همه خون شهدای دفاع مقدس که نثار شد هم اکنون شرایط جامعه ما مرضی خداوند و امام عصر و روح مطهر امام و یاران ایشان نیست و یقیناً مقام معظم رهبری هم از این مسائل کاملاً ناراحت هستند اما به هر حال باید یک تصمیم و بسیج عمومی صورت گیرد و همه مردم به ویژه کسانی که مدعی هستند که یار انقلاب هستند باید واقعاً یار بودنشان را در شرایطی که مردم شاهدند که کار جامعه با دروغ و تهمت جلو می رود به آنها ثابت بکنند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.